Jump to content
Българският форум за музиканти

Bluecipper Distorsion


Recommended Posts

Здравейте съфорумци!От доста време се подготвям да си направя ефект за китарата и най накрая си избрах една схема която мися ми е по възможностите пък и не е толкова скъпа като части.Схемата е ТАЗИ.И понеже това ще ми е първият ефект който правя искам да ви попитам за някой неща.

Първо да Ви питам за транзисторите.В схемата пише модела на единия транзистор,а за другия пише просто,че е PNP германиев.Това означава ли,че транзисторите трябва да са еднакви?

Второ да ви питам има ли значение дали ще правя схемата на универсална платка или на печатана по тази в сайта.

И накрая да ви попитам какви котийки използвате за дисторжъните и от каде ги купувате ?

За сега само за това се сещам, но ако на някой му хрумне нещо полезно да пише.Благодаря Ви предварително много!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Здравей аз скоро направих един Newclipper ,който е доста по добро решение поне за мен. И даже можеш да си го направиш на обикновенна платка . А и частите ми излязоха мн евтино.

 

За кутийките тука съм по-компетентен.Правя ги при баща ми на ръка. Качествено рязане на ламарина,ситопечат и прахово боядисване.Първо чертеж и от там само трябва да си га направиш или да го дадеш да ти го направят.Иначе ,мисля че Никифена знае фирми,които изпълняват поръчки.

Редактирано от TheWhiteGhost
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

armstrong:

Не знам откъде си, но мога да ти дам някой и друг германиев транзистор. Само да си го вземеш, че съм кът с времето. Дисторшън с германиеви транзистори се различава от модерните по своя саунд.

Мисля, че TONY имаше SUPA FUZZ на MARSHALL, който е изцяло на германиеви транзистори, може да го питаш за какъв саунд става най-добре.

Няма нищо по добро от истинска печатна платка, още повече някой вече се е потрудил да я проектира. Компактността и правилното свързване са големи бонуси. Не ти препоръчвам хвърчащ монтаж, поради лесното постигане на грешки и незадоволителния резултат (брумове, шумове, самовъзбуждане...)

TheWhiteGhost:

Не излизат ли прекалено скъпи кутийките по този начин? Ситопечат за единична бройка не е ли направо златен?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами да ,но да ти кажа ,че ако поръчваш повече се таксуват по евтино,но ако продаваш диста все ще си избиеш разхода.Аз ситопечат не съм сложил на тоя дист казвам, защото други кутийки съм чертал и правил иначе прав си за една бройка няма смисъл да се прави ситопечат :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако става въпрос за нещо непритенциозно(без сито печат и т.н.) в магазините за електроника се продават алуминиеви кутии.Тези които аз съм виждал,обаче,са тънки и едва ли биха били подходящи за сцена,но за вкъщи стават.Има и пластмасови кутии,но трудно се екранират.Ако си от Пловдив - във викиват продават кутии.За други градове-не знам.

 

Все пак защо не пробваш нещо с операционен усилвател.Мисля,че ще се пилучи по-сполучливо и частите са по-лесно откриваеми.Примерно DOD 250 (YJM308) или нещо такова. DOD 250

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако става въпрос за нещо непритенциозно(без сито печат и т.н.) в магазините за електроника се продават алуминиеви кутии.Тези които аз съм виждал,обаче,са тънки и едва ли биха били подходящи за сцена,но за вкъщи стават.Има и пластмасови кутии,но трудно се екранират.Ако си от Пловдив - във викиват продават кутии.За други градове-не знам.

 

Все пак защо не пробваш нещо с операционен усилвател.Мисля,че ще се пилучи по-сполучливо и частите са по-лесно откриваеми.Примерно DOD 250 (YJM308) или нещо такова. DOD 250

 

DOD 250 го правих много отдавна но го захвърлих защото звука не ставаше , но се оказа че причината не е в ефекта а в куците адаптери и скапаното транзисторно кубе , което имах тогава . Сега обаче възтанових един БГ правен маршал по схема JCM 800 и се оказа че най добре пасва на ламповия дори много по добре от Сансанпа на Никифена

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

навремето направих 4-5 подобни дисторшъна за тест (със опамп и клипинг диоди), спомням си че пробвах ДОД 250,

МХR dist+, оригинален blue clipper и new clipper, като най ме изкефи ню клипъра - другите имаха твърде тънък, гаден и омазан звук, докато на блу клипъра беше супер.

 

после тествах с германиеви точкови (изкъртени от някви руски платки :) ), силициеви и светодиоди - германиевите даваха много гладък класически шредърски звук (ала малмстийн), силициевите не ги харесах - бяха като фузз и светодиодите даваха рокаджийски "крънч" ;)

 

надявам се да съм бил полезен с инфото, прави схемата с обща маса(за да няма граунд лууп) и гледай всичко да е добре екранирано че иначе има мноого шум :rockon:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

определено има. Ако не си запоявал преди или адски внимавай, или го дай на някой дето си разбира. Транзистори, някой диодчета, и още там някакви бяха... се развалят от топлината. Трбява да използваш разсеващи работи, пробвал съм с фиби, става идеялно :) Търси малко инфо в нета, разни електронни форуми. Но не прави нищо на предположение 'така сигурно се прави'. Електрониката е деликатно нещо :Р

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Май питаше за емитер-база-колектор.Има значение и то голямо!Най-добре намери някъв справочник или информация в интернет за разположение на крачетата.Ако са с тоя корпус,с който са нарисувани,тогава вероятно емитера е при това издълженото чепче и погледнато от долу са емитер-база колектор подредени.

 

Колкото до самото запояване до сега не съм повреждал транзистор при запояване.Ако поляника ти е <60Вата трудно ще го повредиш.

 

Базата можеш да намериш като пуснеш мултицета за проверка на диод започваш да проверяваш между кои крачета се отпушва.Къдто имаш - и като сложиш + на друите две крачета се отпушва,там е базата.(е баси обяснението изпрасках). :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Айде първо напиши "bipolar transistor", "transistor schematics", "transistor tutorial", "elecronics tutorial" и др. подобни в google, и попрочети това-онова. След това като понаучиш това - онова, научаваш какви транзистори ти трябват, и пишеш

пак в гугъл "X datasheet", където X е транзистора, за който търсиш разположението на крачетата и характеристиките.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Транзистори, някой диодчета, и още там някакви бяха... се развалят от топлината. Трбява да използваш разсеващи работи, пробвал съм с фиби, става идеялно ;)

 

моя съвет е не се захласвай много по тея работи, ами ползвай мощен поялник - всеобщото мнение е че трябва за полупров. елементи да се ползва слаб поялник за да не прегряват а е точно обратното - с мощен поялник и без "разсейващи" глупости ще ги запоиш много по-бързо и рискът от прегряване е по-малък отколкото ако се мъчиш минута да запоиш 1 транзистор с 20вт поялниче.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, не, никъде не съм казал да ползва слаб поялник и да се мъчи на 1 място 20 мин. Фибата е просто да пренесе топлината, която иначе ще си се предаде към елемента, но първо отива там, а докато отиде там ще имаш ехеееее колко време да запоиш, нз сигурно става за половин секунда :hysterical:

Реших да видя какво има в така полезното google и се оказа, че всичко което ще ти трябва някога си го има и то доста подробно и лесно за разбиране :hysterical: Дерзай!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.