Jump to content
Българският форум за музиканти

Абе един шум тука...


Recommended Posts

Имам следният проблем:

Тук - на зарядно

И тук - на батерия

 

Там където са маркерите, почвам да усилвам китарата- някъде от 0 до 2 всичко е нормално, след това, както се чува, се появява тоя отвратителен шум, който на около 7-8 е най-силен, след това рязко пада и на 10 изчезва и китарата си е усилена. Тва се чува адски отчетливо на компютъра, но почти липсва, когато китарата е на кубе. Замерих навсякъде всичко- няма прекъсната маса, китарата е екранирана, всичко си е като хората- разкачих всичко и я окабелих наново- същата работа. Единственото странно(не знам доколко) нещо е, че забелязах, че между масата на аудио интерфейса(един вид, на китарния жак) и масата на УСБ-то има 20V потенциал когато е на зарядно. Което лично според мен не би трябвало да е така. Но същия шум се чува и на кубе, в по-малка степен...

 

Набримчил съм всичко на макс, за да се чува добре за какво иде реч- при нормално свирене на Риг-а, се чува едвам едвам, но все пак се чува, което дразни.

 

Та дайте някакъв акъл от какво може да е това нещо... аз имам някакви подозрения към потенциометъра, но ми се струва невъзможно той да вкарва такава мазилка. Който измъдри решение, има почерпка :hysterical:

Редактирано от 7thString
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

7thString:

Малко офтопик, не е само за теб.

 

Това "почерпка" нов вид валута ли е, че много често го срещам в различни форуми? И като как се отнася към съществуващата пазарна икономика в страната?

На колко хляба се равнява, колко "почерпки" са една пРажола, колко чепика, колко литра бензин....

Не съм наясно, та както се задават технически въроси, и на тях се отговаря кой както може, ще ми се да получа и аз разяснение :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Parni_Valjak: Според мен просто пичът показва, че би се отплатил дори за информация по електронен път тук, във форума - нещо, което не всички правят. Ако става въпрос за работа на специалист върху китарата/апаратурата, мисля се подразбира, че ще бъде заплатена подобаващо... Разбирам ти гнЯва, но няма нужда да го ядеш човека :metalist:

 

@7thString: Човек, аз лично нищо не чувам, хеле пък шум... И не ми стана ясно кое е на зарядно/батерия, което да може да внася шум?

 

П.П. Ся го чух - явно трябва да се цъка нон стоп на слайдера, за да се чува - може да е само при мен :)

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, забравих да поясня- зарядното на лаптопа :metalist: иначе в putfile волумето е по принцип на половина, трябва да го мръднеш за да се чуе...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Потенциометъра е! Ама виж дали е вързан правилно, Че по скоро така ми бръмчи. Иначе има едно покане!!! А иначе БРУМА е от адатера по точно смени посоката на китарата така че да не се влияе от ПЦ, МОнитор и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, брума е ясен, аз толкова бичкия й вкарах да се чуе ясно, че хваща зарядното на ГСМ от другата стая :metalist: Значи ще търся нова врътка явно...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Та дайте някакъв акъл от какво може да е това нещо... Който измъдри решение, има почерпка :)

 

Лепни едно тиксо на 2те маси на щепсела на зарядното на лаптопа

 

Кажи ми имаш ли други захранващи кабели които имат маса.

 

Потенциала от 20 волта е виновника!!! Можеш да го решиш с трансформатор - галванично разделение на сигналите- разбирай пасивен ди бокс (до някъде)

 

Дай цялостна схема на връзката - от китарата до колоните.

 

ПС: Пия бира, а с каса бира всеки може да спечели моето приятелство :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зарядното на лаптопа не е занулено- кабела е от тези плоските с 2 жила. Иначе ригът е прост- китарата, къс кабел, аудио интерфейс(Лайн 6 Гитар Порт), УСБ-то и Гитар Риг. И слушалки.

 

В репетиционната когато китарата е директно в кубето, шума е почти нулев, когато минава през процесора е същото като на компа. А иначе дето викаш, може да пробвам с едно DI но първо ще сменя потенциометъра. Иначе интересно откъде е тоя глупав потенциал- има го на самия интерфейс(на Гитар Порт) където е жака на китарата между масата и hot проводника.

 

Абе... има ли значение, понеже нали потенциометъра е логаритмичен, от коя страна е масата и от коя hot wire-а?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зарядното на лаптопа не е занулено- кабела е от тези плоските с 2 жила. Иначе ригът е прост- китарата, къс кабел, аудио интерфейс(Лайн 6 Гитар Порт), УСБ-то и Гитар Риг. И слушалки.

 

В репетиционната когато китарата е директно в кубето, шума е почти нулев, когато минава през процесора е същото като на компа. А иначе дето викаш, може да пробвам с едно DI но първо ще сменя потенциометъра. Иначе интересно откъде е тоя глупав потенциал- има го на самия интерфейс(на Гитар Порт) където е жака на китарата между масата и hot проводника.

 

Абе... има ли значение, понеже нали потенциометъра е логаритмичен, от коя страна е масата и от коя hot wire-а?

 

 

я пак между кои маси има потенциал 20 волта ?

 

ами има значение.

първи пин трябва да ти е маса ако искаш да усилваш потенциометъра въртейки го по часовниковата стрелка. Без значение дали е лог или лин пот-а.

 

Според мен не е проблема в пот-а

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз имам същия проблем с една от китарите ми....ама нали свиря с волюм на макс...не съм го решил още...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Jack_plug.png

Между (1) и (3)... също между (3) и корпуса на компютъра. П.П. винаги съм се чудел как се казва на български проводника, който НЕ е масата- hot/live wire?

Редактирано от 7thString
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Parni_Valjak: Според мен просто пичът показва, че би се отплатил дори за информация по електронен път тук, във форума - нещо, което не всички правят. Ако става въпрос за работа на специалист върху китарата/апаратурата, мисля се подразбира, че ще бъде заплатена подобаващо... Разбирам ти гнЯва, но няма нужда да го ядеш човека :greenball:

 

Поздрави,

Влад

Изобщо не го ям човека! Както бях посочил - не се отнася само до него! Понеже не пия, и сладко вече не ми дават да хапвам, та се чудех как да се приспособявам :metalist:

А Ники да спре да мисли за бира, че щерката бира не пие :) ...

 

Jack_plug.png

Между (1) и (3)... също между (3) и корпуса на компютъра. П.П. винаги съм се чудел как се казва на български проводника, който НЕ е масата- hot/live wire?

Нарича се "активен, сигнален" проводник. При балансираните свързвания има два активни, по схемата - 2 и 3.

Това което споменаваш, че има потенциална разлика между 1 и 3 не е добре - намирисва на някаква повреда.

Между 1 и корпуса на PC може да има напрежение поради лошото състояние на мрежата у нас, и разбира се неправилно свързване на системата от отделни компоненти, участващи във веригата на звука. Във този случай съветите на Ники са меродавни. Най-добре е да се употреби качествена, истинска DI Box. Важно е да е с качествен разделителен трансформатор, отговарящ на изискванията за високо пробивно напрежение (без да е за сметка на звуковите качества).

Често решението на подобен проблем е емпирическо (т.е. с анализ на конкретното положение, не само на база на теория).

Преди това трябва да се провери системата защо има тези потенциали, правотокови или променливотокови са, с каква честота са , и на тази база да се диагностицира от къде е проблема. (С тези налични напрежения може да се повреди някое от устройствата, което не е достатъчно дуракоустойчиво.)

Има още един вероятен проблем - не-добро захранване - май беше споменал за зарядно? Със зарядно не е добро решение. Ако е от новите, ключови зарядни, при повреда на изхода може да се появи напрежение с високочестотна съставяща и да се получава кръстосана модулация и какво ли още не...

 

По телепатия толкова...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ники:

Тва беше просто някаква картинка от нета- кабела е все едно включен в аудио интерфейса- един вид между сигналния проводник и масата. Иначе за съжаление нямам с какво да видя какъв точно е потенциала- на честотомер го вижда като прав ток.

 

Иначе, явно ще пробвам DI. Тъй като гледам проблема май ще е в Line6... баси- с тая марка- само проблеми :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А Ники да спре да мисли за бира, че щерката бира не пие :greenball: ...

 

Моля моля!!!

Ето как ще караме нашата семейна идилия съвсем скоро като се стопли:

121758_245.JPG

 

Parni_Valjak, небрежно надникни какво се крие в каросерията :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.