Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

Здравейте, от скоро (ама много скоро) реших, че е време да се науча да свиря на старата китара на баща ми. Той доста добре свири и много му се кефя, когато свири (което се случва много рядко). Той ми помага в ученето, но доста си ровя из интернет. Кофти е, че той знае имената на акордите на български а в интернет ги има само с английските обозначения и ни е малко трудно да се "разберем". (Ако някой случайно ми напише кой акорд на англ. как е на бълг. няма да му се сърдя. :cheers2: )

Така да си дойдем на думата:

Както вече сте забелязали прякорът ми е МАХА (чете се маКСа), на 14 години съм (е след месец стават 15). Най много се кефя на мусика от рода на Рок, Пънк и т.н. (незнампросто ме надъхват за....каквото и да е). От малък с баща ми слушаме "Щурците" (някой деца са израстнали с Бетовен и Моцарт....аз със Щурците хах)

Попринцип имам много занимания. Главно развлекателни занимания, като музика, компютри, спорт абе всичко с което се занимава някой на моята възраст. И не си мислете, че съм някъв шматкав, който по цял ден стои пре компютъра! Това само през учебната година хах.

Надявам се тук да намеря нещата, които са ми нужни за да свирия свястно на китарата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

На практика можеш много лесно да запомниш кой тон (и съответно кой акорд) на коя латинска буква отговаря като започнеш да броиш латинската абука от Ла.

Ето ти имената на най-основните акорди, които трябва да научиш за начало.

Ако към буквата няма нищо, значи е мажорен акорд.

Ако има едно малко латинско "m", значи е минорен.

Има и други обозначения според вида на акорда - 7, dim, sus и прочее, но ти засега нучи да разпознаваш и да свириш тези основните акорди.

 

Ла - А

Ла минор - Am

 

Си - B

Си минор - Bm

 

До - C

До минор - Cm

 

Ре - D

Ре минор - Dm

 

Ми - D

Ми минор Dm

 

Фа - F

Фа минор - Fm

 

Сол - G

Сол минор - Gm

 

Това засега ти стига.

 

Запомни:

Изброяваш латинската азбука (A B C D E F G) като първата буква А ти е тонът Ла. И така до G (сол)

Понякога в класически партитурти се ползва и H, особено от швабите, но да не задълбаваме чак толкоз. :cheers2:

 

ПП:

Добре дошъл на борда! :rolleyes:

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Ла - А

Ла минор - Am

 

Си - B

Си минор - Bm

 

До - C

До минор - Cm

 

Ре - D

Ре минор - Dm

 

Ми - D

Ми минор Dm

 

Фа - F

Фа минор - Fm

 

Сол - G

Сол минор - Gm

 

ПП:

Добре дошъл на борда! :)

 

Това е добре за начало, но има още нещо което трябва да знаеш....

Както в слоговите (латинските букви, означаващи определен музикален тон), така и в акордовите наименования има различни "школи" или "системи"

 

Слогови наименования

 

Има две широко използвани системи: немска и американска.

 

В джаза по-разпространена е американската. Разликата между двете е, че докато в американската за си се ползва B, а пък в немската-Н. също така американците ползват символите ♭и # които се поставят след слоговото наименование, докато немците добавят респективно сричките es и is, а за си използват H, докато си бемол се означава с В.

 

Акорди:

 

Американската състема е по-популярна, но има разлика по начина на използването и в Америка и в Европа.

 

Общо:

 

Мажор: М

минор: m

 

Разлики:

 

Пример: При означаване на мажорен акорд с голяма септима ние използваме обикновено х (слогово наименование, може да е A, B, C итн)7+ докато американците използва xmaj7

 

Немската система използва dur и moll съответно за мажор и минор, обаче не съм сигурен дали джаз и поп музиканттите не използват вече американската система. За улеснение също така се използва малки букви за минор и главни за мажор, което спестява изпозването на думите dur и moll или М и m :beer:л

Редактирано от Schagerl
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.