Jump to content
Българският форум за музиканти

Производителност на аудио софтуер под Vista


niki123bg

Recommended Posts

Май е малко off, но аз наскорох попаднах на някаква верия Win XP DAW Edition.

 

Пишеше, че е подходящ само за използване с DAW програми и гълта само 40 МБ рам.

Орязано е всичко...вклучително DirectX, но има SP 1 & 2

 

Някой да има опит с такова нещо? Как ви се струва като идея? ...

 

ПС: може да се намери в "колизеума" (игра на асоциации:)

Редактирано от alexthegreat
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моят е такъв. Но не е чак 40МВ, защото съм си го оставил пълнофункционален. Дърпа около 70МВ. Инак на предната ми работа компа беше точно 45МВ.

БДУ, за ХР абсолютният минимум е точно около 40МВ, защото РЕ версиите гълтат 30-35, а там НАИСТИНА нищо няма!

Точно такава версия ще си спретна и на Виста Ултимейт, но там предполагам, че ще мога да сваля до около 100МВ. Все пак е поносимо на фона на дефолт инстал, когато Виста дърпа към 500-600МВ. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С една дума довечера без да се зачудвам да преинсталвам компа в студиото :surprise:

Зависи... За добри резултати се иска повече от свалена от нета "хакерска" версия на ХР. Мога да дам някои препоръки, но при всеки случай се иска МНОГО четене/проби/време/желание. При липса на повече от едно от изгроените неща мисля, че е безмислено да се захваща човек с цялата работа.

 

Ако все пак има заинтересовани можем да разменим малко идеи и знания. Винаги съм фен! :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някои хора и с 18 Mb RAM (в смисъл физически налични само 18 Мб) са го подкарали XP-то: http://www.winhistory.de/more/386/xpmini_eng.htm

 

Друг въпрос е какъв е смисълът от такова престараване по отношение на използваната памет.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Baby Thomas

Аз имам един лаптоп, които не е чак толкова зле (Целерон 2.4 1Г рам), но откривам следната зависимост:

 

Когато в хост програмата при play/rec , чертата (маркера), която върви по траковете още е в началния екран, всичко е ок.

Но когато маркерът стигне края на първия екран и траковете започнат да се двъжат наляво, CPU usage-a се вдига и ПЦ-то почва да забива. Май имам някакъв графичен проблем??

 

Можеш ли да помогнеш със съвет за оптимизация?

 

Мерси

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някои хора и с 18 Mb RAM (в смисъл физически налични само 18 Мб) са го подкарали XP-то...

Благодаря за линка, много интересно ми беше да прочета тази статия. Но говорим за различни неща - той го е пуснал на 18МВ РАМ (физическа), но в Таск Менаджера най-ниската стойност за използвана от ХР памет беше 49.3 МВ. Аз говоря за минимум използвана от Уина памет - орязване на ХР, за да гълта минимум памет и по този начин да имаш повече налична за софт и да върви по-леко. :D

 

@Baby Thomas

Аз имам един лаптоп, които не е чак толкова зле (Целерон 2.4 1Г рам), но откривам следната зависимост:

Тази машина съвсем не е слаба, на мен настолната ми машина е по-ялова (поне на хартия). Явно проблемът ти е друг и нищо чудно да е свързан по някакъв начин с видео системата. Като съвет мога да ти предложа:

-опитай да изключиш ауто скрол опцията и цъквай тук-там с мишката за да местиш проекта и виж дали имаш насичане така;

-опитай друг хост (ако ти се занимава и имаш възможност);

-опитай други (по-нови) драйвери.

Проблемът ми се струва, че е от ялов видео драйвер. Разбира се не мога да съм сигурен. Може да е от доста неща, но ако ти се занимава опитай да сложиш по-нови драйвери за цялата машина (дъно/видео), като изтеглиш най-новите налични в нета такива. Успех! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Току що погледнах една абсолютно чиста, неоптимизирана и напълно ъпдейтната инсталация на Windows XP Pro SP2 с включен уеб сървър (IIS). Заема 79 Mb памет според таск мениджъра.

 

Не виждам никаква полза от борбата да се смъкнат 30 - 40 Мб от заеманата памет, при положение че един музикален хост с малко повечко зор би могъл да достигне около 2 Gb използвана памет (без 3GB switch в boot.ini), при което наличието или липсата на 40 Мб памет представлява okolo 2% от евентуално необходимата му памет.

 

С други думи - губите си времето, но ако пък доставя морално удоволствие - супер :P

 

пс. С научна цел, а за да си имам и чиста Vista за тестова среда почнах да инсталирам Vista Ultimate във виртуална машина. Ще споделя каква е употребата на памет и дисково пространство като приключи инсталацията. Нормалната ми инсталация на Vista (отново Ultimate) е доста натоварена с MS SQL Server, Oracle 10g, разни други наистина необходими за моята работа сървиси, така че употребата на памет е чудовищна :)

Редактирано от niki123bg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прав си, Ники! Обаче онази машина, на която човърках до 45МВ, беше със 128 РАМ. И с тези си действия страшно много подобрих бързодействието на машинката. А в останалите случаи е въпрос на навици, принципи и чесане на красти! :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре де в крайна сметка струва ли си да преинстална уиндолса с този който е по малко затормозващ, иначе

моят който имам си е добър или поне от доста време го ползвам и на който съм го дал е оставал доволен, аз лично съм го

поизчистил от разни анимацийки и бози, за които знам разбирасе , а иначе това е изцияло работен компютър няма никви бози излишни в него, като

кодици и подобни програмки, има само дрйвъри за дъното, за видеото, и интерфейса, всичко друго е само мюзик софтуер и плъгини, дори

флекс тайп и офис пакет няма, та струва ли си :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Та да се върнем на тема Vista. Преди малко приключи пълният ъпдейт на инсталацията. Ето и един скрийншот от резултата (прясно инсталирана Vista Ultimate, напълно ъпдейтната, без каквито и да е било оптимизации, без Swap файл и с 512Мб физическа памет):

 

clean_vista.jpg

 

Разбира се в тези сметки не влиза Aero интерфейсът (който не желае да тръгне при слабата карта, която му предоставя виртуалната машина), не зная дали заема допълнително памет. Освен това не работи и Sidebar, който по принцип заема около 60-70 Мб памет.

 

Нямам време и желание да се занимавам с оптимизации на тази Vista, но предполагам че може да се намали използваната памет до някакви по-ниски нива, макар че както показват авторите на статията, която беше повод за тази тема, музикалният софтуер работи под Vista по-добре отколкото под Windows XP без каквито и да е било оптимизации.

Редактирано от niki123bg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

музикалният софтуер работи под Vista по-добре отколкото под Windows XP без каквито и да е било оптимизации.

 

Това е много примамливо :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
@Baby Thomas

Аз имам един лаптоп, които не е чак толкова зле (Целерон 2.4 1Г рам), но откривам следната зависимост:

 

Когато в хост програмата при play/rec , чертата (маркера), която върви по траковете още е в началния екран, всичко е ок.

Но когато маркерът стигне края на първия екран и траковете започнат да се двъжат наляво, CPU usage-a се вдига и ПЦ-то почва да забива. Май имам някакъв графичен проблем??

 

Можеш ли да помогнеш със съвет за оптимизация?

 

Мерси

да ти кажа колега и аз много се тормозих с тая работа <_<

ама не че ми насичаше ами ме дразнеше неистово(нензам що)

но се оправя със ЗУм-а зумваш в минус да напрвиш траците да се събират на екрана и си готов.

 

слагаш курсура на числата(където е разпределен трака -върху които с плъзгачите настройваш началото и края на микса) и с натиснат ляв бутон влачиш нагоре колко ти душа иска.

 

инъче по темата ,тоест около нея,един конкретен въпрос..

с 1,8 мгз Целерон съм (дърт ама пък и повече не ми е трябвало за сега) ,1 гб рам и 128мгб AGP 4X-Вистата ше върви ли като хората?

не съм изпълнен с ентусиазъм за проби та питам само..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.