Jump to content
Българският форум за музиканти

Ламби за крайно стъпало на амп


Recommended Posts

Здравейте.

Реших да си направя амп около 15-20вата - предусилватела ще е клиин канал - Marshall 1959 и хай-гейн канала от Soldano SLO, обаче не мога да реша за пауър ампа какви лампи да използвам - el84 или 6v6??

лампите ще работят в PP, обаче със регулируем биас - не със катоден резистор, както са повечето ампове 10-20вата.

Някой сравнявал ли е усилватели с с 2та вида лампи и може ли да каже какви са разликите в звука им, кривят ли, колко и тн??

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте.

Реших да си направя амп около 15-20вата - предусилватела ще е клиин канал - Marshall 1959 и хай-гейн канала от Soldano SLO, обаче не мога да реша за пауър ампа какви лампи да използвам - el84 или 6v6??

лампите ще работят в PP, обаче със регулируем биас - не със катоден резистор, както са повечето ампове 10-20вата.

Някой сравнявал ли е усилватели с с 2та вида лампи и може ли да каже какви са разликите в звука им, кривят ли, колко и тн??

 

Ми аз не можах да попадна на схема за ел84 пуш пул с регулируем биас и съм правил само с фиксиран, еи сега се мъча да вградя един такъв в кутия от бракуван ЮПС

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами няма схема на комерсиален амп така - прави се :thumbs_up:

свързваш катодите на маса (както са ел34) и подаваш отрицателно напрежение на решетките и регулираш тока в анода чрез изменението му по разни биас-чартове. С други думи - ползваш направо схемата на амп за ел34 само че с траф и напежения за ел84 :)

тъй като смятам че големите ампове направени така звучат по-добре ще пробвам с по-маломощни лампи (50вата ми идват твърде много), но въпроса е с кои ;)

Редактирано от Overdrive
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами няма схема на комерсиален амп така - прави се :)

свързваш катодите на маса (както са ел34) и подаваш отрицателно напрежение на решетките и регулираш тока в анода чрез изменението му по разни биас-чартове. С други думи - ползваш направо схемата на амп за ел34 само че с траф и напежения за ел84 :)

тъй като смятам че големите ампове направени така звучат по-добре ще пробвам с по-маломощни лампи (50вата ми идват твърде много), но въпроса е с кои :rolleyes:

 

А защо не пробаш и с двата модела лампи

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами щото като правя шаси ще го правя един път - нали се сещаш - на различни цокли са.

май никой не е пробвал :rolleyes:

то кво ли се чудя 6v6 не са много разпространени

Редактирано от Overdrive
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами щото като правя шаси ще го правя един път - нали се сещаш - на различни цокли са.

май никой не е пробвал :greenangel:

то кво ли се чудя 6v6 не са много разпространени

 

Ми така е не съм ги видал тези ама първо сглобявам на пробна платка и ако излезе сполучливо нещото го правя на шаси

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето схеми с реголируем биас.

цък

цък .

Soldano Atomic 16 също е с фиксиран биас.

El84 кривят доста,затова мисля,че преампа е по-добре да е някакъв ала Маршалски.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето схеми с реголируем биас.

цък

цък .

Soldano Atomic 16 също е с фиксиран биас.

El84 кривят доста,затова мисля,че преампа е по-добре да е някакъв ала Маршалски.

 

 

А на колко милиампера катоден ток ги гласиш с това отрицателно преднапрежение та кривят

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^^ Карам на спомени,но мисля,че беше около 70мА през каторния резистор/при 310В анодно напрежение/.Пробвал съм да го биасвам и по-топло,и по-студено,но пак си криви като се надуе.Преди много му се кефих като свирих вкъщи,защото не го овеличавах много,но сега на репетиции като го надуя,комбинацията от хай-гейн преамп и крайно стъпало с ЕЛ84,което също криви е неподходяща,защото звука става "разпилян" и неотчетлив.С малко преамп гейн и изрязано крайно стъпало обаче е много подходящ за разни блусарии и олд скул неща.Според мен преамп на Plexi би звучал яко с El84,но за Soldano не съм обеден,освен ако не ползваш ампа вкъщи и не го надуваш до кривене.

 

На това видео имa сравнение между Ел84 и 6v6.Тоя запис звучи УЖАСНО/не знам от усивлателя,говорителя или самия запис е/,но все пак може да се добие представа за разликата в звука.

Редактирано от bratmito
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и 6в6 криви - имам един SE практис амп със такова нещо - има олд скуул рокаджийски леко замазан драйв. Биаса най-добре по биас чартовете да става или да се смята мощността щото може някоя друга лампа да загине преждевременно

Редактирано от Overdrive
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^^ Карам на спомени,но мисля,че беше около 70мА през каторния резистор/при 310В анодно напрежение/.Пробвал съм да го биасвам и по-топло,и по-студено,но пак си криви като се надуе.

 

 

 

А когато усилите стъпалото и то криви пробвалили сте да си поиграете с корекциите на обратната връзка от вторичната намотка до драйверната лампа - чувал съм че тя именно корегира изкривяването на звука

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

70 mA e много голям ток :thumbs_up: намали го на 50 mA и си провери обратните връзки режимите и не на последно място изходния траф :) Втората решетка как е свързана?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

70 mA e много голям ток :rolleyes: намали го на 50 mA и си провери обратните връзки режимите и не на последно място изходния траф :) Втората решетка как е свързана?

Защо да е голям?Това са по 35мА на лампа,което според биас таблиците е клас А.

Сега лсожих 200 ома катоден резистор и намалих тока през него на 60мА(30мА/лампа) да видя как ще е.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.