Jump to content
Българският форум за музиканти

Заключване при Ибанец Grg 270 B


Janick_Gers

Recommended Posts

Добър ден на всички. Искам да попитам нормално ли е като се направи някаква настройка на струните и после като човек реши да ги заключи, пета и шеста струна при самото завъртане на заключването да се вдигат? В смисъл, свиря в ми бемол и като настроя китарата и после заключа струните пета и шеста винаги ми бягат с половин тон нагоре. Това, което правя е тези две струни да ги настройвам по-ниско и после като заключвам си идват на мястото :D Нормално л ие това? От китарата ли е или просто заключването е евтино? Или е от струните понеже са нови? Благодаря в аванс :music:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добър ден на всички. Искам да попитам нормално ли е като се направи някаква настройка на струните и после като човек реши да ги заключи, пета и шеста струна при самото завъртане на заключването да се вдигат? В смисъл, свиря в ми бемол и като настроя китарата и после заключа струните пета и шеста винаги ми бягат с половин тон нагоре. Това, което правя е тези две струни да ги настройвам по-ниско и после като заключвам си идват на мястото :D Нормално л ие това? От китарата ли е или просто заключването е евтино? Или е от струните понеже са нови? Благодаря в аванс :music:

 

 

Здравей,

 

Проблемът е в заключващия мост, но е решим! Можеш ли да ми пратиш снимка на цялата глава?

 

Поздрави,

 

Петър

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зад нъта има една тънка планчица с два винта, която притиска надолу струните (където отиват към ключовете). Винтовете трябва да са достатъчно стегнати, така че струните да лягат плътно в/у нъта (той е заоблен). ако от едната страна не е достатъчно ниско, струните не лягат плътно и когато ги заключиш, металното парче ги притиска и опъва и затова стават по-високи.

Освен това, при самото завиване на винтчето обикновено 6-та става мааалко по-висока, а 5-та - мааалко по-ниска (заради посоката на затягане на винта), но това се оправя от фината настройка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съвсем нормално е, тъй като nut-чето и квадратчето, което натиска струните са обли, не са абсолютно плоски (като извивката на двете съвпада, разбира се :) ), та когато струната мине през това място и не е заключена вади един тон, а след това като затегнеш болта, той допълнително опъва струната още малко, за да легне по въпросната извивка, което повишава малко тона. Това се компенсира като оставиш съответните струни малко по-ниски преди да заключиш китарата, с времето си свикваш с инструмента и научаваш колко точно да е това, без да се налага после осезаемо въртене на фината настройка...Особено ако си малко перфекционист като мен, защото аз не обичам врътките на флойда да ми са на различна височина, искам да са си равнички (до колкото е възможно, разбира се) :)

 

Успех с китарата :)

 

А това, което казва fluti също е вярно.

Редактирано от SomeoneElse
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.