Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос по свиренето на:stair Way то Heaven.


Tobepawned

Recommended Posts

Малко дублирано мнение, но - хора.. вземете малко да потренирате слуха си, и започнете да чувате, и да си обяснявате.

С тези таблатури до никъде няма да стигнете като музиканти и все ще се чудите кой пръст на кое прагче да сложите.

Таблатурите са много аматьорски, и дори едно 6-7 годишно дете, което се занимава сериозно с инструмента, на който свири, няма нужда от таблатури.

 

Като за начало - опитайте се, като изсвирите акорд, да изпеете всички тонове от него.

Анализирайте какъв е строежа на акорда, на какви разстояния са тоновете му... кои акорди имат еднаква структура с него... кои тонове в него се повтарят, и колко всъщност са различните тонове в него... съответно тризвучие ли е, четиризвучие ли е... и т.н.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко дублирано мнение, но - хора.. вземете малко да потренирате слуха си, и започнете да чувате, и да си обяснявате.

С тези таблатури до никъде няма да стигнете като музиканти и все ще се чудите кой пръст на кое прагче да сложите.

Таблатурите са много аматьорски, и дори едно 6-7 годишно дете, което се занимава сериозно с инструмента, на който свири, няма нужда от таблатури.

 

Като за начало - опитайте се, като изсвирите акорд, да изпеете всички тонове от него.

Анализирайте какъв е строежа на акорда, на какви разстояния са тоновете му... кои акорди имат еднаква структура с него... кои тонове в него се повтарят, и колко всъщност са различните тонове в него... съответно тризвучие ли е, четиризвучие ли е... и т.н.

 

:thumbs_up::);):ok: С 2 ръце подкрепям казаното горе.

 

Солфежец това му е майката. Като почнах солфежа изчетох "Елементарна теория на музиката" и "Хармония" (така мисля се казваше втория). Много помагат и си изясних мнооого неща.

Редактирано от TheWhiteGhost
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:metalist: Евтим незнам дали знаеш но аз не съм от софия...или от някое място където има нещо свързано с музика...Като мисля по какъф начин си намерих перце просто...

(от Търговище съм де; Ако някои го интересува :greenangel: )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...една такава няколкомесечна китарна занимавка, след която със сигурност ще вдигнеш "левъла" си като китарист значително, бих казал, достатъчно за клубно свирене по нашите клубове

 

Трябва всички, които свирите от скоро да разберете, че повечето популярна музика за китара е сравнително ПРОСТА, и не е необходимо да сте майстори пилачи и импровизатори, за да изпълнявате добре популярна музика.

 

 

То заради ей този начин на мислене музиката в БГ е на ебаси и нивото....то едни клубове, то едни клубни банди, то една поп музика, то едни добри изпълнения..... Всичко като за няколко месеца занимавка, да...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

7---------7-0------

---0------0---0----

------0----------0-

--------------------

--------------------

0-------------------

на това нз какво не разбираш там където е 7-0 е с легато(дърпане).

Другото

-----------------/\-----/\(same here)

-------7---8---7--8--8\5-- (между 8 и 5 знакът представлява черта от 8 към 5 само че тука не докарах съвсем същото и освен това в таба осмицата

0------0---0--------------- е затъмнена о.0 )

----0-----------------------

----------------------------

----------------------------

0---------------------------

пак е с дърпане на второто 7-8 и на 8-5.

Пф как го обясних сигурно нищо не разбра ама ето тука ти е обяснено всичко http://ultimate-guitar.com/tabs/m/metallic...rs_ver7_tab.htm

0---------------------------

 

виж

има и продължение на "цялата" песен в тази поредица
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко дублирано мнение, но - хора.. вземете малко да потренирате слуха си, и започнете да чувате, и да си обяснявате.

С тези таблатури до никъде няма да стигнете като музиканти и все ще се чудите кой пръст на кое прагче да сложите.

Таблатурите са много аматьорски, и дори едно 6-7 годишно дете, което се занимава сериозно с инструмента, на който свири, няма нужда от таблатури.

 

Като за начало - опитайте се, като изсвирите акорд, да изпеете всички тонове от него.

Анализирайте какъв е строежа на акорда, на какви разстояния са тоновете му... кои акорди имат еднаква структура с него... кои тонове в него се повтарят, и колко всъщност са различните тонове в него... съответно тризвучие ли е, четиризвучие ли е... и т.н.

 

:) Напълно подкрепям тази теза. Аз когато за пръв път хванах китара успях ПО СЛУХ да направя цялото интро на Nothing Else Matters ( е малко на баретата се затутках но като цяло стана добре :) ) Това таблатурите не са много полезни ;) Ако са Guitar Pro или Power Tab по става, но като цяло предпочитам нотен лист да си гледам и това е. А пък ако мога по слух да докарам някоя песен - още по добре. Аз лично се опитвам винаги когато мога по слух да докарам повечето мелодиики и почти винаги става :D И това със солфежа е много полезно. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-важното нещо е да чуеш това което се свири...да ти мине през мозъка...от там се командват пръстите, не от драсканици! Свири с мисъл :offtopic-001: помага. успех:spam:

 

 

P.S. Мен ако ме питате таблатурите са абсолютно непрофесионално и немузикантско пособие... който го мързи да учи ноти и му обясняват като на малоумник.. срамота за музиката! защо не се издават учебници с таблатури на Бах, Шопен, Чайковски...защото таблатурите нямат място в музиката, както и да е.. аз съм пристрастна.. ама мнението ми е твърдо!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То заради ей този начин на мислене музиката в БГ е на ебаси и нивото....то едни клубове, то едни клубни банди, то една поп музика, то едни добри изпълнения..... Всичко като за няколко месеца занимавка, да...

 

Мисля, че четеш твърде буквално, без да помагаш на никого по този начин.

Едно е сигурно - след заниманията, за които говоря, момчето ще е доста по-наясно с нещата, отколкото е сега - мисля, че няма две мнения по този въпрос. Ако има желание да се занимава след изтичането на тия няколко месеца - ясно, че ще се занимава. Ако това ниво му стига - жив и здрав да е, всеки си предценява за себе си и си има собствени цели и приоритети. Аз лично избягвам да давам съвети на нива, които аз самият не съм достигнал съвсем, като музикант - и мисля, че това е нещото което ти трябва да направиш, като по-разбиращ и начетен. А относно клубната музика - така е, нивото не е добро, но това се дължи на ред причини, като започнеш от мързел и незаинтересованост, минеш през самовеличаене, самозабрава, несъобразителност, себичност, и невъзможност зая работа в колектив, проява на глупави черти на характера, и като стигнеш до липса на пари, неподходящи помещения, и некадърна техника/озвучаване. Освен това, не всички свирят полуакустично в крайна сметка... за някои видове музика, клубните ни условия са страшно незадоволителни откъм акустично оформление, и музикантското и импровизаторско майсторство в случая не е никак в голяма помощ, а и не мисля, че великите импровизаторски умения са нещото, към което всички трябва да се стремят така или иначе - има си хора за всичко.

 

Относно мнението ми за популярната музика, заставам зад мнението си, че с основни познания по хармония, както и със съответното ниво на развитие на слуха, човек е напълно способен да изпълнява по-прости и средносложни популярни произведения, които, ако са изпълнени с необходимия усет и мяра, както и при наличие на добър певец/певица и на колектив, са до голяма степен достатъчни за обикновените хора, които често са целевата група на повечето не чак-толкова амбициозни музиканти. За висини в музикалното изкуство стил най-известните джазмени, или пък например Иво Папазов, аз изобщо не говоря в случая, както мисля, става ясно, само от заглавието на темата.

 

Ако пък беше прочел внимателно края на това ми мнение, щеше да стигнеш и до това:

 

Трябва ви и малко основна техника, която за година-две ще придобиете, ако свирите по едно 2 часа на ден.

По-нататък ще научите още неща, и по-напредналата техника ще дойде сама. Важно е, обаче да не вървите наопаки на принципите на обучение. Аз вървях така в началото, от което изгубих 3-4 години във дрънкане на глупости.

 

Което, струва ми се, така или иначе е в синхрон с това което казваш като критика.

 

 

Ти се занимаваш сериозно с теория, свириш добре, стараеш се, даже преподаваш, за което те поздравявам.

Обаче напоследък често прекаляваш със сарказма си(това ти отношение понякога е насочено и към хора, които, макар и да не знаеш, са едни наистина много добри и рутинирани музиканти, някои от които определено имат на какво да те научат дори в музиката, която свириш, а когато са начинаещи, надсмешката е последното нещо, което може да им бъде от полза).

 

Затова, когато искаш да дадеш още информация - недей да "псуваш", да се подиграваш и да правиш намеци, ами просто помогни на хората. Нали трябва да сме полезни с нещо на форума?

 

Ако модераторите сметнат мненията, които не се отнасят стриктно за темата са ненужни, нека ги изтрият!

 

С уважение,

Евтим

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за анализа. Хич не ми се занимава да се обяснявам колко сме далече и двамата от истината. Само дето аз не се бутам да "помагам" навсякъде. Сполай ти!

 

Сарказма и иронията ми са насочени единствено и само към "разбирачите". Което си е моя грешка, просто понякога не се сдържам.

 

п.п. Аз вече го отбелязах - мисля, че нямам място в раздел Китара. Просто минах случайно и ми стана весело като се зачетох в тия работи ;)

Редактирано от kitaratapesho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.