Jump to content
Българският форум за музиканти

Намерих перфекнта талпа от липа - разменям я за талпа от друго дърво


Recommended Posts

Здравейте, намерих си перфектно изсушена, идеално изгладена и оразмерена талпа от липа.

Убийствена е (вижте снимките).

 

Проблемът е, че не съм фен на Ибанец и не искам да правя китара от липа - не я харесвам тази фирма и това си е...

 

Още веднъж - талпата е перфектно изработена, оразмерена и изгладена на абрихт.

Човек може да се огледа в нея и да си пореже пръста на ръбовете и. Перфектна е.

 

Ако някой има нужда точно от такава талпа за проекта си, ако някой ще прави копие на Ибанец, ако някой има идея да експериментира с липа, да знае, че я разменям за талпа от друго дърво.

 

 

s5002329mg5.jpg

s5002330hj8.jpg

s5002332kd0.jpg

s5002331xr9.jpg

s5002334vi1.jpg

s5002333lf8.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нали знаеш,че нашенската липа няма много общо с така наречената "basswood",която се ползва от Ibanez ,например? :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нали знаеш,че нашенската липа няма много общо с така наречената "basswood",която се ползва от Ibanez ,например? :punk_guitar:

Нашенската липа има твърде много общо с basswood.

 

Европейската е Tilia platyphyllos, a американската - Tilia americana.

Просто две разноводиности липа (от общо над 30).

 

Американската е с леко по-малки листа.

Това е разликата между двете.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има и още нещо:

Ако някой си мисли, че китайците, корейците, малайзийците и индийците, които произвеждат Ibanez внасят липа от Щатите и си оскъпяват многократно производството на евтини дъски чрез внос в името на това китарите им да с анаправени от американска липа, жестоко се лъже. :punk_guitar:

Огромната част от китарите са направени от квато липа имат жълтурите, а не точно от еди-кой си подвид американска липа (basswood).

 

Междудругото, самият термин "basswood" e просто американското име на липата. Някои американци употребяват просто lime-tree или lime tree, също както и британците.

Демек - разликата е по-скоро в сигнатурата, а не в смаото дърво.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има и още нещо:

Ако някой си мисли, че китайците, корейците, малайзийците и индийците, които произвеждат Ibanez внасят липа от Щатите и си оскъпяват многократно производството на евтини дъски чрез внос в името на това китарите им да с анаправени от американска липа, жестоко се лъже. :thumbs_up:

Огромната част от китарите са направени от квато липа имат жълтурите, а не точно от еди-кой си подвид американска липа (basswood).

 

Междудругото, самият термин "basswood" e просто американското име на липата. Някои американци употребяват просто lime-tree или lime tree, също както и британците.

Демек - разликата е по-скоро в сигнатурата, а не в смаото дърво.

 

Aдоколкото съм запознат, само ниските модели китари на Ибанец са направени от Basswood. Някои модели от РГ серията са от махагон. Притежател съм на S470Dx и съм склонен да вярвам че тялото е от махагон, поради две причини:

1.Тялото тежи доста.

2. Има много дълъг състеин

 

Но съм напълно съгласен с теб, че няма да се наемат да внасят от щатите дървесина. Естествено, че е по-евтино те да си я произвеждат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ibanez 1

Ibanez 2

 

Ебаси ниските модели, честно. ;) RG-то е към 2500 в български пари, Jem-а минава 5-те хилядарки. ;)

 

Просто е въпрос на звук - някой харесва махагон, друг липа. :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересно ми защо ако липата е един вид "по-нисък" клас дърво, някой доста големи китаристи свирят точно с такова. Например ВАЙ,П.Гилбърт,Петручи и тнт., а модела на С.Морз е даже от топола. Широко разпространено мнение е, че това са "по-гадни" дървета. Защо? Единственото което знам е, че са доста леки. Само подписа на главата ли качва толкова цената, както и възможно ли е да е просто реклама и в действителност истинските им китари да са от други дървеса?!

Редактирано от DJ SKRATCH
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Липата не е по-"нисък" клас дърво.

Просто на мен не ми харесва.

 

Предпочитат я китаристите, които търсят по-мазен и проточен звук на солата си, понеже дава много равен, гладък тон без много резки подскачания и изненади в тембъра.

Солата с китара от липа се точат като олио, но в моя случай не е това търсеният ефект.

 

Аз съм фен на китари с по-рязка атака, повече динамика в тона и по-непослушен и тембър.

Затова не харесвам липовите модели на Ibanez и не искам да ползвам липа в насточщия си проект.

Но, в случай, че не се появят желаещи за трампа, в крайна сметка може и от липа да си направя китарата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aдоколкото съм запознат, само ниските модели китари на Ибанец са направени от Basswood. Някои модели от РГ серията са от махагон. Притежател съм на S470Dx и съм склонен да вярвам че тялото е от махагон, поради две причини:

1.Тялото тежи доста.

2. Има много дълъг състеин

предполагам си хвърлил и боб за да заключиш така

^горното в кръга на шегата

Отвори си китарата и на няко вътрешно място провери каква е дървесината а не с догадки.

Примерно при потенциометрите

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Момчета, не знам защо така сте се объркали, но липата е тежко и плътно дърво - вижте на снимките колко са близо годишните кръфове - за сравнение - китарата ми Ibanez RG 370 DX BK с всичките железа по нея тежи 4 кила и 200 грама - ако извадим да кажем кило за флойд роуз-а, адаптери и ключове излиза че само дървото е повече от три килограма. А и се усеща че е тежка - доста по тежка от един Ibanez EX серията...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Липата и Тополата са леки дървета. 100%! Виждал съм и пипал доста такива. От липа се правят рамки за картини, както и икони. Баща ми изработва икони от липа, както и рамки. В китарата има боя, а вероятно и кит. Сравни китарата си Лес Пол или друга от махагон и ще усетиш разликата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.