Jump to content
Българският форум за музиканти

Пружинков ревърб


stratocaster

Recommended Posts

засягам тази тема, понеже ми се струва интересна, а не мисля да сме я обсъждали преди. значи ревърба на кубето ми е пружинков. просто е една кутия прикрепена на дъното. няма никакви настроики. ако някои има опит с тези далаверки нека го сподели. и един въпрос: с 3 пружинки е. ако махна примерно едната ще стане ли по ефективен, защото на драив канала на кубето почти не се усеща ревърба. или ми кавете начин по които да го направя по силен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ето малко инфо от harmonycentral. извинявам се че е на английски

Spring Reverbs

 

Spring reverbs provide a relatively simple and inexpensive method for creating reverb effects. Spring reverbs have been used in Hammand organs and will still find them in many guitar amplifiers. In amps, the spring reverbs are usually enclosed in a metal box, called the reverb pan, which is attached to the bottom of the amp. The pan takes an audio signal and produces a reverberated version which is then mixed into the dry signal. (As a side note, you can remove the reverb pan in amps to get a crude effects loop, although you might have some impedance matching problems)

 

The operation of a spring reverb is pretty simple - the audio signal is coupled to one end of the spring by a transducer (a transducer is simply a device that converts energy in one form to another - in this case, electrical and mechanical energy. Some other familiar transducers are the pickups on a guitar, microphones, and speakers). This creates waves that travel through the spring. At the other end of the spring, there is another transducer that converts some of the motion in the string into an electrical signal, which is then added to the dry sound. When a wave arrives at an end of the spring, part of the wave's energy is reflected and stays in the spring. It is these reflections that create the reverb characteristic sound.

 

Often you will find several springs being used together in a reverb unit. Each spring can be of a different length or under a different tension to avoid the uniform behavior in a single spring, where all the reflections occur at fixed times. In a sense, it increases the 'randomness' of the echoes. However in most reverb units, the spring lengths and tensions are fixed in the design process, and not left to the user to control.

 

As you may know, spring reverbs are sensitive to motion. If you've dropped an amplifier or given it a good kick, you may have heard a very twangy, spring-like sound. This results when the springs hitting the case or the other springs. If you have an amp that you don't mind tinkering with or perhaps damaging, you could open up the reverb pan and play with the springs and try muting all but one spring and see if you can hear the difference. (But please make sure you know what you are doing!)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ясно, аз знам какво преставлява. обаче искам да разбера дали може по някакъв начин да променя силата му. че на драйв канала се губи ревърба.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ни пипай нищо

какво ти е комбото

пиши ЛС

при кофти комбата е така - плюс това не е толкова зле на клиин канала ревърба да и повече а на драйв канала да е по малко - така че това може и да е търсен ефект

ако си вземеш Фендер или Маршал няма да има такъв проблем

общото е че всички яки фирми използват само и единствено Акутроникс ревербите - поне аз не съм виждал и чувал някой изобщо да им е конкуренция

пробвал сам и двата варианта с 2 и 3 пружини и то на един и същ усилвател

и после на друг - оказа се че единият приема(звучи) по добре с 3 а дручия с 2

емпирични опити са му майката

и не махай сам пружините!

а то е ясно че дори и най скъпите ревърби на ТС електроникс и Алесис и Лексикон които ноистина са яки - са си готина са дигитални ревърби

нищо не мое да замени пружината

питай мацките - требват си здрави пружини(и за креватите важи)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами кубето ми е фендер fm 65 r. просто ми беше л'бопитно дали не може нешо да се пипне. махнах едната пружина - няма промяна но става по-къс самия ревърб. и пак я сложих. :) мерси се пак :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мисля, че не можеш да му промениш нищо. Мисля, че ако увеличиш дължината на пружините тогава можеш да получиш по-усещащ се ревърб :)

Общо взето тези стари ревърби нямат никви настройки просто са това което са. само потенциометър който да ти миксира чистия сигнал и този от ревърба.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.