Jump to content
Българският форум за музиканти

Ремонт на бас.


Recommended Posts

Здравейте, тръгнах да правя ремонт на един бас и стигнах до два проблема.

1. Грифа- доста зле прилича ми на кремонски. Незнам как да процедирам с него. Няма лак по фингърборда(деибиш и газарската дума :greenangel: ). Лъснах го с една шкурка 180 ама мисля че още му трябва. Утре ще взема шлаиф мажина и с нея по сериозно че го обходя. До колкото прочетох един пич беше използвал два вида баиц за една кухарка ама снимката беше доста не ясна за това какво точно се е получило. А другата част на грифа (логично трябва да е палец борд :) ) мисля да лъсна с шкурка 180 след това 220 , 500 след това лак и после ще видя какво ще се получи и според зависи.

2. Бриджа - преди беше с едно магаре което супер много ме дразнеше. Мислех да изтъня малко грифа и малко тялото и струните да минават директно от бриджа към главата, но после се разобедих (много рискована врътка). Сега мисля да изрежа едно трупче с големината на бриджа и да до сложа под него така ще компенсирам магарето без да трябва да дялкам. Мисля че на бс ричовете беше по подобен начин.

 

Ами общо взето това са ми неволите за сега. Надявам се на помощ.

До тук съм стигнал за сега:

S2500025.JPG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

имай в предвид че фингърборда трябва да има радиус, ако е кремонски 90% е вероятно да няма което го прави супер неудобен - не те знам как го шкуриш но те съветвам да си направиш или да ползваш радиус блокче а не виброшлайф :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това за радиуса, за първи път го чувам. Знаех че е заоблен в краищата ,но чак за радиус. Сега ще погледна из нета, колко точно трябва да е.

 

 

п.п. в видеото как се прави гриф. имаше една маса покрита с шкурка и ония галфон търкаше отгоре, точно фингърборда. от там ме наведе мисълта че трябва да е прав. сега ще се разровя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето тук -> http://forum.muzikant.org/index.php?s=&amp...st&p=218845 колегата SomeoneElse е дал пример и упътване за дъгите ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ето ти снимка на гриф от фендер:

1963%20Fender%20jazz%20Neck%20Date.jpg

 

виж за какво заобляне става въпрос :rolleyes: затова огромната част от българските китари/басове са с ужасно неудобни грифове, а не защото са много дебели. Стандартен радиус е някъде около 9-10 инча - това значи да оформиш някакво блокче на тяло с диаметър 45-50см и после да шкуриш с него.

Редактирано от Overdrive
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А тялото как до докара до тая форма ? Личи си , че нещо по тялото е лепено , ама не се знае дали не е излязла така от завода ? Разкажи малко за тази част .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега правя блокчето само че с по голям радиус примерно 14-15 инча.

Баса е самоделка на някакъв пич от самоков. Сам си е дялкал тялото. Лепено е на много страни парчета. Като го доушкуря ще снимам.

 

 

п.п. То единствената причина че се хванах с тоя бас е формата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

още нещо - на местата където грифа контактува с тялото смъкни боята и не боядисвай после - това има голямо знаение за звука - остави го голо дърво там

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за напътсвията. Искам да попитам имали по-плътни спреьове.Тоест можели да се боядиса със спреи хубаво... Защото видях че преди мен хората са си играли доста със изкусоряването на китарата и при боядисване със спреи краиния ефект не е хубав. Както и какъв лак мога да използвам за Фингър борда..

Редактирано от MasterOfDisaster
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://www.picvalley.net/v.php?p=u/169/42122_476.JPG

http://www.picvalley.net/v.php?p=u/169/42123_490.JPG

http://www.picvalley.net/v.php?p=u/169/42124_495.JPG

http://www.picvalley.net/v.php?p=u/169/42125_505.JPG

http://www.picvalley.net/v.php?p=u/169/42126_509.JPG

http://www.picvalley.net/v.php?p=u/169/42127_513.JPG

 

 

До тук съм стигнал. Малко подълбах , китвах и ще чакам да изъхне да видя резултата. С грифа съм почти готов ,утре само инлеи купувам( у наше село му викат точки). И след това финиш.

 

п.п. снимките са кофти ,уж снимах по няколко пъти ама пак не станаха добре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами необходимо е цялото тяло със шприц кит да се мине (продава се и във вид на спрей), след което със водна шкурка около 500 и така 2-3 слоя шприц кит и чак тогава спрей - в противен случай ще се виждат шарките на дървото и ще изпъкват през боята.

 

за лак се ползват предимно 2вида - нитроцелулозен и полиуретанов (има и в спрей акрилен но не е добър),добре е и тялото да лакираш след боядисването

полиуретановия се прави дебел слой и става като пластмаса отгоре, изглежда като огледало когато се полира добре и държи много години - новите китари са така

нитроцелулозния е по-матов, пожълтява с годините и се изтърква - до към 70те повечето китари са правени с такъв но и сега много (например Gibson), води се че звучи по-добре и дървото можело да диша през него(уж - нека лютиерите да кажат) предимство (поне за мен) е че се изтърква и състарява с годините и използваните инстументи изглеждат винтидж

Редактирано от Overdrive
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здравейте, аз съм на финалната права, боядисах китарата добре , да не се изхвърлям ама за първо боядисване съм много доволен. Нямаше стичания освен едно на долния краи на китарата. Стоиката ми беше преебана ама как да е, взех една шкурчица 600 намокрих и шкурнах преееба ми се покритиято на боята ама имах останала боя и праснах още един тънак слай отгоре и работата се пооправи. Обаче аз съм тъпо копеле и реших че трябва и лак да слагам ,купих полеуретанов, и с четката я минах (не можах да намеря компресор колкото и да търсих). Естествено ефекта предполагам ви е ясен, цялата се стече и въобще кошмарна работа. Та от тук произлизат двата ми въпроса от тип тъпи.

1-во как се шлафа с водна шкурка? Намокрям шкурката и търкам? Ако може и да ми разясните колко време с каква шкурка.Ще съм страшно благодарен що толкова труд па то майката си е*а.

и 2-рия от тип хептен глупав. Може ли да сложа на бас адаптор от китара?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи първо за грифа да ти кажа - от снимката ми изглежда, че не е станала плавна дъга. В смисъл, че само краищата са скосени, а в серадата, където трябва да лежат втора и трета струна си седи все така плосък. Обърни внимание и на това...

 

За тялото...Трябваше да внимаваш как лакираш. По принцип трябва да знаеш че преди да почнеш да пръскаш, боядисваш, режеш, лакираш и т.н. се пробва на отделно парче, а не директно върху това, което правиш. Трябваше примерно на парче ненужно дърво (парче от паркет, някоя друга сравнително равна дъсчица...) да мацнеш 2-3 пъти с четката да видиш стича ли се, колко се стича и т.н. След това да си разредиш лака така, че хем да можеш да му контролираш стичането при мазане, хем след това като остане 2-3 минути да се разлее хубаво и до някъде сам да си заравни линиите от четката. Другото, което ти препоръчвам е да лакираш хоризонтално и по една страна на един път, тоест примерно днес мажеш гърба (че по-малко се гледа и дефектите не са толквоа фрапиращи) на тялото, изчакваш го да изсъхне хубаво, след това, след като вече знаеш какво правиш - лакираш и предницата.

 

С водна шкурка си се шлайфа като с всяка друга шкурка - просто преди да почнеш да шкуриш я накисни за 4-5 минути във вода и после периодично си я потапяш във вода, защото иначе започва да залепва за това, което шлайфаш. Т.е. повърхността винаги трябва да е мокра, но не чак подгизнала ;) И за да не се изненадаш - имай предвид, че колкото и фина да е, шкурката си е шкурка и сваля доста бързо, така че внимавай да не задълбаеш и в боята, особено както е само 1-2 слоя и да се покаже и дървото. :)

 

Едит: Не можеш да сложиш адаптер за китара. :)

Редактирано от SomeoneElse
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

SomeoneElse не се изрази праивлно: че можеш, можеш да сложиш адаптер от китара на басчето, какъв ще е резултатът вече е друг въпрос ;) Иначе предполагам, че ако сложиш орфендерски/кремокастерски адаптер от серията плюнка в пликче (един отрязък от боклуците на някой фрезист, намагнитен изкуствено и една безразборно намотана жица в найлонче около него) резултатът няма да е толкова отчайващ - като цяло адаптерите за бас и китара от тоя тип са твърде сходни, като единствената им разлика са габаритите на адаптера :hysterical:

 

Поздрави,

Влад

 

П.П. Сега ме зачовърка въпросът: за чий подяволите ти е да слагаш китарен адаптер на бас? :topicsux:

Редактирано от vlex
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.