Jump to content
Българският форум за музиканти

Активна електроника


zimba

Recommended Posts

Здравейте,

За първи път пиша във форума, досега съм бил само зрител ( читател ) :P

Вълнува ме една много интересна тема, а именно за т. нар. активна електроника било в китара или бас. Може ли някой да обясни малко по-одробно за какво става на въпрос от техническа гледна точка ( някоя схемичка и т.н. ).Да си призная електрониката ми е първата страст дори преди свиренето :blush: и ми е много любопитно ....

Благодаря предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре дошъл, тогава! :punk_guitar:

 

 

Със схеми не мога да помогна (има други членове на форума ни, които могат да са ти полезни в тази област), но най-общо казано активната електроника променя нивото и съпротивлението на сигнала от адаптерите и дава възможност за честотни корекции. Отделно при някои модели сигнала на двата адаптера се буферира преди смесването им (което допълнително променя звука). Други (повечето) директно внасят някакво свое оцветяване дори и без да се ползват честотните корекции - варианти много.

Ако смяташ да си правиш сам нещо подобно не забравяй, че активната ел. е малка част от веригата, отговорна за звука ти. Акустиката на самия инструмент, адаптерите, усилвател, колона и т.н. ще играят не по-малка роля за да получиш добър краен резултат.

Редактирано от разбойник
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чак пък да правя - силно казано . Както ти каза, внася допълнителна окраска ,което ме навежда на мисълта че става въпрос за някакви тонкорекции и честотни компенсации на сигнала в зависимост от това какъв е инструмента, материал адаптери ....... и стигнем до там, че така му било кеф на човека, който го прави! Питам от чисто любопитство !

Благодаря ти за отговора :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Аз свиря от доста време с активен бас и съм много доволен.

Причини :

- имам потенциометър за подсилване на ниските честоти

- имам среден параметрик,който дава възможност за избор между голям брой звуци,та дори и почти до фретлес

- звуча перфектно без кубе,едно ласо и директно в пулта

електроника

Редактирано от johniebgood
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В моя бас активната електроника е много ефективна.Дава голяма разлика в тона.Може да не се използват допълнителни машини.Достатъчен и един преамп или амп.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Активната ти дава по-голяма свобода в избора на тембъра. Освен това можеш да го направиш много бързо-всичко е на една ръка разстояние. :ok: Особено важно при свирене 'на живо'.

Може и да бъркам, но активната електроника дава по-богат избор като звук при ниския и средния клас басове, които са по-масови.Друг е въпроса дали този звук те кефи. Но все пак всичко е компромис, когато се пестят кинти... :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес реших да се образовам точно на тая тема. Доколкото разбрах, активната електроника е вграден предусилвател в китарата или баса, като плюсовете са доста.

 

 

http://guitar.ru/articles/pickup/active/

http://music-electronics-forum.com/showthread.php?t=2358

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес реших да се образовам точно на тая тема. Доколкото разбрах, активната електроника е вграден предусилвател в китарата или баса, като плюсовете са доста.

Да, плюсовете са доста, но както често се споменава тук, това важи само за качествените инструменти, демек - скъпите (в повечето случаи). При евтините марки (няма да конкретизирам кои, но става дума за цени, по-ниски от например 500 лева за нов инструмент), тая "активна" електроника по-добре да я няма :ok:

Редактирано от kolega
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ всъщтност проблема на евтините китари/басове с активна електроника не е точно в електрониката, а повече в дърво, лакове и адаптери - нали, когато говорим за звука.

Смятам, че електрониката там е последното нещо на което трябва да се обърне внимание ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ники нещо не мога да се съглася с теб,според мен на първо място качеството на звука определят точно електрониката,струните,амп-а...,дървото по-скоро определя вида на звука и честотите,които изпъкват.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък смятам, че дървото, струните и адаптерите са най-важни - подредил съм ги по важност.

Един хубав бас ще звучи гот и на вермона и на ампег, докато един кофти бас няма да звучи добре нито на едното, нито на другото.

 

Естествено това е лично мнение де ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.