Jump to content
Българският форум за музиканти

За композирането на сола на китара?


famousest

Recommended Posts

аз от доста време забелязвам отношението ти към мен, но не го разбирам. не мислиш ли, че с тази нападка прекали? и не смяташ ли, че всъщност думите ми са верни, но ти просто не можеш да го разбереш и проблемът си е изцяло твой?

 

всъщност ми е все тая кой какво мисли, аз се опитвам да отворя очите на хората за нещата, които съм осъзнал. имам положително отношение към всички, просто не го показвам.

 

ако някой има да каже нещо смислено по темата-да го казва. много офтопик се събра, а щеше да е хубаво да се продължи насоката, в която навлезе тази иначе скучна тема.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 35
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Аз не се имам за човек който може да дава акъли по отношение на теория и солфеж защото разбирам съвсем основно и първолашки тази материя, но лично ако трябва да кажа как постъпвам аз когато мисля соло или мелодична линия върху хармония, гледам какъв е случая и тогава подхождам съответно:

 

1. Дали имаме акорди от една и съща тоналност с ъс съответен основен тон.

2. Дали имаме смяна на тоналноста с друга която ( примерно ) не е паралелна на първоначално зададената.

3. Дали имаме една и съща тоналност, но се сменя само основния тон. - пример - Сатриани - Flying in a blue dream. Красив пример за (лидийски в случая) лад, който уж хем стои постоянно - хем се "движи" сменяйки основния тон.

 

В музиката няма правила има само зададени насоки които или използваме или не. Понякога колкото е по просто солирането толкова по добре - без да се сменя основната тоналност а се свири в нея - пример солото на Дейв Гилмор в Стената. Понякога е добре да се "закачи" и идея от паралелна тоналност върху основната - има много примери за това, обикновено Ерик Джонсън, Анди Тимънс и много други свирят примерно миксолидийски фрази върху "чист" мажор или дорийски върху натурален минор и.т.н. Във вторият случай от горните е ясно, че нямаме избор и трябва да следим акордите. Обикновено като цяло акордите в дадена хармония дават тоновете които можем да използваме като основа за солиране. Аз лично разсъждавам по гореописания начин и използвам ушите и сърцето си...ако нещо ми звучи добре тогава то остава така без да се интересувам от степени, знаци ноти хармонии и.т.н. това само ме обърква още повече. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

lizardman, моето отношение към теб наистина е по специфично ...

Ще вкарам цитат от теб 2-ри път и ще се обоснова:

 

Цитат(lizardman @ Mar 22 2008, 01:43 PM)

...Нищо няма да постигнеш с някоя си скала или пентатоника.

 

Какво имаш в предвид с това? Че всички скали и пентатоники са излишно усложнение на нещата?

Не за първи път забелязвам как казваш нещо, а пък всъщност нищо... Щом смяташ че човека няма да постигне нищо по този начин, кажи как. Предложи му решения на проблема, сподели ти как постигаш резултати.

Ето прочети комента на Telerig например. Ей това е полезен пост, а твоя ми е някак празен. Как да не уважаваш неговото мнение , още повече ако знаеш колко добър музикант е той. И забележи че в поста му се споменават ладове и става ясно че не са твърдо установени а по скоро могат да се възприемат като насоки.

 

Иначе публично тук ти се извинявам , ако съм прекалил, както и на всички , които съм подразнил ,по някакъв начин с думите си.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Просто не възприемаш думите ми по правилния начин. Разбира се, че не искам да отхвърля скалите и пентатониките. Но веднага ми стана ясно, че човекът хваща някоя скала, хваща пентатониката на паралелната тоналност и бичи яко тях. По този начин той нищо няма да постигне. Затова му и казах да се занимава сериозно с импровизация, за да може всъщност да постигне нещо, или въобще да не се занимава.

 

Не съм задълбал в конкретики, защото това е изключително обхватна тема, пък и дори да навлезеш в конкретика(Telerig много правилна насока е дал), това няма да има никаква полза. За да написаните от него неща се иска много труд. Искат се теоретични познания, малко по малко да си научиш грифа и много импровизиране и чисто музикантски работи, които са най-трудни. Всеки би се обезсърчил много бързо. Написаното от него изглежда лесно, обаче е мнооого далеч от това да хванеш някой лад или пентатоника и да си го бичиш. Това би било полезно на хората, които вече имат достатъчен опит и то са го натрупали по правилен начин, като разбират това, което свирят. Те, обаче, би следвало да го знаят.

 

Ето затова не виждам смисъл да изпадам в конкретика. Предпочитам да изкажа своето виждане за нещата като начертая генералните насоки. За съжаление все оставам неразбран. Както останах неразбран онзи път, когато в твоята тема дадох първото мнение и никой не му обърна внимание. Защо хората упорито отказват да използват сивото си вещество е въпрос, който ме човърка от много време. Редно е да се замисляш над постовете на хората. Понякога зад простите думи се крие някакъв смисъл. И ще ти кажа, приятелю, че с онзи пост аз казах много повече отколкото всички след мен. Но нямаше кой да го види. И аз дълго мислих дали да пиша още по темата, имах наистина много за казване. Но нямаше как да го изразя, нямаше как да обясня на хора, които свирят много по-дълго от мен и имат значително по-големи умения, че важното е как гледаш на нещата и че те не гледат същественото, а криволичат по разни тесни улички и ужасно много свиват мирогледа си.

 

Хайде със здраве!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За съжаление на болшинството хора тук,музиката е и наука освен изкуство.Винаги се е забелязвала склонността на потребителите тук да отхвърлят това и резултата е всичко друго,но не и музикантски форум.По-мъдрите правилно разсъдиха и не пишат тук вече,само се забавляват(предполагам) с чудати мнения.Предполагам скоро ще видим субективни мнения относно правилен нотопис,квинтов и квартов кръг,ритмика ладове-мадове и т.н.В крайна сметка важното е свирене да има,те тва е....свирене,даже свиренье.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.