Jump to content
Българският форум за музиканти

Wax The Fretboard


Recommended Posts

Значи сега гледах в едно клипче как се правят китарите Гибсън и чух нещо от сорта на ..."Now I learned how to wax a fretboard"...

И до колкото се виждаше на клипа фретборда ставаше лъщящ и глядък. Някой знае ли как се прави тая процедура?(Мисля, че е само за палисандрови фретбордове :hysterical: )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми те му викат waxing, но всъщност няма нищо общо с восък, до колкото знам. Просто слагат от тези мазила за грифове, които продават Dunlop, примерно. Но тук вече не съм запознат какви точно и колко се слага, знам че продават по аптеките бадемово (бадемово?) масло, което също се ползва за целта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ама то ако реша да го направя с бадемово масло нали няма да си прецакам фингърборда? И то се слага с памуче нали? В смисъл все едно си полирам тялото на китарата(Слагам малко мазило и после с меката кърпичка го разнасям и го забърсвам)?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И със каква цел се прави това?По-лесно вибрато,бендове?Може ли да се сложи върху лака или се слага вместо него?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

с цел фборда да е по-лъскав и мазен и да поема по-малко мръсотии, да се запази дървото. Първо чистиш всичката мръсотия по фборда, бадемовото масло слагаш много да има навсякъде по палисандъра, след малко ако е попило слагаш още и така след известно време спира да попива, оставяш го час-два и което е останало го забърсваш :)

 

така напоих измислен фборд от махагон на орфейка - лака беше паднал и се цапаше мн. гадно (първо му дадох нов радиус) и сега е изглежда мн добре и не се цапа изобщо :)

 

това се прави само за нелакирани фбордове!!!

 

напояването с масло може да се ползва и за финиш на тяло или каквото и да е дървено нещо, но там се ползват по-специални масла

Редактирано от Overdrive
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Now I learned how to wax a fretboard"...

 

Това е игра на думи с wax the board, по аналогия със сърфистите и сноу-бордистите. Прави се за постигане на по-висока скорост и сцепление при каране.

Редактирано от TerminalFrost
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

с цел фборда да е по-лъскав и мазен

 

Е, то това не може ли също да стане и с горещ зехтин(четох го в една тема "Как да си почистя китарата") или е по-хубаво с бадемово масло?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Now I learned how to wax a fretboard"...

 

Това е игра на думи с wax the board, по аналогия със сърфистите и сноу-бордистите. Прави се за постигане на по-висока скорост и сцепление при каране.

А какво ли значи "to wax the bishop"...? :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Xaxaxaxa... ами, май е нещо от креватните шахмат партии.

Ъхъ, ъхъ, рокадо с топа под юрганя нейде в паузата между две предавания по XXL.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

горер + теримнал фрост: ротфлол! :)

 

Та по темата: маца се главно за да не поема мръсотии И за да не стане чуплив фборда, защото като изсъхне става доста крехък... Та се маже с бадемово или лимоново масло (тва има по аптеките по наште ширини) или със специално масло за фбордове от аптеки като рф например :P

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

->

 

Има го в темата "Как го правят големите?!"

 

Поздрави,

Влад

Редактирано от vlex
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди години, когато поправях една китарка изцяло, като се почне от сваляне на боята и т.н. за wax използвах терпентин в който беше разтворен восък. Едва ли някой от тукашните го е правил. Това го използвах за тялото и грифа. Фингърборда също беше намазан. Процедурата я повторих няколко пъти. Дървото на тялото попи не малко коли4ество, знам ли може да е било жадно :) , но нещо не се беще повредило. След което я запечатах с лак. Восъка запълва малките пукнатини, а терпентина не позволява на влагата да влиза в дървото. Както казахаколегите Бадемово, или лимоново масло също върши работа, но аз предпочетох друго. Надявам се да съм бил от полза.

 

 

Поздрави Рендаков!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.