Jump to content
Българският форум за музиканти

Звукът!


AXE

Recommended Posts

Преди време се бяхме заприказвали на тая тема с niki123bg и бая се зачудих.

 

Въпросът е "Пука ли му на обикновеният слушател за нюансите в звука?"

 

 

 

Тук се водят сума ти ожесточени спорове: цифра-аналог, марка Х - марка У, не знам си кво си - не знам си що си. Но в крайна сметка дали слушателите (тези, за които правим музиката) усещат разликата!? Сега, естествено че има разлика между джаз и метъл саунд, но дали на някой ще му пука ако вместо ефект х, ползваш ефект У!? Не е ли това по-скоро за лично удовлетворение на самия музикант!? Дали леки разлики в саунда биха повлияли на възприятието на музиката!?

 

 

Аз ще медитирам малко и после ще изкажа мнение :green: Сега е ваш ход :hello:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 53
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Ами ако става дума за т.нар. обикновен слушател, според мен не му пука, просто той иска да си чуе любимото парче и тва е. Почнеш ли да се замисляш на кое място кой ефект е ползван и защо е изсвирено еди как си, а не иначе - вече не си в категорията "обикновен".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами ако става дума за т.нар. обикновен слушател, според мен не му пука, просто той иска да си чуе любимото парче и тва е. Почнеш ли да се замисляш на кое място кой ефект е ползван и защо е изсвирено еди как си, а не иначе - вече не си в категорията "обикновен".

нямам какво да добавя

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Слушателя се учи да различава доброто от отличното и лошото от отвратителното с времерто. Навремето като слушах Мейдън си мислех, че саунда им е върха, после чух Stratovarius, после Sonata Arctica и така след години слушане на различни групи, като чуя нящо ново още с първите секунди се вслушвам в саунда. Имам предвид че с времето ставаш все по претенциозен и слуха ти се настройва към отделни компоненти на звученето. На мен лично ми пука и то много, но все пак аз не съм просто слушател! :D Имам наблюдения от познати обаче който също се вслушват в качеството на саунда.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пука им. Те може и да не го осъзнават и да не го наричат така, но биха го описали като "Абе мене обаче нещо таковата не ме кефи тая песен". Това че не могат да обяснят разликата не значи че не я чуват.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обаче това определено не е едно от първите неща, които биха забелязали. Зависи от слушателя естествено, но за мен примерно една песен не става по малко стойностна ако е записана лайв с мизерна техника през '85-та. Удоволствието от слушането й е почти същото в сравнение с качествения студиен запис.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз даже едно време когато бях в графата "обикновен слушател" повече се кефих да слушам концерти, явно не ми е пукало за звука, докато сега нещо не ми се слушат лафове, предпочитам си студиините записи :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам някакви проблясъци от времето когато не свириx и слушах музиката като цяло а не като отделни партии и инструменти.....беше готино защото усещането беше някакси на енергийно ниво не знам как да го обясня.... :) Сега се опитвам също така да я възприема, но е много трудно.....А колкото до звука...мисля, че зависи вече до ценностната система на отделния човек да направи разлика...ако човека е свикнал на качество във всичко - ще направи разлика между скапан звук и готин звук....поне така си мисля де :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Пука им. Те може и да не го осъзнават и да не го наричат така, но биха го описали като "Абе мене обаче нещо таковата не ме кефи тая песен". Това че не могат да обяснят разликата не значи че не я чуват.

именно, но не всички, някои, особено жените, които познавам гледат да има як купон и хубава визия, да се скача, да се рипа, ей такива работи, то си е и до енергия, един вид, дали музиканта на сцената само гледа инструмента си и свира като за себе си, или е отворен енергийно към публиката, е , ся не съм некъв ..... сещате се, но съм учил за енергията в китайската медицина, все пак това ми е и професията за момента, та изхождайки от това.... както искате го наречете, но един весел човек е именно този дето е отворен, един вид кипи от енергия в който и да е смисъл................. няма да продължавам че е офтопик

 

онтопик: Ако звука Ви кефи самите вас, Вие ще вкарвате положителна емоция в свиренето, а тя ще се предава към публиката и с по-добър звук ще спечелите и тези, които не само се кефят на купона, а и слушат

 

тва е в общи линии

 

пп един мой приятел - пианист, ми той е доста добър и като му пусна нещо на компа, някакво пиано например, ми той вика тва ме кефи или онова ме кефи, не може да опише защо, но го кефи така че то си е до ухо, а не до знания, а 'ухото', то си е ген, ако го имаш, имаш ако не - sorry майна. Това за развиването важи, само ако чуваш това което искаш, ако не го чуваш как да разбереш какво искаш да чуеш, нещо такова си мисля

 

малеее така се увъртех, че сам не мога да се разбера :D ако някой му се занимава, нека ми напише ЛС какво съм искал да кажа :think:

Редактирано от peshoy2k
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Темата е доста странно зададена. Съвсем ясно е че обикновеният слушател не може да различи ефект X от ефект Y, но ако ефект X е по-подходящ за въпросната музика е ясно, че слушателят няма да намери саунда на Y за достатъчно добър.

Ако искате да кажете, че звукът е маловажен :curse::no::no:

 

Но е ясно, че звук може да се извади по много начини!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Темата е доста странно зададена. Съвсем ясно е че обикновеният слушател не може да различи ефект X от ефект Y, но ако ефект X е по-подходящ за въпросната музика е ясно, че слушателят няма да намери саунда на Y за достатъчно добър.

Ако искате да кажете, че звукът е маловажен :curse::no::no:

 

Но е ясно, че звук може да се извади по много начини!

Ма ти мноо ги разбираш тея работи ве

Тва да не ти е математика а???

 

Музиката е изкуство човече !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Музиката е изкуство човече !

хex как звучи с ПАТОС казано :curse:

 

по темата за звука ...

Винаги слушам песните като едно цяло(мелодия,настроение,изпълнение,звук и т.н.). Слушам предимно Метъл от 1985г насам(хех тогава си записах първата касетка А страна- Accept 85 / B Страна Saxon 85) оттогава на сам Звука на Метъл Бандите доста се промени.

Та 20 години оттогава не съм обръщал ,кой знае колко ,внимание на звука.Винаги съм Мислил,че е важно Песните ,които слушам да звучат прилично или инак казано (да не дразнят с Лош звук).

Днес обаче, като се замисля станах Фен на един стил именно заради Най-якия Метъл Sound който съм слушал ( това е според мен де! не искам да споря).

По-принцип съм фен на епичния и мелодичен Power Metal, но сега заради звука от половин година насам слушам Предимно NWOAHM.

Това е Сравнително Агресивен стил, но звука на водещите банди е Перфектен!

за справка чуйте албумите:

Killswitch Engage - The End of Heartache - 2004

Lamb Of God - Ashes of the Wake - 2004

Shadows Fall - The War Within - 2004

и особено актуалния сега

Chimaira - Chimaira - 2005

 

Така че, моя Извод е ,че Звука Определно има значение как ще се приема една Музика от Хората.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Въпросът е "Пука ли му на обикновеният слушател за нюансите в звука?"

Според мен му пука. Може и да не мисли а сега тука какви ефекти са използвани и тн, но подсъзнателно това му влияе. И ако му пуснеш едно и също изпълнение, но с "добър" и "не до там добър" звук, тоз дето слуша няма да има никакъв проблем да избере по-доброто, въпреки, че няма да може да обясни защо него е избрал.

 

Аз съм мъничко над обикновения слушател и за мен звука има значение, но защо ми харесва това звучене, а не онова или защо тоя дисторжън, повече кърти от другия 'ич 'абер си нямам. :):)

Редактирано от Tokay-Ihto
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.