Jump to content
Българският форум за музиканти

Развиване на пръстите на лявата ръка


Demonicus

Recommended Posts

Здравейте!

Стигнах до извода,че само с упражнения по грифа не може да се постигне задоволително добро развиване пластичността на пръстите,още повече на прословутите "3 и 4".Достигнал съм що годе някакво ниво,но много често се дразня от това, че ръката не се движи по грифа толко плавно,колкото искам.

Въпроса ми е знаете ли някакви упражнения,които могат да се правят навсякъде(не с китара) за подобряване на положението-в рейса,навън...Права едно за сгъване на 4 с изправен 3,но става само с дясната ръка,а с лявата мъка,мъка...вероятно си има научно обяснение :greenball: ,не знам.

Ако знаете,споделете :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От колко време свириш та си стигнал до този извод? Никакви сухи тренировки не могат да заменят упражненията по грифа и свиренето на истинска китара като цяло, се едно да се учиш да плуваш у вас на килима, поне аз така мисля.

 

Аре успех :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Свири на китара и пластичността ще дойде сама. Не става за ден-два, просто иска свирене.

Още един жокер: свирене на Korn и подобни неща няма да ти развие пластичност на пръстите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има разни уредчета и гуми за стискане, продават се по спортните магазини (тома е по евтиния вариант). Другото е това. То си точно за китаристи, но и цената е друга. Успех с китарния фитнес. :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нямам опит с техники за пластичност освен по грифа - пък и така си ми е най-кеф ...

Иначе мога да ти дам съвет да си стопляш ръцете хубаво преди свирене и да ги разгряваш добре с масаж. Може да започваш свиренето например с половин-един час загрявка по грифа - след това ръката е съвсем друг дзвер.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мдам, нищо не може да замени грифа и усета на струните под пръстите, защото за да свириш не ти трябва само да си мърдаш пръстите а да усещаш струните и да ги контролираш с тях. Затова и винаги се свири с включена китара (ако е електрическа разбира се), да за чуваш какво излиза, докато свириш, че иначе може да се заблуждаваш, че свириш нещо, а в същото време на пусната китара същото нещо би звучало отвратително :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!

Стигнах до извода,че само с упражнения по грифа не може да се постигне задоволително добро развиване пластичността на пръстите,още повече на прословутите "3 и 4".Достигнал съм що годе някакво ниво,но много често се дразня от това, че ръката не се движи по грифа толко плавно,колкото искам.

Въпроса ми е знаете ли някакви упражнения,които могат да се правят навсякъде(не с китара) за подобряване на положението-в рейса,навън...Права едно за сгъване на 4 с изправен 3,но става само с дясната ръка,а с лявата мъка,мъка...вероятно си има научно обяснение :metalist: ,не знам.

Ако знаете,споделете :(

 

От години не разполагам с достатъчно време за свирене, за това се опитвам да "уплътнявам" времето прекарано в дълго вървене, возене, та ако щеш и в гледане на филми и телевизия с упражнения за лявата ръка. Това което съм твърдо убеден (от личен опит) че определено помага е последователното "изтрелване" на четирите свирещи пръста напред, като ги задържаш с палеца през средата (не през върха!). Отделно от това ги разтягам с дясната ръка, а също и чрез рязко разтваряне нагоре и на страни. Ако имаш време да свириш определено е най-добрия вариант, а тези упражнения са само в +.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето тук записах едно кратко клипче с евентуални упражнения за лявата ръка (за десничари), при липса на китара :metalist: Но пак казвам - с китара е най-добре :(

 

Упражнение за пръсти

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето тук записах едно кратко клипче с евентуални упражнения за лявата ръка (за десничари), при липса на китара :rocker: Но пак казвам - с китара е най-добре :)

 

Упражнение за пръсти

 

По тази логика всеки втори, с който се разминавам е Greg Howe :). Китарката, и яко свирене.^^

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

пластичност е много относително..кво по точно искаш да кажеш, че се измарятм не натискат от първия път където трябва или кво ? кажи ше го измислим.

Джисъс!става въпрос за половината от пръстите ти все пак!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По тази логика всеки втори, с който се разминавам е Greg Howe :). Китарката, и яко свирене.^^

 

Не знам какво имаш предвид с това, но ако си мислиш, че това е просто безсмислено потропване и хаотични движения с пръсти - не е. Първо редувам 1-2-3-4 пръст, после обратно 4-3-2-1 пръст, после като изправя ръката редувам 1-3-2-4 и то напълно умишлено, все пак и като се свири се иска мислене, а не само мърдане на пръсти. Да не говорим, че според някои хора, дясната ръка няма никакво значение за свиренето, което е абсолютно грешно. Тя е почти толкова важна, колкото и лявата. Просто това раздвижване може да служи и като загрявка, защото и за да се свири, се иска да загрееш...дали ти е ясно? :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По тази логика всеки втори, с който се разминавам е Greg Howe :P. Китарката, и яко свирене.^^

Greg Howe :thumbs_up::godbless::godbless:

SomeoneElse добре ги редуваш но нека това да става с китарта иначе за разгрявка е идеално да свириш хроматизми

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Позволете ми да се самоцитирам:

 

Мдам, нищо не може да замени грифа и усета на струните под пръстите, защото за да свириш не ти трябва само да си мърдаш пръстите а да усещаш струните и да ги контролираш с тях.

 

Не ме взимайте за мезе, дадох на човека каквото му трябваше (или поне нещо от това, което му трябваше) :thumbs_up: И не казвам, че това е най-дорбият начин за загрявка или развиване на пръстите. Свирене му е майката - това никой не го оспорва. Вече какво се свири за загрявка и как се свири си е строго индивидуално. Аз не свиря хроматизми, но всичките 4 свирещи пръста на лявата ръка са ми достатъчно развити и функционални, ама не са станали такива от потропване по масата...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Свирене му е майката

100% съгласен :thumbs_up: А за мезето само подсказах че това редуване да го изсвирва в случай че грешно е разбрал

Аз лично имам плексит на лявата ръка и задължително загрявам щото иначе болки и чудесии

Редактирано от Vinetu
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.