Jump to content
Българският форум за музиканти

едно питане


netz

Recommended Posts

Здравейте имам един въпрос доста съм зелен все ощр по относение на свиренето на бас и едноп нещо ми направи впечатление и исках да се съветвам като свиря и натискайки струните по грифа вместо тон получавам жужене казаха ми че ми биели в праговете струните и че били мн близо до грифа от там идвал проблема ако е така то бихте ли дали акъл как аджеба да го оправя тоя проблем

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако се чува бръздене освен чистия звук на баса, значи струните са прекалено близко. Ако се чува само жужене, но без чист звук, имаш голям проблем с баса... Вероятно заземяване или потенциометри са дали фира.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Корекцията става по два начина:

- като повдигнеш височината на струните от струнника. Обикновено има по 2 малки винчета отговарящи за височината на всяка струна, в зависимост от модела на инструмента се навиват с отвертка или шестограм.

- вдигни баса хоризонтално пред очите си и погледни по продължение на струните от струнника към главата. Ще установиш че грифът не е прав, а е извит дъгообразно - по-близко е до струните в първите и последните позиции/прагчета и по-далеч от тях в средата. Ако дъгата равномерна (т.е. без отделни зони, които явно стърчат или потъват) и не е прекалено голяма всичко е наред. Би могъл да промениш дъгата на грифа от шината за настройка (отворът и се намира в един от двата края на фингърборда /разбирай тази дървена плоскост, но която са закрепени позициите/ - или на главата на грифа, или откъм тялото), но това е фина операция и е по-добре първия път да видиш как го прави някой по-опитен от теб, особено ако става дума за хубав инструмент. Ако дъгата е обратна (средната част изпъкнала към струните), има неравномерности или ти се стори прекалено голяма те съветвам да занесеш инструмента при лютиер - ако не за друго поне за консултация :thumbs_up:

 

 

 

1. На всички позиции ли жужи еднакво?

2. Има ли жужене и при свободна струна (без да натискаш никъде по грифа)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1.Не не на всички на някой жужи мн по-усилено от други а на някой звука е чист

2.Само на първа струна и то като я дръпна по-янашки

 

а на някои позиций мога да прекратя жуженето изпъвайки струната дърпайки я надолу но тва си е същинско мъчение

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моят съвет в случая е да я занесеш на лютиер да й направи сетъпа. Когато човек не знае какво прави, го прави грешно и така проблемите се увеличават, което е нежелателно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моят съвет в случая е да я занесеш на лютиер да й направи сетъпа. Когато човек не знае какво прави, го прави грешно и така проблемите се увеличават, което е нежелателно.

проблема е че аз на скоро я купих и не за мн малко пари и го има тоя проблем :punk_guitar: малко гадно и ако може да ми кажеш къде да намеря такъв човек и колко пари горе долу ще ми вземе да се подготвям психически хаха

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.