Jump to content
Българският форум за музиканти

Еволюцията Ви като китаристи


Jordan_J

Recommended Posts

Интересно е да разкажете откъде сте започнали като китаристи, и по точно - кои китаристи и вкусове сте имали в начало и какво се е променило у вас и вкусовите ви предпочитания с времето и къде точно сте сега.

При мен беше нещо такова:

 

1. Най-в началото слушах и вадех парчета на Пако Де Лусия (от времето когато свирех класическа китара)

2. После Ингви Малмстеен ми беше идол, с неговото скоростно свирене (но не задълго)

3. След това с гръм и трясък Сатриани ми ми влезе в съзнанието с '87 албума си! Дъ бест!

4. Стиви Вай ми беше идол известно време след това наред със Сатриани (в студентските ми години) наред С Джордж Линч и Реб Бийч

5. След това сякаш взех да помъдрявам и да обръщам внимание на саунд и музика от типа на Стиви Рей, Хендрикс

6. Сега много ми е на сърце музика от типа на Дрийм Тиатър, а паралелно с нея - Ли Ритенор и от сорта. Но Сатриани сякаш си остана номер 1 за мен като комплексен китарист...

 

Та така в общи линии с мен...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересна тема! :P

за мен са:

1 James oт metallicaе главния виновник да се захвана с рендосване, просто като го гледах на концерти и като им слушах албумите и се размазвах от кеф и си мислех "еи такъф искам да стана" и след дълги години слушане си купих китара и се зарибявах по партиите на James

2 в последствие доиде и Darrell китаристът който ме запали по солата, ама за жалост неможех да извадя нито едно негово соло и отново само ритъм си жулех

3 от запалването по солата насадено от Даръл се запалих по Малмстиин, много се кефих на бързите му сола и на класическите и блус елементи които ползва, опитвах се да му свиря някви сола ама...само фрагменти

4 тук вече се появи Алекси Лаихо, същинското въплащение на идеалния музикант - достатъчно тежък стил но не губещ чувствителноста на мелодията, и от него вече наистина почнах да свиря разни сола(доколкото мога) просто няма начин да свириш Бодом без да свириш сола

5 сега вече криво ляво свиря разни сола и се зарибявам по всякви неща, напоследък работя по Ensiferum, Mike Angelo(само фрагменти от сола разбира се да не ме помислите за некаф изруд :P ), Kalmah......а бе всичко наред :P

та това е от мен, сега продължавам да :P:D:D:P:D:P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ейй, това ми се стори много интересн топик, има го при барабанистите. Браво че го пусн и тука :D

 

Ми я да видим. То аз свиря само от 3 години тъй че нямам какво много да разправям.

 

По китарите ме запалиха, аве нема да познаете ама по принцип Металика... :P и Годсмак. Всъщност тогава слушах и нек'ви Нео и Американ Рок...

В смисъл с това почнах. Сички ми повтаряха че с Металика не се почвало ама аз исках да им покажа че е напълно възможно :D

Интересното е че в много от песните, които примерно не ми харесваха, имаше по едно нещо, я ще е некъв theme в някое соло, я някое и друго рифче. Оттам научавах цялата песен, независимо дали ми харесваше, само и само да дрънкам онуй нещо :D. Така открих че почти всичките са супер яки и в един момент знаех общо взето целия репертоар, без по-трудните и завъртяни сола.(като за една година свирене... :P)

След това прослушах повече и по-тежка музика, най-вече покрай разни приятели. Пантера, такива ми ти работи. Оттам ми се разшири кръгозора, хванах Хендрикс, Сатриани. После ме взеха в предишната ми група и оттам също много все метъл песни. Всъщност сега мога да кажа че слушам адски много музика, е адски в сравнение с началото... вярно е че е в горе долу един стил, но просто... аве като свиря нещо такова и някак си се зареждам с енергия.

До този момент си ми остава метъла музиката която свиря, а Металика и най -вече Хамет - Номер 1. Просто някак си адски се кефя на мелодиите дето вкарва.. :P

Редактирано от Fenix
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Незнам как да се изразя....

За мен сядането с една таблатура в в ръцете и опитвайки да извадя някво соло...винаги е било по скучно от любона игра с 40-ет годишна девственица..Може би щото ми е само хоби и не гледам толкова профи на всичко което съм правил, а може и да е защото съм мързел за тия работи.

От начало освен Содом , Металика и Сепултура нямаше нищо друго за мен :P

После Чък Шулдинер ми беше много близко до душата в продължение на много време..и все още си е де.Мисля че е защото е вън от всички клишета и хейви метал школи по които започват всички..незнам.Макар че беше много близо да ми падне в очите когато един мой амиго ми извири едно цяло соло от Хюман и аз паднах от коня мислейки че го е извадил по слух , а в последствие се оказа че е стандартна фламего школа..или нещо от сорта.Незнам кефеше ме и продължава да ме кефи защото солата са му уникални и въобще музиката като цяло която правеше.

Сега слушам една камара групи по вечето северняшки :D .

В моята вечна ранклиста Чък Шулдинер и Кърк Хамет ще останат на върха.Знчи в общо линии развитие НУЛА :P

Въпреки това се кефя на всякаква музика

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Хммм...

 

1. Pink Floyd ги чух още в детската градина. Нещо извън времето и пространството, не знаех къде се намирам доста дълго време. Представете си детското ми акълче как се е ошашкало ;) Мисля, че този момент най-много ми е повлиял като човек и музикант :D

 

2. Ritchie Blackmore - магьосникът! :P

 

3. Венци Димитров - учителят ми! :P:P:P Даде ми възможността да откривам нова и нова музика; даваше ми апокрифни записи на известни и неизвестни групи и изпълнители. С ръка на сърцето мога да кажа, че ако не беше той щях да съм много по-различен от сега.

 

4. Metallica - култовото събиране на албуми! ;) Много ги слушахме и свирихме. Черните тениски и тежките обувки. :P Бях на 14, беше гот!

 

5. Култът към Блекмор достигна заплашителни размери - взех си бял Страт, облякох се в черно и си оставих мускетарска брадичка (не ми се смейте! ;) )По онова време с тогавашната ми група свирихме във Видин и околността. Хубави времена... Много слушахме Led Zeppelin, The Doors, Rainbow, от онази чудна епоха...

 

6. Dream Theater - Естествено, че ги бях слушал преди. Но дойде моментът, когато беше време да осъзная, че аз съм си аз, а не Блекмор :P И отворих очите и ушите си за тази многолика и много емоционална банда. После дойдоха естествено Planet X, Marillion, Spok's Beard, Flower Kings...

 

7. Joe Satriani & Steve Vai - най-сетне и аз малко да се позадълбая в китарната музика :D

 

8. И сега - абсолютната свобода да се кефя на всичко, което ми е приятно. От Audioslave, Tool, Anouk, Tracy Chapman, които ми пуска момичето ми до прекрасни открития като Dead Can Dance, Moloko и какво ли не.

 

Движение да има!!! ;):D

Редактирано от Steve_Vai
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Класическа китара - квото дойдеше по школите: Моцарт, Каркаси, Карули...

После метъл, разбира се - не нещо конкретно, просто партитури на универсалната блус скала. Имах добър учител.

После дойде групата - свирехме някаква странна смесица от пънк, кор, грайнд, дет и кръчмарско.

Звучи смешно, но от свиренето в тази световнобезизвестна ученическа група, научих много неща за свиренето на китара.

Стараех се сам да си кензам лайната, вместо да мажа с чужди.

Не съм свирил много кавъри - дори в момента мога да свиря само 9-10 кавъра и това е.

Не мога да кажа, че като начин на свирене съм повлиян от някой конкретен китарист. Виж, като начин на писане на джангъри, си имам некои "влияния". :green:

Моето скромно мнение е, че требе яко да се свири. Другото е Ташунко Сапа.

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Минаха бая години от началото....хъхъ а аз остарях и помъдрях../надявам се да е така/

1.Ричи Блекмор е главната причина да хвана китара...и то първата ми година на свирене прасках Smoke on the water на една струна

2.Колкото и смешно да звучи след това и аз се зарибявах с Мейдън и Металика :D

3.Джими Хендрикс ,Гари Мур,Ерик Клептън след тях разбрах че има няква музика която се нарича БЛУС...това понятие за мен придоби завършеност след като чух великия Стиви Рей Вон :D

4.Стив Морс - след концерта в София се зарибих и по него наистина е мноо як китарист със собствен стил на свирене.прави супер яки арпежи..

5.Дрийм Тиатър е и моят ред дойде и се зарибих и по тях няма смисъл да пиша колко са добри и дъра бъра

6.Джо Сатриани...и за него си знаете

7напоследък се зарибявам със Стив Тровато,Франк Гамбели,Джо Диорио,,Ерик Джонсън,Реб Бийч,Робин Форд,Тони Макълфин и Албърт Лий

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

абе и аз какво се редя между китаристите ама ето го мойто развитие и в последствие назадване.

 

1. малко пиано ама почти не си спомням беше мн отдавна

 

2. слушане на диско..... и радио вива

 

3. дайър стрейтс и марийчето Кери после пърпъл, офспринг и флойд

 

4. дрънчене на една после на две струни на една китарка останала от студентските години на баща ми, предизвикващо съжаление у баба ми Бог да я прости.

 

5. баба ми ме записа на уроци по класическа и се запалих по Пако

 

6. започнах да записвам и наслагвам поне по 2 китари и да свиря някакви кавъри на класическа и да добавям от комп клавиатура някакви синтезатори и барабани ( как се свири на такава клавиатура някои знаят направо е лудо)

 

7. купих си ел китарка и започнах отново уроци и упражнения

 

8. купих си първия кит процесор и се размазах тотално (Korg AX). абсолютен гуру ми стана Вай, но не се осмелявах да свиря нищо негово, а само слушах и попивах.

 

9. купих си синтезатор с цел да си правя упражненията по-практични в дадени тоналности и по дадени хармонии. Започнах да измислям разни аранжименти

 

10. открих VST-тата и тяхното по-добро звучене от GM

 

11. Записах първия си и единствен албум от 1 авторско парче и разни коледни песни в симфоничен вариант, правени на EDIROL със саундбластер лайф. Продадох 200 копия и си купих миксер и м-аудио карта. запалих се по класиката и започнах да я разбирам

 

12. междувременно сменях процесори като носни кърпички и с едни приятели подготвяхме репертоар за свирене в клуб, но формацията поради несериозността си се разпадна.

 

13. започнах да обръщам внимание на звука и почнах да чета и експериментирам

 

14. полека започнах да дрънча и на пиано/синт

 

15. бях обсебен от идеята да издам албум с комерсиално звучене и се лутах между стиловете, като се чудех какъв ще е най-подходящия да взема мн пари..... в последствие слезнах на земята и кротнах. Продължих да работя върху себе си

 

16. имах няколко поръчки за чалга, но неуспешни.... получавах главоболие и ги отказах

 

17. ....... няколко разхвърляни участия и записи с отделни музиканти

 

18. полека лека започнах и да пропявам, засега неуспешно

 

19. започнах да си купувам все по про техника и сега имам и монитори, на които все още се уча, започнах полека лека да попълвам празните места в теоретичните знания, но това не е проблем щото почти нямам теоретични знания.

 

20. поръчал съм си барабанен пад и го очаквам тези дни - още един инструмент, който да ме отвлече настрани от китарата.

 

 

Дайте ми жълта книжка и тва е

 

Имам много музика в главата, която все още излиза пречупена през някаквите ми познания, затова се опитвам да уча теория и отново се запалвам по невероятния звук на акустичните инструменти и се възхищавам на направените им записи. слушам всякаква музика и всякаква музика ме вдъхновява. Изобщо съм разхвърлена личност в многото ми хобита и професии

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

peshoy2k - интересна ли4ност си - кефи ме постта

ц Дан4о-visiondan и преди сме си говорили и знам 4е имаме допирни то4ки

явно и на4алото е било подобно

аз бях грьмнат от концерта на Пако де Лусия в Бьлгария

после Малмстийн с Одисей и Тони МАкАлпайн с пьрвите 2 албума -са оказали на силно влиянив

както факта 4е скьсах с едно гадже и се 4удех какво да правя

компанията в която бях - по това време се правех на блек метьл вокал - и ве4е бях разбрал 4е не ставам - а китаристта на неуспешния проект моя приятел САМИ - ми предложи да ме у4и на китара - 2 години след това (сле д като изкарах казармата)

сьс Сами бяхме група Симфони - демек напразните му надежди да се правим на Какофони - свирехме нещо дето беше метьл с джаз певица :blink:

а ина4е аз доста преди това бях захапал куршума и слушах метьл до дупка - тотален екстремист -не признаващ нищо друго

1 година ходих на класи4еска китара

после наблегнах на метьл ритьм китарата

и като запо4нах да се справям - тогава реших да свиря и сола - за бога познавам доста мом4ета дето свирят сола - а един свестен ритьм не са в састяние да изпраскат :cheers:

и междувременно - ушите ми се отваряха за вси4ки останали стилове

като се замисля- свиренето ми наи е повлияно от Трои Стетина,Мейдьн кьмпани,Металика кьмпани,Малмстийн,Гилбьрт и Франк Гамбали

- някакьв си мой микс - плус оше хиляди влияния

Ина4е и на мен най лубими са ми Сат4 и Вай

ама не се гьбаркам с тяхната музика

 

:blink::blink::virtuoz:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ми и аз както повечето,почнах на акостична китара,с парчета тип Исак Албениц,Франциско тарега.........после един приятел ме зариби по металика.и почнах да изкарвам тук таме Металика на Акостична:blink:после доиде времето на рок енд рола-песнички тип Ричи Валенс.......после по случаиност стана така че ми дадоха билет за концерта на Сатриани в НДК,аз даже преди това не го знаех кои е(все пак бях на 12-13 години:cheers:и като отидох да го гледам.....

пък и преди 4-5 месеца си зех и Електрическа китара и вече напредака става по бързо:virtuoz:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Началото за мен беше на 5 годинки...с майка ми вървяхме покрай музикалното училище и като чух някакви дечица да разпяват упражнения по солфеж ми се сториха като божествени звуци (колко съм бил заблуден ;) )и поисках и аз така. Няколко месеца след това ме записаха цигулка... :violin:

 

След 8 години не можех да я понасям и спрях...

 

когато бях на 13 чух Deep Purple...

 

малко по-късно дойде Metallica и представите ми за музиката тотално се промениха...към по-добро разбира се ;)

След концерта в Пловдив вече нямаше накъде и си взех първата китара - акустична Кремонка...цяла година "жулих" Металица на найлоновите струни....

 

Купих си първата електрическа китара....нещата изведнъж станаха по-различни...Започнах да свиря в група :guitar: В този момент не слушах почти нищо друго освен Metallica, Metallica и пак Metallica...

 

После се просветих в Theater...нещата пак се преобърнаха...

 

Satriani ме прати в тъча с Crystal Planet

 

После дойде университета...почнах да слушам много и различни неща...преоткрих класическата музика, прогресива, блуса...Като видях какво прави Jason Becker щях да се разрева...и досега този човек за мен е най-големия китарен гений of all times :)

 

Междувременно хванах и бас и се присъединих към по-сериозна групарска дейност, от която дай боже в скоро време да има реален резултат...

 

В момента се опитвам да отделям повече време, да свиря целенасочено и да се мъча на по-трудни работи...за жалост още до никъде не съм, но мързела не се побеждава лесно :wall:

 

Наздраве :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще бъда банален: Бийтълс ме запалиха по китарството и макар да не са големите дрънковци, си остават моя №1 за да фана китара.

После ме кастрира оня кретен Блекмор; продължавам да си мисля, че има нещо в него, дето никой от най-плюс, връх! свираци след него няма...

Томи Айоми; шъ му благодаря тези дни на живо: това е най-големия рифаджия, най-стилния в металната стругарна.

Пийт Тауншънд: просто урод; е тва е да живееш в шума, който сам праиш...

Франк Заппа: освен че е композитор с главно Щ, той има и прелюбопитен стил на свирене, толкова е различен, нестандартен, въобще...

Дано категоричността на мненията ми не подразни пак някого; не споря; да не си мерим... кумирите - тиа са мойте мотивационни файлове.

п.п. Пешо, дето И тук, прелюбопитна история; дано на следваща форумна среща изгладим брума.

Със здраве.

:violin:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

оххх ... аз като чух East 17 :godbless: на крехка възраст и си казах .. е те тва е!!!! и хванах татковата китара ...после Бекстрийт ... Н'синк и всичките.

после на 17 чух Зизу и той разби всичките ми детски представи. ииии така един ден.

Абе тва е дълга история. :) Еволюирал съм колкото слона е еволюирал до фаза - мамут

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хахах ми аз явно съм се запалил по малко по-друг начин

първо ми повлия един не чак толкова известен китарист...братчеда :D

даже си купих първата китара от него

тогава слушах само ManowaR i Maiden и естествено се опитвах да свиря Maiden парчета (и на ManowaR - Hail And Kill солото кат го докарах що годе ,напрао бех НАЙ-ДОБРИЯЯЯЯЯЯЯ КОПЕЛЕЕЕЕЕЕ :) )

след туй друг пак така не толкова известен китарист от София - Моцарта,известен още кат Косата, Моцика,много рядко му викат Ники :cheers:

Та той ми отвори очите за разни работи (иначе по тва време бях повлиян и от китариста на черно фередже :) )

та тоз Моцарта ми пусна там Bodom тва онова Megadeth и аз си викам ебахти яките парчета...и после ме заведе на репетиция да ги чуя...и след като чух Lake Bodom ,Silent Night ,Bodom Night и Hangar 18 на живо си казах 'бах мааму я да се хващам по-сериозно аз' и така оттогава си казах че Lake Bodom ЩЕ го науча ако ще квото ще да става...хах тогава не бях свирил и половин година на китара общо...ама се мъчих доста и го бях издокарал и него след много пОтене и тренировки...даже Моцо ми се чудеше доста кат му го изсвирих и аз бях мноо доволен :)

и така в момента се опитвам да свиря главно Bodom...

и тва е

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1. Първата ми песен която се научих да свиря беше House Of The Rising Sun!

2. После се зарибих да свиря Nirvana, Metallica и Maiden, тогава си направихме група!~!~!

3. После се зарибих по музиката на Dream Theater и Simphony X и все още съм си зарибен (голяма риба съм!!! :metalist: ), и все още тва се мъча да свиря (не особенно оспешно :happy: ) :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.