Jump to content
Българският форум за музиканти

Ламби за крайно стъпало на амп


Recommended Posts

сигурно е разбрал че имаш впредвид тока през всяка ламба :rolleyes:

ето и една схема с регулируем биас за 6v6 ЦЪК

Нека да е фиксирано преднапрежение, а не регулируемо, защото потенциометъра в дадения случай се използва за подаване на модулация от генератора за tremolo. Което е едно добро решение, понеже се използва диференциалното крайно стъпало със синфазно подадена модулация. Всяко фиксирано преднапрежение може да се регулира в разумни граници, но много трябва да се внимава, че лампите се сърдят на висок ток. А веднъж зачервени анодите изпускат газове и йони, с което нарушават вакуума в балона и като следствие се стига до повреди.

Иначе всяка лампа може да се използва с различни методи за осигуряване на преднапрежение. Ограничението на автоматичното преднапрежение е, че не може да поставя режима в клас B или в AB близък до B. Затова автоматичното преднапрежение е за клас А или най-много за АВ или АВ близък до А.

Колкото до вида лампи, мисля, че е въпрос на личен вкус и възможности за оценка. Само да отбележа, че съвременното производство се различава по конструкциите от оригиналните. Например ECC83 на JJ има почти два пъти по ниски аноди от предишните поколения на TESLA. Което честно казано не ми харесва от техническа гледна точка. Но пък това може би допринася за повече кривоч, така любим в днешно време.

Така звукът от различни поколения лампи, дори на един и същи производител може да се различава значително.

Трябва да се пробват всички варианти, лошото е , че не само отворите в шасито ще са различни, но изходящите и мрежови трансформатори също. Но, както е казано "науката, пардон, МУЗИКАТА иска жертви"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ок приемам поправката.

аз ползвам за предусилватели старо производство (неизползвани) RFT ecc83 - пробвал съм какви ли не и тези най ми харесват - новите имам чувство че мажат звука, освен това имам много от тези.

вместо 6v6 смятам да ползвам 6п6с, които са пълно копие на 6v6 от 40те, даже до колкото помня някой от големите "производители" на лампи в днешни дни премаркираше стари 6п6с на 6V6GT и ги продаваше прескъпо. А ел84 ми се мотат някакви стари на tungsram, tesla и някоя друга rft

В крайна сметка няма да ползвам ново производство лампи - така че ако ти си сравнявал разликите в звука би ми помогнал ако кажеш нещо по въпроса.

 

за изходния траф - дават по 4k някъде и за 6в6 и за ел84, така че може би няма проблем с един траф да се се направи с която и да е от 2те лампи(имам от стар усилвател който беше с 2бр el84)? Мрежов тепърва ще поръчам - мисля да е с EZ81 изправител

Редактирано от Overdrive
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Overdrive, Понеже си ми симпатичен, отделих от оскъдното си време да сканирам информация, която е важна за начинанието с което си се захванал.

Никъде не се препоръчват 4000ома Raa. Дори в еднотактните стъпала няма такава стойност. Виж добре препоръчителните режими от оригиналните производители. Интернета е пълен с глупости, не вярвай на всеки докопал се до клавиатура и компютър!

За EL84 се препоръчват 8000ома, а за 6V6 8000 и 10000ома. Но изходните мощности се различават, което води до различни изходящи трансформатори. За EL84 в някои режими се искат 300v на анодите, а за 6V6 -285V, в други и за двете са 250V.

Огледай се и ако не иде влак, действай!

 

 

41494_263.JPG

 

41495_371.JPG

 

41498_434.JPG

 

41503_586.JPG

 

41505_626.JPG

 

41506_639.JPG

 

41504_603.JPG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мерси за информацията - имах в предвид за всяка лампа по 4000ома - гледам и в таблицата която даде за ел84 пише Ra-a 8000, което разбирам като съпротивление между 2та анода (с други думи на целия траф) или бъркам?

Редактирано от Overdrive
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мерси за информацията - имах в предвид за всяка лампа по 4000ома - гледам и в таблицата която даде за ел84 пише Ra-a 8000, което разбирам като съпротивление между 2та анода (с други думи на целия траф) или бъркам?

 

 

 

И на мен не ми е много ясно струвами се че е за 1 лампа

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При пуш-пул винаги се дава съпротивлението между двата анода. Затова се обозначава Raa, а не Ra.

И не бива да се бърка с "анодното" т.е. вътрешното съпротивление на лампата, което обикновенно се обозначава Ri. На италианския (данните за 6V6), Ri e REZISTENCA ANODICA , 58 000 до 77000 ома.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.