Jump to content
Българският форум за музиканти

Изработка на електрическа китара от суров дървен материал


Recommended Posts

Горере, по отношение на кората за яйца- зависи колко я натисне6 и как. Ако тялото буде долепено до фурнира и както каза колегата RichieSambora да го притисне6 да стане като сандви4, само 4е и от другата страна пак с такпа или няколко труп4ета, за да не нараниш тялото, про достату4на сила на натиск няма куде да отиде вуздуха , освен атмосферата. Въпроса е дали тялото ти ще издържи на натиска. Дядката е лепял фурнир върху дърво и е правел картини от това , но идея нямам как го е правел. И не говоря само за малки пар4ета, а й за големи. Сигурно има някакъв чалъм. Но истината е някъде в натиска и притискането на материйте една в друга. И не знам дали не е ставало залепянето постепенно, защото доколкото помня фурнира е вълнообразен. Надявам се да се намери някой , който е правил това и има знае как става, да може да помогне в случая.

 

 

 

Поздрави!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 550
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Здрасти! Мисля, че писах на Горер, ако не се лъжа, как се лепи фурнир, в една негова тема точно за това. Понеже е доста мъчително да се пишат по няколко пъти едни и същи сложни инструкции, моля потърси темата. Иначе ти стискам палци и желая успех! Рудолф.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здрасти! Мисля, че писах на Горер, ако не се лъжа, как се лепи фурнир, в една негова тема точно за това. Понеже е доста мъчително да се пишат по няколко пъти едни и същи сложни инструкции, моля потърси темата. Иначе ти стискам палци и желая успех! Рудолф.

Да, прочетох поста в другата тема с интерес. И не съм забравил писаното в него в никакъв случай.

Но съм неуверен относно изправянето на неравностите с дървено трупче.

Ще послушам съвета и преди лепенето върху тялото ще тренирам върху по-малка площ.

За съжаление, не мога да си позволя лукса да правя тестове върху непотребни парчетии дърво, понеже фурнирът е много ценен за мен (My Precious! <_<) и не искам да хабя дори и малки количества от него. Ето защо, експериментът ще бъде направен директно върху главата на грифа, защото тя също ще бъде с топ от птичи явор.

 

И сега един въпрос:

С бавносъхнещо или с бързосъхнещо PVA лепило да лепя фурнира? (за нещастие нямам туткал)

Бавносъхнещото ще ми даде възможност да отреагирам в случай на гафове (разместване, недобро напасване и прочее), докато бързосъхнещото ще ме предпази от евентуално "просмукване" на въздух под фурнира преди слагането на стягите, понеже ще запечата всичко мигновено.

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хмм бързосъхнещо ще рече 3-5-10мин, тъй че няма да е чак мигновено, но ти си го знаеш ;) От друга страна, защо не си купиш туткал? Би трябвало да го има по магазините и не е някаква чак толкова дефицитна стока, а ще да де вероятно много по-добър резултат :thumbs_up:

 

Колко е дебел тоя фурнир? Все не можем да се сварим да говорим в ICQ тия дни...

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Горер, за фурнироване на такава малка повърхност можеш да използваш и бързосъхнещо ПВА лепило. Някъде писах за лепилата, за отворено и затворено време и т.н. - сигурно си наясно. Дървеното трупче /може и пластмаса, кост и др./ се използва, за да се притисне, притрие фурнира, докато се залепи равно и гладко. То е като една малка, излъскана дървена ютийка със заоблени крайчета. При интарзията се използва дървен чук, чийто остър край е разширен и заоблен и с него се притрива фурнира. Разбира се, че се действа внимателно. Разбирам, че ще използваш тънък фурнир /под 1 мм/, затова действай така: НАМАЖИ ОСНОВАТА /главата/ равно и гладко. Оставяш лепилото да позъсъхне леко/ да не мокрее/ и леко да залепва за пръста, но да не го цапа. Тогава поставяш фурнира, изпъваш го по контура и почваш да го гладиш, докато залепне. Майсторите чрез търкане загряват фурнира и лепилото леко се размеква и залепва още по-добре. Ами да, това си е работа за майстори. Когато фурнира се е лепнал равно и хубаво го стягаш както вече писах. Толкова за лепенето на фурнир с ПВА лепила. В крайна сметка щом си свикнал с тях лепи си, внимавай да не цапаш лицевата повърхност и щом фурнира е тънък не го мажи с лепило, а мажи само основата. Отново те моля първо да опиташ с какъв да е фурнир върху някаква основа първо как стават нещата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря, ще направя всичко както ме посъветва - предварително ще оттренирам всяко действие и особено разположението на стягите.

Междудругото, ще лепя всяка половина отделно.

 

Четох за някакъв метод а фурироване с PVA лепило - двете повърхности се намазват и лепилото се изравнява с шпакла. Намазаните повърхности се оставят да изсъхнат и когато лепилото е втъврдило, фурнирът се слага върху основата и отгоре се минава с гореща ютия за гладене.

Оказва се, че това е метод, който някои ползват успешно, но болшинството хора го избягват.

 

Четох също и че е възможно фурнир да се отлепи и да направи бабуни при байцването - водата нещо цакала работата на PVA лепилото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Четох също и че е възможно фурнир да се отлепи и да направи бабуни при байцването - водата нещо цакала работата на PVA лепилото.

 

На мен лично това ми звучи твърде невероятно...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А на мен ми звучи доста логично, тъй като PVA лепилата са водноразтворими.

Явно някои се цакат от водата дори след като полимеризират. Поне така твърдят патили.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми виж предната страница със снимката на V-то с черния флейм - явно го кефи :thumbs_up:

 

Ми хубаво, човек (не съм наясно с принципа на втвърдяване на ПВА лепилата, но да кажем, че воистина е просто полимеризиране, в което честно казано има логика) дори и след полимеризацията не виждам как може водата да разтвори отново лепилото... Може би си зависи от лепилото и става само при някои лепила, но знам, че примерно ПВА лепилата на хенкел и на оргахим (Ц200 форевър!) са доста яки, независимо дали ги мокриш или не - и това го изпробвам откакто почнах да се занимавам с дърворезба (повече от 10 години). Освен това ти нали търсиш байц на спиртна основа? Защо се притесняваш, че спирта ще взаимодейства по някакъв начин с лепилото?

 

И все пак май ако не америш спиртен байц ще лепиш с туткал - така го виждам аз :lol:

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Именно заради опасността от разлепяне търся спиртен байц. Дали ще намеря е нещо съвсем различно.

А самото разлепяне на фурнира при байцване може да се дължи на куп неща и не само на въздействието на влагата върху лепилото - може, например, да е поради на факта, че фурнирът се разширява рязко и драстично при намокряне и се откъртва от основата си.

 

Сега по същество: направих някои проби върху малко парче от фурнира и нещо не ми излзиа "флейма" след байцване. Демек - всички готини ефекти изчезват безвъзвратно., защото черният байц прави фурнира... черен!

И след това вече нема никъфф флейм, а просто едно черно парче дърво. Разбира се, аз направих всичко по указанията и пришкурих високите точки - това, според упътването от ПГ щяло да върне изчезналите ефекти, ама чувай хуйо - нема такова нещо. Получава се още по-зле след пришкурването - става некфа мазанка от светли и тъмни петна, а "флейм" все така не се вижда.

Писах ина човекът, който прави онази китара с байцвания черен кленов топ, но не ми отговори.

 

Някой да даде акъл как точно се прави това байцване в черно, без да се загубят ефектите на клена.

Нека пишат само хора, които знаят и нека да си спестим предположенията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Спред мен ти е много силен байца. Може би ако го разредиш, ще стане това което искаш. Плюс това спиртния байц май покрива доста по-силно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега пробвах с разреден байц - даже го разредих със спирт, а не с вода - ужким д асъхне по-бързо.

 

Получи се ей тази пълна трагедия (явно не правя нещо правилно):

s5002687ra3.jpg

 

А това пък се просмука мигновено до задната част на фурнира - не само влагата, но и самият пигмент изби отзад:

s5002684ej4.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Получи се ей тази пълна трагедия (явно не правя нещо правилно):

 

 

мене ме кефи как става! не е като онзи пост на предната страница,но не е ясно какъв е фурнира който използва пича.явно не е от същия материал който ти ползваш и (не знам де) не е и толкова тънък.помоли Диката да даде съвет :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.