Jump to content
Българският форум за музиканти

само за виртуози


kiki vai

Recommended Posts

здравейте

искам да попитам по опитните китаристи за техниката легато

въпросът ми се отнася за низходящото легато при което съответния пръст натиска струната и рязко се отдръпва на долу при което се извлича силен звук

та

като се свирят бързи пасажи като при сатриани

използва ли се първият пръст за да се заглушат долните струни при докосване

защото доколкото виждам от уроците на петручи той използва първия си пръст като полу баре като свири на всички струни без първа естествено защото там няма опасност да закачиш долна струна

как го свирите вие

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 32
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

ми би било логично да се заглушават ако свириш с драйв

 

колкото и да си добър, вибрациите от струните се предават през тялото на китарата върху тия струни които не трябва

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Заглушаването е доста трудна техника за усвояване. Особено при легатото и бързите пасажи е много трудно да свириш чисто и силно в същото време. Отвори в Ютюб, Сатриани има няколко урока и в един от тях обръща специално внимание на това и на заглушаването. Той специално използва пръстите на дясната ръка и един вид "танцува по струните" по които не свири. Интересна идея, но доста "трики" за усвояване.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Общо взето го правя. Не е трудно, въпрос на свикване е...

Друга възможност е на Вай любимото с дясната ръка отляво на лявата на грифа.

Практис. И то само през амп да си чуваш като не е чисто.

 

:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всичко става с мнооого много много труд....ако не става значи или нещо не правиш като хората или трябва още упражнения за да го усетиш, колкото повече се упражняваш толкова повече напредваш дори и да не го осъзнаваш в един момент ще се получи и ще се изненадаш приятно. :) :hello:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

техниката на низходящото легато, заедно с барето са двете най-трудни неща за овладяване на китарата, затова бих ти препоръчал да се консултираш с преподавател. неправилното им използване, особено прекомерното, може да довете до физически проблеми.

 

поздрави

 

Петър

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами че го правя правилно правя го

имам перфекта постановка благодарение на класическата китара

но там няма такива бързини чак

и няма ефекти и за тва ми е някво странно

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

имам перфекта постановка благодарение на класическата китара

значи бързината ще дойде с времето...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Класическата постановка не е непременно добра при свиренето на електрическа китара(или поне за някои неща).При нея има много техники ,различни от класическата китара.Например вибрато ,бендове и тн.

Редактирано от kolio_k
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Постановката при класическата китара няма нищо общо с постановката при електрическата.Затова и грифовете на двете китари са различни.При класическата китара е забранено палеца да се намира в горната част на грифа,близо до 6та струна.Когато свириш на ел китара този похват е задължителен при положение ,че трябва да направиш качествено извиване.При класическата китара пръстите трябва да са максимално перпендикулярни на грифа и трябва да се натиска с кубенцата на пръстите.В някои случаи това не важи за ел китарата.Общо взето трябва много свирене с мисъл.Аз свиря технически упражнения от 10 години и мисля че техниката ми още не е сигурна. :wall:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

подкрепям горните две мнения, затова още в началото казах, че е най-добре да се консултира с преподавател :blink:

 

най-сериозната разлика в двата инструмента е в дебелината и твърдоста на струните, както и разстоянието между тях - това играе ОГРОМНА роля в различните постановки за хубаво низходящо легато...

 

и пак не му казваме нищо конкретно :)

Редактирано от kitaratapesho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наистина не казваме нищо конкретно,но то е и доста трудно да се обясни на думи.Може би най лесно ще е,ако някой иска да запише кратко видео с близък план,за да може да се види и да се чуе.Мисля,че това би свършило повече работа от писмени обяснения

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.