Jump to content
Българският форум за музиканти

Спешен въпрос за омове


Recommended Posts

Тъпото е че колоната е в гаранция, това е малкият проблем, а големият е че дори и да не беше не знам как да я отворя защото отзад е една плоскост без винтове и на нея има само изхода на колоната и не знам как е залепена много е здрава. Друг проблем е че изходният траф на ампа не е сегментиран или не знам как го каза дими. И не знам какъв вариант остана, щото главата май е само за между 8 и 16 ома (ключето)????????

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евтиме:

Именно изходният трансформатор. Добрият траф има висока индуктивност на първичната намотка ( между анодите на лампите). Когато във вторичната има включен точен товар, той "се вижда" в първичната като активно съпротивление (по коефициента на трансформация/ преводно отношение). Този приведен товар е известното Raa което го дават в каталозите. Когато товарът не е точен (примерно вместо 4 ома се постави 16 ома), тогава преобладаващ импеданс е този на индуктивността на първичната намотка. А тя е висока. Сега си представи едно дърпане на струните, което може да се представи като единичен импулс (висока стръмност). От електротехниката е известно -EL=L dI/dt, и при захранващо напрежение от 500-600волта когато няма достатъчно активни загуби (Raa), се получава свръх напрежение от няколко хиляди волта! Тогава пробиват трансформатори, цокли, лампи, платки. Ако случайно някое от тези неща оцелее, то след полученото късо съединение гърми всичко по веригата.

Затова при трансформаторните усилватели (а всички лампови са такива, с малки изключения) е много важно натоварването с точен товар. Ако е по-висок, се отива към пренапрежения, ако е по-малък - токът през лампите се увеличава и анодите се зачервяват.

Изхода е един - точен товар до +/-20% грубо казано.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Помогнете тези които разбират има ли възможност да се включи тази 4 омова колона в главата. Чувал съм че можело да се направи нещо което дава съпротивление още 4 ома и така става общо 8 ома?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Металхамъра даде най-точния съвет - като си болен отивай на доктор. Че ако сбъркаш лекарствата ойде та се не виде...

 

Или не четеш, или не разбираш.

Можеш ли да караш самолет? Ако не можеш, наеми си пилот! Как да го кажа по-ясно?

На всички апаратури отзад пише "Refer the service to qualified personell".

Понеже не знам как си езиците, това означава "Обърни се за сервиз(решаване на проблем) към КВАЛИФИЦИРАН персонал.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много неща могат да се направят:

Да се установи апаратурата за какъв товар е предназначена.( чрез измерване и анализ)

Да се преработи (примерно нов изходящ трансформатор), ако няма съответствие с високоговорителите.

Това може да го направи всеки от известните квалифицирани колеги във форума.

И накрая:

Да се заплати положения квалифициран труд.

Това ще трябва да го направиш ти.

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре, само последен въпрос- главата има отзад 2 изхода за колона които са свързани двата на +са и -са един след друг тоест изходите са два но си е моно, та въпроса ми е така не се ли разпределеят омовете тоест ако се включат 2 4 омови колони да стане работата?тоест тя главата дава на изходни 8 или 16 ома обаче на жиците са запоени 2 изхода за колона и така не се ли разпределят омовете?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре, само последен въпрос- главата има отзад 2 изхода за колона които са свързани двата на +са и -са един след друг тоест изходите са два но си е моно, та въпроса ми е така не се ли разпределеят омовете тоест ако се включат 2 4 омови колони да стане работата?тоест тя главата дава на изходни 8 или 16 ома обаче на жиците са запоени 2 изхода за колона и така не се ли разпределят омовете?

 

Не няма да станат 8 ома а 2 ома

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.