Jump to content
Българският форум за музиканти

10" Vs 15"


fracture

Recommended Posts

Мен нещо отдавна ме тресе на вълна озвучаване и попреглеждах, и попреглеждам разни оферти за кубета и се спирах на варианти с 10" говорител. Ама Mu3epHuK-а ме зарибява с някакво списание в което пише, че за да се чувала 5-та струна на баса, трябвало 15" говорител ! Е да, ама това го пише само там, никъде другаде не съм чел нещо такова, а пък забелязвам че 15" говорители се ползват само ако кубето е с по-голяма мощност, да кажем от 50W нагоре. Та според вас има ли смисъл от 15" говорител, при положение че не се стремя да достигам по-горе посочените мощности и има ли нещо вярно с 5-тата струна ?

Редактирано от fracture
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мен нещо отдавна ме тресе на вълна озвучаване и попреглеждах, и попреглеждам разни оферти за кубета и се спирах на варианти с 10" говорител. Ама Mu3epHuK-а ме зарибява с някакво списание в което пише, че за да се чувала 5-та струна на баса, трябвало 15" говорител ! Е да, ама това го пише само там, никъде другаде не съм чел нещо такова, а пък забелязвам че 15" говорители се ползват само ако кубето е с по-голяма мощност, да кажем от 50W нагоре. Та според вас има ли смисъл от 15" говорител, при положение че не се стремя да достигам по-горе посочените мощности и има ли нещо вярно с 5-тата струна ?

не съм толкова басист но според мен хавата е отгоре една колона 4 X 10'' и отдолу една колона 1 X 15''

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако говорим само за говорителя - много зависи от това как е направен. Има много примери за 10" и 12" говорители, които се справят добре с 5 стр. бас, но със сигурност една добра 15-ка ще ти изкара повече ниски честоти. Една добра бас колона не свири като HiFi колона т.е. идеята не е да свири линейно до 30 Hz (основната честота на най-ниския тон на 5 стр. бас). Нормално е на 30 херца колоната да е -6 до -12 dB спрямо диапазона 90 - 1000 херца. Въпросът е, че трябва да може да издържа без да криви и да се разпада когато подръпваш юнашки ниската струна. Това се постига, но за сметка на (1 вариант) колосално голяма колона, (2 вариант) нискоефективен говорител в разумно голяма колона + мощно крайно стъпало, (3 вариант) апаратура, която струва колкото двустаен апартамент в провинцията.

 

 

50 вата е малко за бас китара - достатъчно за да свириш сам, недостатъчно за да свириш на репетиции и почти невъзможно за озвучаване на сцена. Естествено, ако свириш в джаз трио с куха китара и перкусии горното не важи. <_>

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Да и не. Аз в последно време се оборудвах прилично за българските стандарти, ама от това не съм станал по-добър. Важното е как свириш, това дето тук си го дрънкаме е за обща (басистка :beer: ) култура, един вид да не откриваме колелото и топлата вода всеки ден. Важното е другото. Ако свириш и доброто оборудване няма да ти се размине.

 

P.S. Само да добавя. Ако се интересуваш от повече (и по-добре подредена и обяснена) теория за бас усилватели виж тук - http://sound.westhost.com/instamps.htm

Редактирано от разбойник
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:beer: В мойто списание пише:8х10', или два бокса-4х10'+1х18'. Естествено,лампова глава,300-400 вата,двете колони също с мощност по около 300 вата. Не е много препоръчително да е голяма мощността на 10'-вия говорител, колкото е по-силен, толкова по-бавен става и се губи малко от пъргавината му, което е основната сила на десятката. А според мен, 15' не може да допълни достатъчно добре 4х10... много зависи от баса, с който се свири.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Steff, добри помисли ми идват от това което съветваш, ама бързо охладнявам - свръх финансовите ми възможности са.

Редактирано от fracture
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм басист,но мога да кажа от опит,че петструнен бас няма да има никакви проблеми да се чува с 4X10" колона.Басистът с когото свиря сега използва два петструнни баса - Ken Smith и Fender Amrican Jazz Custom. Той свири през предусилвател Еden през крайно стъпало Crest Audio във две отново Edеn 4X10" и дет се вика след всяка репетиция ме боли главата :beer: Независимо от това че не използва 15" говорител петструнните му басове къртят мощно.

 

 

 

Владо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Fracture, ако това ще те успокои по някакъв начин, ще ти кажа, че тази конфигурация засега и за мен е все още розов сън :beer: . A иначе, Владо, така е, за репетиция е ОК, дори идва прекалено мощно това, с което свири басиста ти, но на една голяма сцена си има нужда от 18'+10"ките, за да може да се озвучи баса с 2 микрофона-единия за конкретност, цвят и бързина на тона, а другия за ниски честоти. За пример-на не особено голямата сцена в голямата зала на Суинга, съм се чувал добре единствено, когато пуснах към басовата глава една колона с 2х15' и една с 4х10'. И пак ми липсваха ниски под 80hz...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.