Jump to content
Българският форум за музиканти

Фретлес китара


Tannen

Фретлес китара-  

66 гласа

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Моля, впишете се или се регистрирайте, за да гласувате.

Recommended Posts

Доста време съм се питал, какво ще се получи, ако свалим прагчетата на китарата. Но до днес не знаех, че някой наистина го е правил. Ровейки се из нета попаднах на няколко доста интересни клипчета- фретлес китара, при това както електрическа, така и класическа. Мисля, че е доста интересно, особено подходящо за ориенталска музика, но и същевременно трудно за свирене, или? Дали премахването на прагчетата превръща китарата в една голяма цигулка, макар и една октава по-ниска? Мъчейки се да си спомня дали все пак някъде не съм виждал нещо подобно се сетих за последния концерт на Г3 в Денвър, където Стив Вай свири I know you`re here точно на фретлес китара- първият от трите грифа на китарата му е фретлес, прагчетата са само нарисувани. Точно тези рисунки ме бяха заблуждавали толкова дълго време, макар странният звук на китарата му да предизвикваше въпроси в мен как постига този звук?! Е, не са само модулационните му ефекти, прагчетата са, или по-точно не са, защото ги няма :music:

Интересно ми е да разбера вашето мнение за този вид китара и дали наистина има реално приложение, и по-големи възможности от стандартната китара. Макар че едва ли някои е свирил на такава китара или греша?

Правя и една анкета, която прогнозира бъдещето на фретлес китарата.

 

П.П. ето линковете към клиповете: електрическа фретлес китара класическа фретлес китара Стив Вай-I know you`re here Г3 в Денвър

Редактирано от Tannen
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 33
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Понеже горните линкове не работят, тези тук трябва да свършат работа:

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=LUxa_gHAGpU

 

Подредени са по аналогия на линковете в първия пост.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

трябваше да се наспиш и тогава да пуснеш темата

фретлес китарата не е нито от вчера, нито от онзи ден

това, че ти не си чувал за такава е друг въпрос :D

позициите са сложени единствено за улеснение

вземи за пример класическите струнни инструменти :D

да не говорим за фретлес басовете

 

относно въпроса ти за бъдещето и - еми все едно да попиташ какво бъдеще ще имат джиповете на фона на останалите автомобили - някак странен е въпроса. както всеки друг инструмент и фретлеса има приложение

 

аз докато ремонтирах една китара и бях свалил праговете и честно да ти кажа не е лесно да се свири на такова чудо

иначе чичко Стив Вай бая добре я разтрива :music:

Редактирано от stratocaster
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами доколкото зном аз интересното е че трудността идва от факта че трябва да се натиска точно на мястото на евентуалното прагче което на практика е против наште навици

щото сме свикнали да натискаме максимално близо дзо прагчето но не и върху него :music:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А акустичната китара с метални струни замени ли класическата китара? А електрическите разновидности на този инструмент замениха ли акустичните? Луда работа....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

трябваше да се наспиш и тогава да пуснеш темата

фретлес китарата не е нито от вчера, нито от онзи ден

това, че ти не си чувал за такава е друг въпрос :music:

 

Няколко забележки по горното изказване:

- авторът на темата не твърди, че фретлес китарата е от вчера или от онзи ден;

- наспиването му някакво отношение към факта, че той е разбрал скоро за съществуването й, което от своя страна не е грях, защото се басирам, че 90% от хората тук също не са знаели и тази тема може-би ги е научила на нещо.

 

По темата: естествено, че фретлес китарата няма да замени конвенционалните, но лично аз приветствам всеки, на когото му е интересно да експериментира с нея, както и със всякакви други, на които дядо му не е свирил!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не съм искал да прозвуча грубо, просто ми прозвуча като 'аа то имало топла вода' :)

иначе след 15 минути опити да свиря на китара без прагове веднага пристъпих към поставянето на прагове :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре де, тия китари не им ли липсва състейн? Айде басовете са с дебели струни, но си мисля, че пръстите заглушават звука когато няма прагче?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

еми да наистина фретлес-а въобще не е от скоро и ммммммм нз егати странната тема :) има прилойение естествено а за бъдещето нз не мисля че е по различно от това на инструмента с прагове :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе, и аз не мога да си представя свиренето на такова нещо и, честно казано, със сигурност няма да стигна до него през този си живот;), ама кой знае какви маниашки техники и звуци може да се направят с такава постановка ...

 

Stratocaster, сори за намесата в стил "детска учителка":), ама на моменти избеснявам, като се изкефя на нещо ново за мен и веднага се намери някой да каже, че съм откривал топлата вода ... то може и така да е:), ама според мен винаги има още какво да се каже и още кой да научи нещо ново, особено за по-нестандартни неща или (в други случаи) по наболели проблеми. :) Така например преди известно време ме порязаха, че съм повтарял вечния и известен на всички факт за цените на инструментите в САЩ, пък наскоро едни доста добре и отдавна свирещи пичове се шашнаха, като им показах един американски сайт. Да не говорим, че това е нещо, което според мен трябва да се повтаря всеки ден, за да си водят бележки нашите търговци, поне ако не искаме да ни считат за пълни будали! ;)

 

Peace! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

трябваше да се наспиш и тогава да пуснеш темата

фретлес китарата не е нито от вчера, нито от онзи ден

това, че ти не си чувал за такава е друг въпрос :)

позициите са сложени единствено за улеснение

вземи за пример класическите струнни инструменти :)

да не говорим за фретлес басовете

 

относно въпроса ти за бъдещето и - еми все едно да попиташ какво бъдеще ще имат джиповете на фона на останалите автомобили - някак странен е въпроса. както всеки друг инструмент и фретлеса има приложение

 

аз докато ремонтирах една китара и бях свалил праговете и честно да ти кажа не е лесно да се свири на такова чудо

иначе чичко Стив Вай бая добре я разтрива :)

 

Мисля че добре съм поставил въпросната тема. Искам да обсъдим възможноститете на този инструмент, от гледна точка на това че тя максимално се доближава до цигулката например. Не знам дали си се опитвал да свириш партитури за цигулка на китара, но точно китарните прагчета създават най-големите проблеми за да се изпълнят те. Инструментите без прагчета са "по-чувствителни" на допир, което разкрива нови възможности например от гледна точка на динамиката. Въпроса ми е бе по-скоро дали тази разновидност на китарата може да прави това, което изпълнява цигулката.

А относно това кога съм разбрал за съществуването на фретлес китарата, ами като я познаваш отдавна защо не дадеш повече информация за темата, а не просто да казваш че я имало отдавна.

цитат:

Alexi Posted Today, 03:01 PM

еми да наистина фретлес-а въобще не е от скоро и ммммммм нз егати странната тема има прилойение естествено а за бъдещето нз не мисля че е по различно от това на инструмента с прагове

 

изказвания от този сорт са просто спам в темата. Има приложение, ами обясни какво, дай примери за какво става въпрос, това че знаеш за съществуването на нещо не означава че разбираш точно какво е то. Затова ми се искаше да видя някакви по творчески идеи, свързани с употребата на фретлес китарата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А акустичната китара с метални струни замени ли класическата китара? А електрическите разновидности на този инструмент замениха ли акустичните? Луда работа....

 

Мисля че сравнението не е точно. Както виждаш показал съм и акустични фретлес, и електрически. Идеята не е в това. Въпрос на вкус и цел е акустичен или електрически инструмент. Питанката е в това дали този инструмент без прагчета е по-добър с оглед на това че има по-голям диапазон от възможности в сравнение с този с прагчета

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това си е един уникален инструмент.

Ron Thal (Bumblefoot) например свири с такава китара направена от френската фирма Vigier и постига удивителни резултати.

При свиренето с такъв инструмент не е необходимо да правиш бендове за да качиш с полутон или тон, а е достатъчно само да правиш слайдове.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

едни доста добре и отдавна свирещи пичове се шашнаха, като им показах един американски сайт. Да не говорим, че това е нещо, което според мен трябва да се повтаря всеки ден, за да си водят бележки нашите търговци, поне ако не искаме да ни считат за пълни будали! :)

 

Peace! :)

 

е някои хора живеят в информационно затъмнение все още. интернет днес е достъпен на всички, така че няма оправдания за неосведомяването :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

едни доста добре и отдавна свирещи пичове се шашнаха, като им показах един американски сайт. Да не говорим, че това е нещо, което според мен трябва да се повтаря всеки ден, за да си водят бележки нашите търговци, поне ако не искаме да ни считат за пълни будали! :)

 

Peace! :)

 

е някои хора живеят в информационно затъмнение все още. интернет днес е достъпен на всички, така че няма оправдания за неосведомяването :)

 

Ама, пич, не е въпросът в това да се хвалим ние колко сме светнати, а да обменяме информация, така че и други хора да се светнат или да добавят нещо от себе си. Изказвания от типа "това съм го чувал, онова съм го виждал, всичко знам, всичко мога, а каквото не знам и не мога е изгъзица, простотия и занимание за хора, които не могат да свирят или имат твърде много свободно време, и въобще не ми замърсявайте комуникационния ефир с неща, дето съм ги изръшнал е-хее още кога беше " не са полезни на никого.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.