Jump to content
Българският форум за музиканти

Eксперимент...


jjjjjhhhhh

Recommended Posts

Значи искам да питам дали ще се получи нещо ако на класическа китара с 6 струни-си купя 4 струни за бас китара и ги сложа ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ще се получат няколко неща, и то все неприятни :metalist:

 

първо - мостчетата на кл. китара не са пригодени за толкова дебели струни и няма да успееш да ги закрепиш, трябва да смениш мостовете.

 

второ - или мостовете или грифа ще се скапят почти незабавно от напрежението на дебелите струни за бас.

 

трето - дори и първите две да не се изпълнят и китарата оцелее ще бъде доста фалшива, тъй като мензурите на кл. китара и бас китара са доста различни откъм дължина.

 

няма смисъл да даваш 25-30лв за струни и да заносаш и китарката.

 

поздрави

 

Петър

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако пък си толкова любопитен да разбереш какво ще се получи пиши предложение на някое шоу като Брейнияк и Митбъстърс обаче НИКОГА НЕ ПРАВИ ТОВА УДОМА СИ!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Познавам точно 2ма приятели които си бяха играли да преправят кухарка на акустичен бас. Сменят магаретата и нута.

Странното е, че става.

 

Това дето пешо го разправя за мензурите мисля, че не е прав.

Басовете бяха добре като тонове :)

за дрънчене по купони и с приятели или в къщи ставаха тия басове :)

 

Ако човек си поиграе става.

 

Друг е въпроса, че тялото на акустичен бас е доста по-голямо, от което следва, че ниските тонове на преправена акустичната китара няма да се чуват толкова добре заради по-малкото тяло.

 

ПС: Единият от приятелите ми с акустичният бас май на няколко пъти преправяше кухарката си от бас на китара и обратно :rolleyes::)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами като бяхме ученици и направихме този опит и положението беше трагично - първо много фалшиво и не може да се настрои (ключовете не държат толкова дебели струни) и второ - за 2 дни грифа придоби този вид - )

 

може и да стане ама като цяло шанса е малък според мен и е бая занимавка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре е и ключовете да са за бас, че има голяма вероятност след опита да не стават за нищо - поне при мен така се получи (първият път) :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм го правил преди години и беше що-годе успешно - приличен звук без фалшиви тонове и само с преправяне на горния и долния мост. Китарата (обикновена бълг. кухарка) беше изцяло от масивен материал - голяма рядкост.

 

Все пак имай предвид, че добрия резултат хич не е гарантиран и имаш реален шанс да бастисаш инструмента.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре а колко струват едни най евтините клучове за Бас и най евтините струни колко ше излязат ? 35 лв ше стигнат ли и за двете...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе с чук и длето всичко става!Лично аз пробвах на една стара кухачка,която фалшеше зверски като 6 струнна.След като и сложих обаче струни и ключове за бас звучи вярно(което не мога да си обясня).Вярно не става за друго свирене освен вкъщи,но ако имаш китара за съсипване не виждам защо да не пробваш.Резултата може да те изненада!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

брей какви идеи имат хората по земята ... според мене нищо няма да стане ама драсни все пак какъв е резултата.

 

Поюздрави

Алекс

 

п.с. а кво ще стане ако се включа в ел. захранването вместо в усилвателя, някой пробвал ли е :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Относно позициите - ако са пропорционални (намалени) спрямо грифа и позициите на баса, може би и опъна по този начин(него май не), не би ли трябвало да хващат верния тон?

 

И изобщо, правилно ли мисля по този параграф? :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Размерът на позициите (т.е. разстоянието м/у праговете) се определя спрямо дължината на мензурата т.е. ако китарата е с верен гриф ще звучи вярно и като бас. Единствено ще трябва да се компенсира използването на по-дебели струни, което става с преместване на долния мост (обикновено се проверява дали флажолета на 12 позиция съвпада с тона на 12 позиция за всяка от струните, ако не, се премества леко в нужната посока докато се изравнят).

В моя случай китарата която съсипах беше с подвижен долен мост и стана без проблем, при фиксиран ще е доста по-сложно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 years later...

Давай смело, идеята ти е леко авангардна и изключително иновативна, говори за добра преценка и отворен тип мислене. Нали не си от Перник?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.