Jump to content
Българският форум за музиканти

Как се прави кавър на парче?


michael

Recommended Posts

Винаги съм се чудил как е редно да се прави кавър на парче. От техническа гледна точка иде реч. Досега съм процедирал така: хващам тоналността, след това прогресията на акордите и по тях градя импровизация. Само че когато прогресията не е точна - някое демо, в което се ротира из различни акорди в тоналността, ми става малко сложно.

Как е правилно да се хване структурата на парчето, че да се свири свободно отгоре?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Винаги съм се чудил как е редно да се прави кавър на парче. От техническа гледна точка иде реч. Досега съм процедирал така: хващам тоналността, след това прогресията на акордите и по тях градя импровизация. Само че когато прогресията не е точна - някое демо, в което се ротира из различни акорди в тоналността, ми става малко сложно.

Как е правилно да се хване структурата на парчето, че да се свири свободно отгоре?

 

 

от това което пишеш не се разбира какво точно искаш да направиш "кавър" или да импровизираш върху върху някоя песен??? Като правиш кавър ти правиш нов аранжимент на дадена песен, а по въпроса за импровизациите нормалната структура на една песен е : интро - куплет 1 - припев 1 - куплет 2 - припев 2 - бридж - припев 3 - кода

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Винаги съм се чудил как е редно да се прави кавър на парче. От техническа гледна точка иде реч. Досега съм процедирал така: хващам тоналността, след това прогресията на акордите и по тях градя импровизация. Само че когато прогресията не е точна - някое демо, в което се ротира из различни акорди в тоналността, ми става малко сложно.

Как е правилно да се хване структурата на парчето, че да се свири свободно отгоре?

 

Просто сменяй тоналности по време на импровизацията и няма да имаш проблеми...не съм сигурен какво има общо с правене на кавър...така де.. Moже би пробвай с по-лесна песен - има много, които са в една тоналност.

една много яка песен за импровизации е street spirit (radiohead). Песента е в Ла минор и сменя в до..забавно, нали?

Хващаш някой китарист да ти свири арпежи и си готов.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинявам се за объркването, наистина ставаше въпрос за импровизация върху парче :) Когато се събираме с незнайни музиканти, често се стига до разработка на готова идея на някой от китаристите и гледам да се включвам - често успешно, но не винаги. Затова питам за tips & tricks за писане на импровизации върху готова (вече написана) партия (китарна най- често).

 

Обикновено хващам тоналността и парчето е сравнително стандартно - прогресия I, IV, V; II, III, V или нещо от сорта - понякога обаче (при живо свирене) остават неприятни удължавания на някои от тактовете, като се получава например I, IV, IV, IV, I, V, V. Такива неща могат ли да се избегнат?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мога само да ти кажа че най-големите професионалисти изпозват ноти когато правят това което ти описваш. кийбордисти които свирят в различни групи, непознати песни, участват в композирането на нови песни итн - истината е НОТИ или поне да си запишеш реда на акордите -

 

Gm7m

Cm7m

Gm7m

D4/5 - D7

 

ако се оставиш на принципа: "а,остави, аз ще го запомня как е" - така до никъде не се стига. преди да почнеш импровизация трябва да си знаеш добре нотите

Редактирано от lockfolder
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.