Jump to content
Българският форум за музиканти

Има ли музикален бизнес в България?


Recommended Posts

Прав е. Проблема не е чалгата, а порочния бизнес-модел, който властва в БГ. Тоест - няма пазар в класическия смисъл, а 'бизнеса' се диктува от задкулисни фигури - бандити, с една дума.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 45
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Прав е. Проблема не е чалгата, а порочния бизнес-модел, който властва в БГ. Тоест - няма пазар в класическия смисъл, а 'бизнеса' се диктува от задкулисни фигури - бандити, с една дума.

За жалост е така :blink::):D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами прав си в общи линии.

Проблемът ЧАЛГА е, че музиката, която се прави там е на много долно ниво и много нисо качество...

Нашите чалгаджии се опитват общо взето да имитират развитието на нещата от времето на бившата Югославия - преди 20 години. И също така крадат от гръцки и турски музиканти. Повечето от песните са кавърверсии със сравнително тъп български текст - те все пак са предназначени за масовата публика, която след достатъчно дълъг период на изселване на интелигенцията от България си е доста ограничена умствено. Сега обаче се наблюдават наистина бързи промени в чалгата - започнаха да се ориентират твърдо към поп и денс музиката - крадат и от доста по-известни извън Балканския полуостров изпълнители. Но наистина проблема с тая супер популярност на чалгата не е само в нея и в това, че е лесно достъпна до масите. Проблема е че няма ответна страна. Ако в БГ имаше силни поп и рок изпълнители от преди 10 години нямаше така масово да се слуша чалга. Едва сега, в последните няколко години има наченки на нещо. Трябва да има и медиино пространство, и концерти, и клубни участия - общо взето масовост. Това е базата - основата на музиклния бизнес и на съвременното изкуство въобще. Като я има тази база несъмнено ще има възможност да се родят и развият и такива музиканти и стилове, които няма да бъдат толкова комерсиални, но ще намерят заслужено място под слънцето - в България, че и навън. Много инересни и евентуално сполучливи начинания в областта на музиката пропаднаха в последните 15 години. Именно защото нямаше никаква база. Все пак хубаво е че има места където се свири на живо - нещата тръгват от малките клубове, пред малко публика, но за съжаление в БГ много си остават така. И така докато се разпаднат. Но надявам се да тъгнем към оправяне. И именно форум като този да спомогне за движението напред.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще дам скромно мнение, тъй като личният ми опит не е голям. Клубовете се броят на пръстите на едната ръка, а клубът за авторска музика е само един (до колкото знам). Тук не говоря за пиано барове и подобни. В началото на 90-те имаше повече клубове, в които независимо кога отиваш, бяха препълнени. Много от тях затвориха врати или се транформираха. Естествено в тях се свиреха кавъри. То всъщност и клубовете са мънички - на места трудно се събира група от 5 човека примерно, но много много по-добре от нищо. Някой клубове успяха да запазят някаква стилова насоченост и продължават да работят и до днес. При тях много се държи и на качеството на изпълнителите. За съжаление такива клубове не са болшинство. Независимо дали си известна група или не по-голямата част от програмата, която поднасяш са кавъри. В последно време виждам, че пиано баровете са понабрали сила. Всичко това не засяга особено авторското творчество, но е пак част от така наречения музикален бизнес. За да пробиеш като самостоятелен изпълнител или група с авторски произведения трябва добро финансиране за реклама. Що се отнася до чалгата - има голямо търсене и съответно голямо предлагане. Малка страна сме и бързо се "насищаме" от даден изпълнител. До колкото знам, групите извън чалгата печелят някакви пари (едни повече, други по-малко) не от продажби на албуми, а от участия.

Смятам, че музикален бизнес има дотолкова, доколкото има и каквото и да било друго !!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Смятам, че музикален бизнес има до толкова, до колкото има и каквото и да било друго !!!

Мда в едно изречение синтезирано всичко , което бих искал да кажа :happy:

респект !!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Смятам, че музикален бизнес има до толкова, до колкото има и каквото и да било друго !!!

:wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: Даааааа още веднъж за голямо съжаление е така :wall: :wall: :wall:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
 

За един дебел, мазен, противен и сексуално неориентиран чалгаджия няма да споменавам, за да не замърсявам форума :)  :green:  :)

 

  ...

[ да, не го замърси!!!:D))

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мисля, че можем да говорим за музикален бизнес, докато сме затворени в рамките на България. Имаме обаче много добра имитация на музикален бизнес. (off topic: Някъде чух да се споменават Д2 в бизнес отношение. Уважаеми колеги, можем само да сме благодарни на Д2, че за първи път музиканти вдигнаха цената на участие над 2000$, като се надявам някой ден да можем да направим и ние :-D) Та оттам нататък работата е ясна. Имаме под 8 000 000 жители, над 50% от които са в пенсионна възраст. Те са сериозна таргет група, особено за по-тежките стилове ;):D Подрастващите, които са диско-куповачи и парихарчители са толкова зависими, че ако имаме късмета да се окажат братче или сестричка на някой, който слуша по-тежки стилове може и да ги видим в този форум някой ден. Останалите се образоват чрез ММ дай боже или София Кабел Фолк и Телевизия Планета. Тук таме срещам и MTV зомбирани, но вече няма Headbangers Ball ;) Остават около 3 500 000, които трябва да избират и да купуват български поп, рок, джаз, чалга, рап, соул, народна музика, поети с китари и т.н. за да може да говорим за бизнес. В същото време са атакувани от MTV, MCM, VH1 и цялата психоатака на "големите". Разбира се не е за пропускане момента, в който вместо да си купуват музика нашите потенциални потребители просто си пускат радиото, защото така или иначе няма значение къв е тоя шум зад разговора им. Сложете сега и Интернет пиратството (на което съм твърд поддръжник, въпреки че и аз попаднах под ударите му ;-D) със свойте десет лева на диск - наложете го върху месечните доходи на средното семейство и вижте колко от потенциалните потребители на музика ще си купят повече от 2 диска на месец, ако преди това просто не си го изтеглят от Нета разбира се. И измежду всички предлагани стилове и музики, колко от тях ще изберат по-тежка музика от Кристина Агилера? А колко от тях ще си купят оригинален продукт за да стигнат парите в музикалния бизнес? Това е таргет групата за тежкия рок.

НЯкъде или в тази тема или в друга видях един много добър разбор за доходите на един средностатистически музикант в западна банда. При нас ситуацията е същата - честито. Западняка има пазар за да направи платинен диск. Ние нямаме пазар за да си платиме производството на диска. Без музиканти може ли да има музикален бизнес? Може ли телевизия 2001 да ми иска 250 лева за да върти клип в продължение на една седмица? Това разбора се между екстрасензка Пенка и екстрасензка Ценка :D и без фиксирани условия за брой на излъчвания или период от деня. Може! И нещата вървят задоволително. Защото количеството пари, които излизат от псевдомузикалния бизнес чисти е напълно достатъчно, а и кой в българия има сметка от звезди. Само ще мътят водата. Така. че лично според мен музикален бизнес има, но няма преспективи в него. :-)

 

На всички, който успяха да прочетат целия тоя пост: Моите поздравления. Вие сте издръжливи пичове :D:D:D:D Аз не бих могъл. :D:D:D:D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прав е. Проблема не е чалгата

 

Точно в това е проблемът. Проблемът е че 80-90% от българите харесват именно тази извратена селяния и много малък процент се интерсуват от по-некомерсиалните стилове Rock-музика, много по-малко отколкото в Западна Европа или USA. Защото и Швеция е 8-9 милиона но там има сериозна индустрия за по-некомерсиална Rock-музика, особено за метъл, а за Pop въобще да не говорим. Иначе това, което са казали изказалите се по-горе може да се каже и с две изречения и аз съм го казал и в темата "Има ли реализация на музикантите в BG" . Комбинацията от простотия, ниска култура и нисък стандарт на живот допринасят за това състояние на нещата в момента. По-принцип във всяка страна има подобна музика, която се слуша от по-ниско образованите слоеве на населението, но процентът на хората , които слушат Schlagermusik в Германия например е не повече от 30-35%. И там най-масово се слушат разните teen-идоли като Britney, но също така и mainstreem като Sting, R.E.M. и т.н. И в тези държави почитателите на по-екстремната музика не са много, но пак са по-голям процент в сравнение с BG. Просто в BG все още като че ли няма чак такава култура на слушане на музика, може би поради ниския стандарт и културата, а и поради това че много малко сериозни западни групи, включват BG в туровете си (за ралика от други източно-европ. страни като Чехия и Унгария), защото тук те дефакто нямат никакви реални продажби. В крайна сметка вскяко турне е реклама на албума, но и за самата група.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Моето скромно мнение е,че в българия няма музикален бизнес и скоро няма да има такъв какъвто ми/ни се иска!С прадня боя не става:)!

а наздраве на всички! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

СПОРЕД МЕН ЗАВИСИ ОТ ГЛЕДНАТА ТОЧКА. ИМА ЛИ ИЛИ НЯМА МУЗ БИЗНЕС В БЪЛГАРИЯ - ТОВА Е ВЪПРОСА. ЗА БЪЛГАРИЯ БИХ КАЗАЛ: ИЛИ ХУБАВО ИЛИ НИЩО. ТАКА ЧЕ АКО СПОРЕД ВАС В БЪЛГАРИЯ ИМА БИЗНЕС, ЗНАЧИ ИМА И МУЗИКАЛЕН, АКО ИМА ДАЛАВЕРА ЗНАЧИ ИМА И МУЗИКАЛНА / МАФИОТИТЕ ПЕРАТ ПАРИ В ЧАЛГАТА/. НЕ ЗНАМ НА КАКВО МНЕНИЕ СА ПСИХОЛОЗИТЕ, НО СПОРЕД МЕН МЕДИИТЕ СА ТЕЗИ, КОИТО ИГРАЯТ ГОЛЯМА РОЛЯ В КОНТРОЛИРАНЕТО НА МАСИТЕ, А ПОПУЛЯРИЗИРАНЕТО НА МУЗИКАТА СТАВА ЧРЕЗ МЕДИИТЕ/ ЩОМ ТАКА ИМ Е ДОБРЕ НА УПРАВЛЯВАЩИТЕ ЩО ДА СМЕ ИНОВАТИВНИ В КАКВАТО И ДА Е НАСОКА/. И ВСЕ ПАК ЗАЩО ГИ ИМА ТИЯ ХОРА ДЕТО ВСЕ ОЩЕ ПРАВЯТ МУЗИКА И НЕ СЕ ИЗХРАНВАТ ОТ НЕЯ. МОЖЕ БИ ИМАТ ПОТРЕБНОСТ ДА БЪДАТ ОЦЕНЕНИ ОТ ПРИЯТЕЛСКИТЕ КРЪГОВЕ, МОЖЕ БИ СИ МИСЛЯТ ЧЕ ЩЕ СТАНАТ ИЗВЕСТНИ И ЩЕ ПОСТИГНАТ НЕЩА, КОИТО НЕ МОГАТ В МОМЕНТА: ПАРИ, ЖЕНИ/МЪЖЕ, ВЛАСТ, МОЖЕ БИ ИЗПОЛЗВАТ МУЗИКАТА КАТО ОДУШНИК НА ПРОБЛЕМИТЕ СИ, ИЗЛИВАТ ДУШАТА СИ ВМЕСТО ДА СЕ ИЗПОВЯДВАТ ПРЕД СВЕЩЕНИК ИЛИ ПСИХОЛОГ, МОЖЕ БИ ТЪРСЯТ СЕБЕ СИ В МУЗИКАТА, МОЖЕ БИ ИСКАТ ДА ЕКСПЕРИМЕНТИРАТ И ПРЕДЛОЖАТ НА СЕБЕ СИ И ДРУГИТЕ НОВИ ЗВУЦИ .............. ИЛИ ОТ ВСИЧКО ПО МАЛКО. ГЛЕДАЛИ ЛИ СТЕ ФИЛМА SCHOOL OF ROCK, ПАДА СИ МАЛКО ДЕТСКИ, НО ТАМ СЕ РАЗИСКВА ТОЧНО ТОВА - КАКВО Е МУЗИКАТА И ЗАЩО СЕ ОПИТВАМЕ ДА ИЗБЯГАМЕ ОТ РЕАЛНОСТТА ЧРЕЗ НЕЯ. КОЙ ПЕЧЕЛИ И КАК ПЕЧЕЛИ ОТ МУЗИКАТА.

АКО ПЕЧЕЛИТЕ КАКВОТО И ДА Е БИЛО ОТ МУЗИКАТА, ДОРИ И НЕМАТЕРИАЛНО И АКО МОЖЕТЕ ДА ПРОДЪЛЖИТЕ С МУЗИКАТА. ОТДАЙТЕ СЕ НА НЕЯ И НЕ СЕ ОТКЛОНЯВАЙТЕ ОТ НЕЯ КАТО СЕ ПИТАТЕ ИМА ЛИ БИЗНЕС И ДАЛИ ЩЕ МОЖЕМ ДА ПЕЧЕЛИМ.

 

МИ АКО СТЕ ПРОЧЕЛИ ТИЯ ПРОПОВЕДИ НАЧИ КАЖЕТЕ КВО МИСЛИТЕ ПО ВЪПРОСА. БИХ СЕ РАДВАЛ ДА НАПРАВИМ И ТАКЪВ ТОПИК: КАКВО Е МУЗИКАТА ЗА ВАС, КАКВО ВИ ДАВА, КАКВО ИСКАТЕ ДА ПОСТИГНЕТЕ С НЕЯ. ИЛИ МОЖЕ БИ: ЩО Е МУЗИКА И ИМА ЛИ ПОЧВА У НАС :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.