Jump to content
Българският форум за музиканти

Клубовете за авторска музика в БГ


Recommended Posts

Абсолютно си прав... то не е лесна работа да се осъществи една такава организация.Колкото до категоризациите-трябва да има някакви хора, които все пак да определят цените на групите спрямо качеството им, защото все пак, за да вземеш, трябва да дадеш, нали така :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 51
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Сега прегледах описанието на инцидента в 3 уши във форума на theotherside- ами лошо, кво да кажа. Странно, аз не съм имал проблеми в този клуб - гаджето излиза веднъж да посреща познати - удрят печат на ръката и това е... Както и да е, в случая охрната се е изложила, я вероятно и шефа на клуба. Но това не означава, че се отказвам от останалото, което съм казал относно отношенията клубове - групи - фенове.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

разбира се , че трябва да има категории за качеството на музиката , която се предлага. в крайна сметка не може някой, който свири от 2 години, и някой от 20 (предполага се, че са на различно ниво) да струват еднаква. или пък някой, който го прави за удоволствие и иска да се показва веднъж месечно някъде и някой който иска да се изхранва с това - пак на една цена. и пак се повтарям - навсякъде по цивилизованите страни музиката е с цена, също както и хляба - минимум 30лв на човек да речем, и никой няма право да иска/дава по-малко от тази сума , защото или подбива колегите или пък експлотира музикантите

абе това е дълга и обширна тема, но остава само в рамките на форума.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aaa, чакайте малко. Значи кво - да има синдикат. Който иска да прави нещо, което не харесва на синдиката - бой, така ли? Викнете си Тодор Живков от гробищата, да ви стане шеф на синдиката. Защо искате някой да си налага волята на другите чрез сила? Лично на мене свободата ми е абсолютно най-ценното. Ноо ме притеснява, че като има проблеми, сме склонни да търсиме решения, които се осланят на принуждаване.

 

Според мен условията ще се подобряват, когато групите започнат да носят печалба на клубовете. Тогава ще има истински преговори.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

.Колкото до категоризациите-трябва да има някакви хора, които все пак да определят цените на групите спрямо качеството им

НЕ, НЕ ТРЯБВА! Как така бе?! Някой мазен чичко ше определя кой е по-качествен и кой колко пари да взима? Алоо, комунистите! Усет!

 

 

Единствената сила, която определя цените е ПАЗАРЪТ! Аз мое да свиря бесен метъл, а Драган - тънък джаз. И кво - понеже мазния чичко, дето ОПРЕДЕЛЯ ЦЕНИТЕ слуша джаз, той ше каже, че аз триаа да взимам по-малко пари. Да, ама аз събирам, да речем много повече хора. Или обратното, няма значение. Кво стаа тогава? Аз изкарвам повече пари, защото повече хора плащат билети. Обаче взимам по-малко пари, защото така е преценил мазния чичко. Е тва е комунизма.

 

Нормалния пазарен начин е - свободно договаряне. Ако аз мога да докарам хора в клуба - той има интерес да правим бизнес. Аз също имам, защото си промотирам музиката, като примерно свиря преди известна група от моя жанр (пред моята целева аудитория). Тва е. Никакви принуждения и прочее диктатура.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По въпроса със синдикатите - забравяте, че в цивилизованите страни все пак дейността на такива синдикати се съблюдава с цел да не се допуска некоректно отношение спрямо определени хора или корупция.

Не виждам как това може да се прави в Бъглария като се имат предвид проблемите, които имаме с корупцията и тн.

 

Ицо - мда, ти можеш да докараш повече хора, но примерно аудиторията на джаз музиката, обикновено е доста по-улегнала и по-платежоспособна от тази на метъла. Тъй че 20 човека на джаз концерт могат като нищо да направят повече оборот от 60тина на метъл концерт, а и на метъл концертите редовно има пиянски изцепки от страна на феновете т.е. по-голям риск има за собствеците на клуба да не стане някакъв инцидент, за който после да бъдат държани отговорни (или пък примерно да бъдат нанесени щети на клуба).

 

Бе нещата са дълги и сложни. Не е като да кажем "Правиме това и така ще станат нещата". Няма така да мине номера, трябва да мине време, трябва и хората (не само собствениците на клубове, но и музикантите и феновете) да си променят донякъде начина на мислене, трябва да се вдигнат доходите... Не е лесно, но дано всички работим в правилната посока и развитието продължи.

 

Just my 2 cents, дет' се вика :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Категоризацията на този етап е неосъществима. Дайте стъпка по стъпка... Като за начало можем да си говорим минимален хонорар от 20-25лв на човек при свирене на авторска музика, и да речем 35лв ако свири кавари. На пръв поглед изглежда като парадокс, че за каварите се взима повече, но у нас те събират повече хора, които искат да се веселят и да пият, и се свирят в доста и хубави клубове. Кавърите се свирят само от една група с пордължителност 2-3 4аса, а авторската музика в повечето случаи се свири от 2 банди на вечер, като всяка свири около 4ас.

 

Никой не успорва усилията, които управителите на клубове като о'шипка и 3 уши са вложили, за да могат да свирят бандите авторската си музика. Наистина преди много години като се появи клуба о'шипка, всеки концерт беше празник, групите се кефеха и даже бяха готови да свирят дори за без пари. Е... нещата трябва да се развиват, нали? Ето, сега бандите могат да ръчкат за по-добри условия, защо не? Защото феновете нямали пари и управителите едва ли не го правят само от любов към музиката на загуба? Е те това не е вярно. При всички слу4аи групите, както и клубовете са вложили време и пари. При всички слу4аи, групите свирят на загуба. Плащат наем за репетиционни, за инструменти и апаратура, за консумативи (аз лично си сменям струните винаги преди концерт - 12-15лв, едно перце е 1лв..). Ами нека да се намери по някаф начин средата...

Затова, минимален праг на хонорарите и оттам нататък по договорка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Angermeans:

 

Пич, ако джазмена може да изкара повече пари, защо да не ги изкара?! Ако хората искат да му плащат, нека му плащат! При това защото го харесват, а не защото някой чиновник така е решил!

 

@Mindwell:

 

Знаеш ли кво ше стане, ако се сложи такава минимална цена? Клубовете ше си направят сметката и просто няма да организират концерти, щом не са на печалба. Те са в тая работа за бизнеса, а не за да изхранват музиканти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Mindwell:

 

Знаеш ли кво ше стане, ако се сложи такава минимална цена? Клубовете ше си направят сметката и просто няма да организират концерти, щом не са на печалба. Те са в тая работа за бизнеса, а не за да изхранват музиканти.

Няма начин да са на загуба, ако сцената и бара са на един собственик. Дай ми пример, при който клуба нямя да е на печалба... аз не се сещам за такъв.

 

И не съм съгласен с твърдението, че виждаш ли, в о'шипка в петък и събота идвали повече хора, и управителите нямали далавера от нас. Еми естествено, края на седмицата е и е време за купон. Ако можеше да се свири и в петък и събота, щеше да е още по-пълно с народ. Ако нямаше групи през седмицата, долу в клуба щяха да се моткат 20-30 човека максимум.

Ами ако концертите се правеха от 19.30 вместо от 22.30? Тогава щеше да е пълно с малчугани, защото те слушат предимно тази музика и са нахъсани. И вместо да даваме по 5лв за такси, ще се прибираме с градскиа транспорт и ще ходим по-често на концерт или пък ще пием повече, или пък ще можем да си платим по висока цена на входа, все фактори, които биха допринесли за по-гоемите печалби на клуба и групите....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Знаеш ли кво ше стане, ако се сложи такава минимална цена? Клубовете ше си направят сметката и просто няма да организират концерти, щом не са на печалба. Те са в тая работа за бизнеса, а не за да изхранват музиканти.

Именно.

И тогава мнозина ще съжаляваме, че с общи усилия сме се опитали да направим нещо хубаво, нещо правилно... Няма хубавост( :green: ) и правдивост( :green: ) - има пазарна икономика. Искаш повече пари? Край на свиренето по клубовете. И така година, две, три... После, с развитието на държавата ни (дай Боже!) нещата ще се попроменят и отново ще се появи някой ентусиаст-собственик на клуб, който в началото ще е на голяма загуба, но ще вземе присърце идеята да събуди БГ музикантите...колкото са останали. Но ако това се случи, ще е след време. Вие искате ли да чакаме няколко години без жива музика, за да получим после желаното? Не мисля.

Ако някой сега уреди по 30-35 лв на човек, аз лично ще го черпя :cheers:

Но нещата за жалост не стоят по този начин...

Все пак, давайте идеи! ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами ако концертите се правеха от 19.30 вместо от 22.30? Тогава щеше да е пълно с малчугани, защото те слушат предимно тази музика и са нахъсани. И вместо да даваме по 5лв за такси, ще се прибираме с градскиа транспорт и ще ходим по-често на концерт или пък ще пием повече, или пък ще можем да си платим по висока цена на входа, все фактори, които биха допринесли за по-гоемите печалби на клуба и групите....

Ето идея.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това, което искам да кажа е, че начина да се подобри ситуацията не е чрез принуда, а при преговори, където да се намери най-добрия вариант за взаимна изгода. A шефа на клуба, като му кажеш, че няма да свириш за по-малко от 170 кинта, примерно (5 души), е ясно кво ще каже: 'Ами не свири, тогава' :cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както всичко в съвременния свят , така и музиката се подчинява на закона на свободния пазар , така че тази тема ми се струва безмислена.Колкото повече хора се интересуват от дадена група или изпълнител то толкова повече привлекателни оферти и възможности има.Ако свиря нещо което се слуша от 10 човека .... е няма как да искам и да претендирам за нещо , просто защото това което предлагам не се котира и никой няма да вложи пари в него.Все едно сега да почна да произвеждам грамофонни плочи ...... ми просто не е рентабилно .... едно че почти никой няма да ги купува , второ че има много по привлекателни и удобни звуконосители ....... така че ... печели този , който има таланта , уменията и късмета да прелага продукт , който е търсен и се купува.Трябва да отбележа , че аз лично никога не съм се стремял към комерсиализъм в музиката и в свиренето си , и позицията ми по тази тема не е изгодна , но това са реалностите.Който има пари , той поръчва музиката и стила музика.Всеки по света е тръгвал от мизерията (е може и да има изключения)!!!Дивия капитализъм е ужасно нещо но от него няма бягане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно за преговори говоря. И говоря за минимум, под който мисля, че не си струва!!!... може да се стимулират групите и по други начини - консумация за сметка на заведението, пропуски за концерти на други банди в клуба и т.н. (не е мн читаво.. но върши работа)

Защо в "маската" или във "фенс" да не се изискат 200 лв? това са 70 4овека по 3лв, дошли за да слушат кавъри на пърпръл и дио? само че тия хора ще си пият пиенето.

а за авторксата музика - 200лв за двете групи (2 групи по 5 човека)не е никак много. И то това да е минимума.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.