Jump to content
Българският форум за музиканти

За дисковете-самоделки, мърча и другите неща, необходими на една малка група


Recommended Posts

Понеже в една съседна тема се получи сериозен офтопик, реших, че нещата, които се дискутират там напоследък трябва да са в отделна тема.

 

 

Става дума за правенето на дискове-самоделки, за самоиздаването на CD (self-released, без лейбъл) и за всякаквите видове мърчъндайзинг (фланелки, шапки, ключодържатели), които е редно да вървят към издаването на един албум.

 

Аз нямам опит нито с едното, нито с другото - виждал съм самоделки, повечето то тях трагични, но никога не съм си правил.

Затова искам да попитам хората, които наистина са минали по този път и могат да говяорят от опит, а не само да спекулират.

 

Ето какво е важно да се попита, според мен:

 

1. Как си направихте диск-самоделка? (в къщи, чрез печатница, по дуг начин)

2. Дискът прие ли се добре от феновете или много ви се смяха?

3. По какъв начин промотирахте албума си? (в интернет, чрез пращане на дискове до списания за ревю, чрез връзки в радиото и т.н.)

4. Колко копия успяхте да продадете от самоиздадения си албум?

6. За колко време продадохте всички дискове и въобще успяхте ли да ги продадете?

7. По какъв начин ги продавахте? (по концерти, от ръка на ръка, чрез музикални дистрота, чрез сайта ни в интернет)

 

 

И сега за мърчъндайзинга (фланелки, шапки и т.н.):

 

1. Къде в България се правят фланелки с логото на гурпата или с други картинки по тях? (дайте координатите на фирмата където сте си правили вашите)

2. Колко излиза в цифри? (брой цветове в щампата, цена на самите фланелки и т.н.)

3. Вие ли си купувахте фланелките или ви ги урежда самата печатница?

4. Колко бройки успяхте да продадете от тях и по какъв начин? (по концерти, от ръка на ръка, чрез музикални дистрота, чрез сайта ни в интернет)

 

Видях фланелки на една българска група Cupola, мисля, че някои от тях пишат във форума. Дано да видят темата.

 

Пак казвам - очевидно е, че въпросите са основно към хората и групите, които са минали по този път, но е отворена за дискусии от всички.

Всичко това мен живо ме интересува, защото имам идея да си направя към 100 диска и около 50 фланелки за моята група, но силно се съмнявам дали може да с енаправи нещо качествено,а още по-силно се смнявам дали ще успея да ги продам.

Сигурен съм, че има много други като мене, така че споделете.

 

Мерси!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Благодаря.

 

За съжаление тази статийка не казва абсолютно нищо конкретно и почерпено от личен опит, а освен това пише и много глупости, но все пак е интересно четиво.

 

Например, аз не съм съгласен с написаното, че да самоиздадеш DVD като преди това си го мастериаш сам в къщи е "абсурд"

Нито мисля, че е "безсмислено главоболие", защото, видите ли "Кой би издал DVD?".

Еми нали идеята е да се самоиздаваме?! Или пишещият статията е забравил за какво пише?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Там,където Купола им правиха тениските и с една от бандите ми правихме,супер са,Fruit of the Loom са тениските,всички размери,даже и дамски,потници...на Мария Луиза е офиса,драсни лс за повече инфо.

:punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Видях фланелки на една българска група Cupola, мисля, че някои от тях пишат във форума. Дано да видят темата.

 

Аз не съм час от група Cupola, водя се издател на албума им. По въпроса с фланелките им - доколкото си спомням, те поръчаха на някаква фирма 20 броя, като фирмата свърши цялата работа (без дизайна) и за около 7-8 месеца разпродадоха всичките по концерти и на приятели. Момчетата ми казаха, че подготвят ново издание, този път с дизайна на албума "Mistaken By Design"...

 

За самия албум, издаден от Distributor Of Pain - няма да казвам цифри, но се продава добре. Мисля, че са минали стотте диска. Хубава музика, плюс сравнително чести концерти дават своя резултат.

 

Нещо друго, да се направи самиздат не е голяма философия, това е един изход в днешната ситуация. Познавам доста групи с успешни "self release" албуми. Доста често съм поощрявал свои приятели да го правят. Но продажбите зависят от много фактори. Примерно, нашите издания (на DOP) концертиращите групи се продават по-добре в България от проектите и чуждестранните групи, които издаваме...

 

Съвместно с група EUFOBIA пуснахме една серия тениски, надявам се да се попродадат на предстоящите им концерти...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...айде разкупувайте ги тези фанели че да освободите малко пространство в бърлогата на Мразек...в момента има един кашон дето стой насред стаята и пречи на подпййналите гости на път за кенефа ...току виж някой ден станала авария...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Mrazek, това е много интересно.

Значи самата фирма хем прави печата, хем предоставя и самите тениски?

Супер!

 

Само ми е чудно как сте успели да навиете хората от печатницата да отпечатат само 20 бройки. :girl_witch:

Мисля, че повечето имат минимум от 100 парчета.

 

По колко лева на фланелка излзиа изработката?

Може и на ЛС.

Всъщност сега ще ти пусна ЛС.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Пичове, имало некфи ваденки, дето ти ги правят в печатницата върху хартия и после си ги слагаш сам на тениската/шапката/суитчъра.

Това е някаква шитня, нали?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

тези дето се залепят с ютията ли - не са шитня.в варна един от рокерските клубове така си наслагаха всички емблемите,никоя не е паднала до сега а повярвай носят си якетата и елеците и фанелките ежедневно.

аз мисля че в почти всяка рекламна агенция ще ти отговорят на въпросите.

аз лично вчера си поръчах 5 лепенки 3х6см ,не ми казаха че има минимална бройка.

ти може тези неща да ги знаеш и явно искаш да отидеш директно в печатницата сигурно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми не знам... затова всъщност и питам.

 

Дали са трайни тия ваденки?

Носят ли на пране?

На избеляване?

Няма ли да прозира отдолу цветана фланелката?

Колко е дебел слоят и т.н... ?

 

Това, разбира се, са въпроси към хората, които са виждали на живо резултата от такива лепенки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

определено носят на пране,незнам със сигурност но според мен тези щампи са като на фанелките дето ги продават навсякъде.или ти ги слагат там или ти си ги слагаш най лесно с ютията.

в рекламната агенция може да ги питаш и за офсетов печат - за дисковете и другите реклами сувенири дето си замислил.

 

дано съм от помощ.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега четох за тези ваденки - не стават за черни фланелки (както и очаквах).

Те са тънки и всичко под тях прозира.

А щампата на истинските фланелки е като кора - дебела, плътна, непрозираща и грапава.

 

Ако си с черна тениска, червената ти ваденка върху нея ще изглежда тъмно червена.

А ако ваденката е бяла, заради прозирането върху черна фланелка ще се вижда сива.

Явно няма да е с ваденки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.