Jump to content
Българският форум за музиканти

Магнитофонна лента->касета->cd


Recommended Posts

Здравейте,

значи ситуацията е следната: имам едни касети с архивни записи които за мен са много ценни.

Касетките са записвани от магнитофонна лента и не са с чак толкова лошо качество но има един гаден шум.

Сега мисля да прехвърля всичко на дискове но ми се иска малко да ги пообработя. Набавих си Cool Edit Pro 2.0 с идеята да ги манипулирам с нея а и в описанието пише че има възможност да тушира малко този шум от касетите обаче тук идва голамата трудност- нещо аз ли не мога да схвана, програмата ли е калпава е не можах да разбера как се обработва този шум и тва е, иначе ефекти за щяло и нещяло.

Та молбата ми е ако някой се е занимавал с подобна дейност да помогне с някой съвет.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... програмата ли е калпава е не можах да разбера как се обработва този шум и тва е...

Определено единият от вас е калпав, но щом цитираш Куул едита...определено няма да е той. :greenangel:

За твоя радост си се спрял на програма, която има едни от най-ефективните алгоритми за премахване на шум и дефекти.

След като вече си прехвърлил записите и си стигнал до махането на шума, от менютата избираш Effects, слизаш надолу до Noise Reduction и после от 4-те опции пак избираш Noise Reduction. Това е модулът, който ще ти свърши в случая най-добрата работа. Иначе и другите модули може да ги ползваш като поразучиш кое-какво, но засега действай с последния.

Ако питаш конкретно стъпка по стъпка как да стане с него работата....сега съм доста изморен, защото съм бачкал цяла нощ и вече смятам да лягам...но ще се опитам набързо да ти обясня....

- Първо маркираш само област, в която има въпросния шум (може да е кратък епизод...дори част от секундата...но да е чист шум).

- След това отиваш по гореописания начин на Noise Reduction и избираш Get Profile From Selection.

- В следващата стъпка ако искаш може да си запазиш току що образувания профил на шум (със Save Profile), а може и да не го запазиш, защото програмата винаги помни последната операция.

- Излизаш ot Noise Reduction, маркираш целия файл и отново отиваш в NR.

- Като последна стъпка само натискаш ОК и си готов.

 

Разбира се, за да се постигне максимално добър резултат, човек може доста да си поиграе с останалите параметри в NR, но на този етап е по-добре да не ги пипаш от default стойностите, освен ако не искаш веднага да започнеш да се учиш и да пробваш....да не говорим пък в Click/Pop Eliminator-а колко неща може да настройваш...вижда се...доста са се постарали разработчиците. :P

Все пак си имаш и Preview за проби и UNDO за грешки. :music:

Действай и успех с пробите. :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за конкретния отговор. Ще продължа да опитвам след ден два че и аз съм на работа но и не изключвам начина за раучаване на програмката на принципа проба-грешка. Иначе самия софта е наистина добре направен и ми харесва повече от себеподобните си. :happy:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Reduce 40db - не го променяй

Precision faktor - 7- може да варира от 5 до 7 -там е най добре

Smoothing amount e 3 по подразбиране -0 е с най голям фактор,1,2,3 по етапно фактора пада

Transition width- остава 0

Ако лентата е много шумна след като си взел профил пробваш да сваляш Smoothig от 3 на 2 или 1 като 0 реже най много.Трябва да прослушваш всяка промяна за да не звучи като фледжър или като в тръба,това се постига опитно

Работя от 6 години с тази програма и смея да твърдя че е много добра,и все още откривам по някоя малка таина.

Желая успех.Ако те интересуват подробности ми пиши на /nmpstudio@abv.bg/ с каквото мога ще помогна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...
Здравейте,

значи ситуацията е следната: имам едни касети с архивни записи които за мен са много ценни.

Касетките са записвани от магнитофонна лента и не са с чак толкова лошо качество но има един гаден шум.

Сега мисля да прехвърля всичко на дискове но ми се иска малко да ги пообработя. Набавих си Cool Edit Pro 2.0 с идеята да ги манипулирам с нея а и в описанието пише че има възможност да тушира малко този шум от касетите обаче тук идва голамата трудност- нещо аз ли не мога да схвана, програмата ли е калпава е не можах да разбера как се обработва този шум и тва е, иначе ефекти за щяло и нещяло.

Та молбата ми е ако някой се е занимавал с подобна дейност да помогне с някой съвет.

 

Запиши звук от празен участък на лентата като wav file. Отвори го във програмата и със нойсе редукшен направи профил и го запиши.

След това отвори файла които ще обработваш и га селектирай, отвори нойсе редукшен и зареди профива който си направил и извърши

процеса. Запиши файла като wav. И ма и по лесен начин, но този е по сигурен и га препоръчвам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Темата е почти на 3 месеца...сигурно за това време вече се е научил как се прави, а и по-горе аз май обясних същото, дори по-подробно... :cheers2: ...по-добре кажи кой е по-лесният начин, че да го ползваме всички. :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.