Jump to content
Българският форум за музиканти

Екраниране на бас/китара


Recommended Posts

Здравейте,

попадна ми добра страница, обясняваща процеса - подробно, с картинки, като за не-специалисти и затова реших да пусна линк тук. Ако решите, че ви интересува запазете информацията, защото след седмица-две собственика на страницата ще я свали.

 

 

 

ЕКРАНИРАНЕ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:) хорошо :P:)

:arrow: Save As :arrow:

 

ПП Искам да питам спецовете по ел. частта има ли предимство медното фолио пред алуминиевото, освен по-лесното запояване? :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз самоделните си ефекти ги екранирам с алуминиево фолио от цигари :), но навсяъде препоръчват медното (при това по-дебело).

Имам един даскал, който си екранираше китарите с ламарина от капачка на компотен буркан :ph34r:

Мисля, че за екраниране на китари няма осезаема разлика между двата метала.

По принцип е най-добре да се екранира с желязо, защото пази много по-добре и от магнитни влияния, докато медта и алуминия не могат да ги спират на 100%.

Дековете, видео плейърите и на практика всякаква черна техника се слагат в железни кутии не само заради здравината, но и заради екраниращите предимства на желязото.

За съжаление, е много трудно да се екранира китара с желязо - трудно се обработва и трябва да му нанасяш специални покрития или бои, които да го пазят от окисляване. Освен това, достатъчно тънки железни листове се намират с триста зора.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Аз самоделните си ефекти ги екранирам с алуминиево фолио от цигари :P, но навсяъде препоръчват медното (при това по-дебело).

Имам един даскал, който си екранираше китарите с ламарина от капачка на компотен буркан :D

Мисля, че за екраниране на китари няма осезаема разлика между двата метала.

По принцип е най-добре да се екранира с желязо, защото пази много по-добре и от магнитни влияния, докато медта и алуминия не могат да ги спират на 100%.

Дековете, видео плейърите и на практика всякаква черна техника се слагат в железни кутии не само заради здравината, но и заради екраниращите предимства на желязото.

За съжаление, е много трудно да се екранира китара с желязо - трудно се обработва и трябва да му нанасяш специални покрития или бои, които да го пазят от окисляване. Освен това, достатъчно тънки железни листове се намират с триста зора.

химичният елемент желязо не проявява магнитни свойства само когато е с аустенитна структура! затова не е подходящо за екраниране на китари. темата не е за декове, плеъри или други.

 

между алуминий и мед има някаква разлика във физичните свойства поради която специалистите препоръчват мед. не знам защо.

 

ако човек има достъп до медно фолио или проводими бои не ми е много ясно защо би ползвал фолио от цигари или шоколад - те са само за зъкърпване на положението ...

Редактирано от wolfgang
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами приятелю, тези цигарени и шоколадови истории наистина са за аматьори. :hello: Никога не съм купувал какъвто и да е вид фолио, та за това давам идея за подръчни материали. Както казах, някои ползват капачки от буркани :D

Вярно е, че медното фолио се препоръчва повече от алуминиевото - слагат и по-дебели листове от него.

За желязото - не става въпрос за неговите собствени магнитни свойства, а за свойството му да предпазва от магнитни влияния в ролята си на екран.

Питай Мацушита Електроникс защо не си правят техниката от мед :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Питай Мацушита Електроникс защо не си правят техниката от мед

 

Защото ще им излезне златна :greenball:

 

Иначе аз ефектите ги екранирам с готварско фолио. Първо по-дебело е от това на цигарите и милка шоколада :ph34r: второ е достатъчно евтино.

Като стана дума ще зема утре да постна 2 снимки, как съм си екранирал мойта китара, и тая на Разбойников (неговата с медно фолио, мойта с алуминиево)

Може (ако не ме мързи) и да напиша 1 усер мануал как се екранра китара и кое е важното при тая дейност :ph34r:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами приятелю, тези цигарени и шоколадови истории наистина са за аматьори. :hello: Никога не съм купувал какъвто и да е вид фолио, та за това давам идея за подръчни материали. Както казах, някои ползват капачки от буркани :)

Вярно е, че медното фолио се препоръчва повече от алуминиевото - слагат и по-дебели листове от него.

За желязото - не става въпрос за неговите собствени магнитни свойства, а за свойството му да предпазва от магнитни влияния в ролята си на екран.

Питай Мацушита Електроникс защо не си правят техниката от мед :)

вярно са за аматьори - но цената на медта не е никак ниска :-)) алуминия обаче също се числи към цветните метали и не бих казал, че е евтин, но е значително по-достъпен от медта под формата на фолио.

 

за по-евтино - проводима боя. това е и масово използваният метод от повечето големи производители на китари.

 

относно желязото: щом ще екранираш от мангнитни влияния - няма особен смисъл да го правиш с материал, който ще внесе такива от своя страна ;-)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

но цената на медта не е никак ниска :-)) алуминия обаче също се числи към цветните метали и не бих казал, че е евтин,

 

Алуминиевото фолио е 2 лева за цялата ролка (май 10 метра) а медното 80 лева за 2х1 метър.. Къде ги слагаш под 1 знаменател :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

но цената на медта не е никак ниска :-)) алуминия обаче също се числи към цветните метали и не бих казал, че е евтин,

 

Алуминиевото фолио е 2 лева за цялата ролка (май 10 метра) а медното 80 лева за 2х1 метър.. Къде ги слагаш под 1 знаменател :)

така казано - аз греша!

обача разликата идва от плътността и тегливостта на материала ... много по-малко количество (тегло) алуминий дава много по-голяма площ фолио :-))

 

и все пак:

Conductive Shielding Paint

Conductive Copper Tape

 

още не съм срещал из нет-а да се продава алуминиево фолио за екраниране на китари, но като материал то би свършило някаква работа и е за предпочитане пред нищо :-)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

относно желязото: щом ще екранираш от мангнитни влияния - няма особен смисъл да го правиш с материал, който ще внесе такива от своя страна ;-)

Самият железен екран не внася магнитни смущения (освен ако не е сериозно намагнитен).

Не знам дали в качествената техника се ползва аустенитно желязо, на мен лично ми изглежда доста твърдо, яко и елсатично. Демек стоманизирано, което значи, че в кутиите на дековете SONY (примерно) има доста мартензит и това не внася магнитни смущения.

Имах цяла книжка за изработване на кутии на самоделни електронни платки. Ще се опитам да я намеря и да ти препиша статията за желязото и предимствата му като екраниращ материал.

Но в крайна сметка цялата работа е безсмислена, защото желязото така или иначе е трудно за обработка и за вграждане в ел китара.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така да се върнем на екранирането... с няколко думи: Има 2 вида смущения

Брум и високочестотни смущения.

 

За брума: тва е шума с честота, тази на променливото от контакта (50-60Хц) или негови хармоници 100-200....

 

другото е вискочестотно.. в повечето случаи струните действат като антена и от там се хващат разни смущения. Заради кофти екраниране са се получили някви трептящи кръгове и тн.. и общо взето кофти работа...

 

И... на въпроса: Как да си екранираме китарата

Първо се махат сички неща в кутията дет са потенциометрите. намазва се с някво лепило (за алуминиево фолио, хелметекс-а е супер) и се слага фолиото внимателно без да го късаме. После се изрязва тва дет стърчи, и някъде около 1 от болчетата за капака се остава малко да стърчи, което като сложим екранирания капак ще се допира с екрана който е в дупката на китарата. Изрязваме малки кръгчета около потенциометрите, така, че те да не опират никъде с фолиото и ги слагаме. Слагаме всичко както си е било.

Остава сега да замасим всичко.. Това става по следния начин: от всеки 1 потенциометър, или адаптер, и изобщо навсякъде където върви маса се слага по 1 жица и всички жица накрая се субират в 1 точка. Ако имаме медно фолио то се калайдисва и на 1 място се запояват всички жици, ако имаме алуминиево най-лесно е като завием 1 видия в китарата и калайдисаме нея.

 

 

Ето и 2 снимки как съм го направил това на мойта кремонка, и на Разбойников на баса.

 

Ако след тая работа имате някакви високочестотни смущения можете да ги филтрирате, като сложите 1 кондензатор от 33нФ или по-голям (колкото по-голям, толкова повече ще изрязвате от високите). Тоя кондензатор се свързва между 2та извада на потенциометъра за усилване които не са маса.

 

 

Аре успех ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.