Jump to content
Българският форум за музиканти

Soundfont


Recommended Posts

Разглеждай Soundfont като формат за семпли.

Семплите са компресирани (нещо като MP3 компресия) в един файл (самият саундфонт) и качеството им не е най-хубавото на света, но според мен вършат добра работа, ако не си много капризен.

Някои звукови карти могат да работят директно с този формат. За да го подкараш с други, трябват специални програми или плъгини.

Някои музиканти си правят компилацийки от звуци и си ги мачкат в Soundfont формат.

Междудругото Soundfont-овете бяха два-три формата, ама не ги помня с кви разширения са. SF2 и някакви други...

Още веднъж - това е просто формат за звукови семпли.

 

ЕДИТ: С твоята звукова карта няма да имаш проблем с тях.

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ползвам само GM SoundFonts. Най-якия, който имам (пробвал съм да не кажа всички):

60.9MB Jurgen GM 2.0

 

Много е як, но има два бъга: 1. някои пиана не могат да се намалят; 2. овърдрайв и дистър китарата са една и съща...

 

Имах и един 256МВ-ов само пиано (Щайнберг не, ами нещо сходно беше, марка пиана). Ама го затрих случайно. С него лунната соната просто не беше вече МИДИ файл!!! :green:

 

Едит: Из Мулето се подвизава с няк'во изсипано заглавие, нещо като "супер саундфонт". Ако някой се интересува мисля, че мога да го намеря кое беше...

Редактирано от Baby Thomas
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Семплите са компресирани (нещо като MP3 компресия) в един файл (самият саундфонт) и качеството им не е най-хубавото на света, но според мен вършат добра работа, ако не си много капризен.

Сигурен ли си че са компресирани семплите? За пръв път чувам такова нещо...

 

Аз лично само soundfont банки използвам за всичко което не мога да запиша с китара и микрофон. Т.е. най-вече барабани. Много неудобни са за редактиране обаче, заради супер тъпия редактор Vienna 2.3.

Ако някой знае sf editor, който може да експортва за редактиране повече от 1 семпъл, нека ме светне, ще съм безкрайно благодарен.

Другата му тъпотия е че стерео семплите директни ги превръща в 2 моно трака. И така ако искаш да редактираш семпъла правиш едно и също нещо по 2 пъти...

 

Имам точно същата конфигурациа софтуер/хардуер и работи идеално. За сега не виждам смисъл да се ъпгрейдвам на Sonar 4 или нещо друго.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Семплите са компресирани (нещо като MP3 компресия) в един файл (самият саундфонт) и качеството им не е най-хубавото на света, но според мен вършат добра работа, ако не си много капризен.

Сигурен ли си че са компресирани семплите? За пръв път чувам такова нещо...

В повечето случаи са компресирани. Поне тези, които официално се въртят из интернет. Ако си ги правиш сам, може и да не ги компресираш.

Но това, което се предлага за свободен даунлоуд е компресирано - не е възможно банка с няколко комплекта барабани да е само 3 МB без компресия. :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ползвам само GM SoundFonts. Най-якия, който имам (пробвал съм да не кажа всички):

60.9MB Jurgen GM 2.0

 

Много е як, но има два бъга: 1. някои пиана не могат да се намалят; 2. овърдрайв и дистър китарата са една и съща...

 

Имах и един 256МВ-ов само пиано (Щайнберг не, ами нещо сходно беше, марка пиана). Ама го затрих случайно. С него лунната соната просто не беше вече МИДИ файл!!! :green:

 

Едит: Из Мулето се подвизава с няк'во изсипано заглавие, нещо като "супер саундфонт". Ако някой се интересува мисля, че мога да го намеря кое беше...

Я вижте www.sf2midi.com :headbang:;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам дали са компреснати, но размера зависи изцяло от "вътрешната архитектура" на банката. Може да всяка нота да имаш отделен семпъл (1ГБ банка примерно), или пък да е само 1, а останалите да се модулират (1МВ)...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е само размерът.

Повечето саунд фонтове имат кофти звук (осезаем), което също подсказва за компресийка. Може би просто гъчкат MP3-ойки вместо WAV файлове, макар че това би прецакало ритмиката, понеже MP3 компресията си слага по няколко десети от секундата тишина в началото и в края на файла.

Имаше подобен проблем с MP3 луповете за ACID PRO и затова CoolEdit Pro (сега вече Adobe Audition) си измислиха техен лууп формат, дето при просвирване реже тишината в началото и в края на MP3-Pro формата.

Как да е, много се отклонихме то темата. Момчето питаше за Саундфонтовете - ползвай ги пич, вършат работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е само размерът.

Повечето саунд фонтове имат кофти звук (осезаем), което също подсказва за компресийка. Може би просто гъчкат MP3-ойки вместо WAV файлове, макар че това би прецакало ритмиката, понеже MP3 компресията си слага по няколко десети от секундата тишина в началото и в края на файла.

Имаше подобен проблем с MP3 луповете за ACID PRO и затова CoolEdit Pro (сега вече Adobe Audition) си измислиха техен лууп формат, дето при просвирване реже тишината в началото и в края на MP3-Pro формата.

Как да е, много се отклонихме то темата. Момчето питаше за Саундфонтовете - ползвай ги пич, вършат работа.

:godbless: АЗ ИМАМ ДОСТА КАЧЕСТВЕНИ САУНДИ НО СИ МИСЛЯ ЧЕ ОТ WAV ФАЙЛОВЕ +НЯКАКВА КОМПРЕСИЯ СТАВА SF2. VIENNA 2.3

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Я вижте www.sf2midi.com :blink:

Дръпнах една от доста големите GM банки (SGM 180 1.5.sf2), но не тръгна мамицата му...

 

Topsun, хич не е ташак. За Гитар Про го ползвам и е незаменимо!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

семплер му е майката ама който е с голямо закъснение :blink: сори, само ще препоръчам семпълтанк 2, който за звуците си е много ама наистина много толерантен към системата :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наистина има кофти SF но имам един вокал SF2 като прасна Am7 примерно и :);) забравям че съм сам.Ако някой се интересува www.soundfont.de :):) Усещам че вече и други го имат :violin: :P;):)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.