Jump to content
Българският форум за музиканти

модване на флай риг - малко акъл


Recommended Posts

Оф! Хич не ми се занимава ама като съм се хванал вече ще трябва. Значи имаме стерео кабел който от флай рига трябва да захрани уа педала. На единия пин на жака има напрежение и трябва да се модифицира и уа педала. Понеже става въпрос за край бейби в упътването а моя е ибанец уипинг демон и нещо не става работата. Нямам схема на уа педала (не че ако имах щеше да помогне) и не знам защо не тръгва. Значи като включа уа педала напрежението пада на около 2 V и половина, като  дръпна жака от педала си става 11.5V. Пробвах други педали и си работят. Някакви идеи?

Ето и снимка на педала (мамицата му). Жака и захранващата букса са на някаква отделна платка. Една жица където се вижда са + и - на захранващото напрежение.

 

7933169Y.jpg

Редактирано от bluelemon
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм много в час с терминологията. Кое наричаш флай риг (онзи мултиефект ефект ли?) и какво точно става.

Ако можеш , отдели още малко време да обясниш и ще помисля.

 

ПС: от флай рига имаш стерео жак, който може да захранва (между единия си пин и земя има напрежение) още ефекти, така ли?

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега си го чета и аз нищо не разбирам. :) Значи флай рига e педала от снимката по долу, само че червен. Съпорта на теч 21 ми казаха как да го модна че със стерео кабел да мога да захранвам уа педал. Един вид фантомно захранване. Мода на флай рига е много лесен. Добавя се само един резистор и така със стерео кабела имаме сигнал, маса и 11.5V на пиновете. Тази жица която съм запоил на другия край има "закопчалка" за 9V батери, която щраквам за съществуващата такава в кутията. По този начин би трябвало да тръгне уа педала, но не иска и както писах волтажа който измервам е около 2.5V след като щракна буксата на 9V батерия. Като я откопчея пак си става 11.5V

 

13_FLYRIG_FRONT.jpg

Редактирано от bluelemon
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мери ли консумацията на уа педала? С нормално 9-волтово захранване уа-то работи ли си?

Буксата е на отделна платчица, вероятно, за да не може да се разпои лесно от нея, в резултат на опъване на кабела (както често става иначе).

 

Да не се окаже, че "фантомното" захранване от рига има малък изходен ток и "кляка" от консумацията на уа педала.

Възможно е също, да имаш разни къси в кабела.

 

Ако уа-педала има неприлична консумация също е възможно, да имаш пад на напрежение върху резистора, който си добавил (ако се добавя последователно на "Захранването"). Може да ги питаш, какъв е максималния допустим ток.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Консумацията на педала не съм я мерил, но прочетох че е около 35mA. Със захранване и 9 и 12V работи уа-то. Аз също си мислих да не му е малък изходния ток, но го пробвах с друго захранване 600mA и пак не тръгва. Мода на флайрига се изразява в добавянето на drop resistor 1к на пътя на + на 12V един вид защита ако се ползва после моно жак. Демек + отива на маса. Сега ще си проверя кабелите.


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За да кляка много, вероятно тече по-значителен ток.

Да не си завъртял захранването на уа-то наопаки?

Тия два волта, много ми приличат на пад на напрежение върху предпазен диод + ограничаващ резистор.

 

Уфф.. извинявай, пиша пълни глупости, че нещо съм се разсеял.

35mA * 1K = 35V.

Не можеш да черпиш 35mA през 1 килоом от 12 волта.

Ако дадеш захранването накъсо, би трябвало да измериш ток от 12/1000 = 0.012 = 12mA.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ммай е точно така. Сега гледам че на край бейбито консумацията е 2mA и затова бачка. Евто има ли решение задачата или? А как мога да измеря консумацията на уа педала да съм сигурен колко харчи?

Това намерих в нета 

WD-7 Weeping Demon wah 33 mA

Ако се оразмери резистора няма ли да стане? Или няма да стане само с резистор? Или ще пече много?  :icon_shithappens:

Мразя да се занимавам с нещо дето не разбирам ама се налага от време на време. Гледам да отказвам този вреден навик  :greenball:

Редактирано от bluelemon
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пак грешка, защото съм разсеян днес.

Ако трябва педала да се захрани с 9 волта, то остават 3 волта пад върху защитния резистор (12 - 9 = 3).

3V  / 35мА = приблизително на 86 ома.

Проблем обаче в този случай става, когато дадеш захранването на късо, понеже 12V / 86 ома = 140mA ток накъсо.

Преди да правиш такива модификации, питай тези от Tech21, какъв максимален ток може да се дърпа безопасно.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прочетох го! Аз така или иначе ги питах има ли вариант при тази консумация на педала да се случи нещо. Ако стане може би ще трябва да внимавам да не включвам моно жакове. Само стерео без вързан среден пин за да не укъсявам веригата. Или да сменя уа педала  :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мноо са бързи пичовете. Казаха че ако не е cry baby няма да стане работата и по добре да не се занимавам да не изгори нещо. Според мен разбраха че съм аджамия. :greenball:  Щъ не щъ ще се носи още едно захранване или батерия. Евто тенкю за добрата темичка дето си спретнахме  :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

E, със здраве, както се казва :). Нищо - допълнително захранване.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лимоне, отдавна е открита най-лесната схема за решаване на проблема с паралелно захранване на педали, ампове и всяква периферия...

Казва се хамалин, в по-софистициран вариант - роуди :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.