Jump to content
Българският форум за музиканти

Умората при свирене


maringtr

Recommended Posts

Как мислите, нормална ли е умората на ръцете при по-продължително свирене, и как трябва да се процедира, когато почуствате умора, но ви се свири - да продължите с цел да станат по-издръжливи или да престанете за да се предпазите от тендовагинит и други неприятни "контузии".

 

Според мен умората е нормална, защото това все пак е мускул и когато я почуствам имам чувството, че губя увереност при свиренето си, но въпреки това продължавам, първо, защото ми се свири много, второ защото все си мисля, че по този начин тренирам ръцете си на издръжливост...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, не...много внимавай, наистина е опасно и тендовагинитът дебне. Като те заболи продължаваш още малко и спираш...и то не просто за 10 минути, ами сериозна почивка правиш. След определен момент, когато винаги си спирал, ръката ти сама ще свикне и времето на свирене без да те боли ще се увеличи.

Задължително спиране, не е шега работа това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Какво е тендовагинит?

 

Та по темата:

Аз като се уморя немога нищо да изсвиря както трябва и само почва да ме хваща яд и в един момент спирам колкото и да ми се свири...гадна работа е.А и си миля, че е добре да се спира.Все пак си е умора, а при умора си тряа почивка и то яка.Това не е фитнес да се изпомпваш де...а и като се уморя чувствам пръстите си много слаби.Много неприятно чувство.Тва е още една причина да спра.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Какво е тендовагинит?

Ми нещо на вагината ще да е ...

 

Загрявка(умерена) - ако се умориш още при загрявката не е на добре

Свирене - час, два яко свирене и идва умората - нормално. Ако свириш леко и бавно идва скуката и така :godbless: неее, бъзикам се. Не идва скуката, но може би няма да се умориш толкова бързо. Пречи ли ти нещо да си починеш след като си свирил час-два ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Какво е тендовагинит?

Тендовагинит е възпаление на сухожилието в границите на сухожилната обвивка. Една от най - честите форми на тендовагинит в областта на ръката е болестта на Дьо Кервен, описана през 1895 година като "болест на перачките". Много често се среща и при млади майки, които придържайки главичките на бебетата, поставят в условия на продължително напрежение мускулите на палеца.

Името одва от "tendon" или каквото беше там и "vaginus" (и това не го помня точно), което си значи влагалище в общия смисъл, а в случая става въпрос за влагалището на мускулните сухожилия. :godbless: Няма нищо общо с вагината, като женски полов орган :blink:

 

Абе не е на добре. Коварно заболяване е.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нормално е да се изморява човек, докато свири. При мен основна роля в тези случаи има напрежението.

Голям недостатък ми е, че на концерт супер много се уморявам свирейки неща, които в нормални условия не представляват абсолютно никакъв проблем.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

начи-ако почувстваш болка в някъде в ставите веднага преставаш да свириш. ако почувстваш в мускулите няма проблем-продължаваш да свириш, изнемогваш, обаче гледай да го свириш правилно, дори да е много бавно. само че като разправяш, че продължаваш да си свириш и след като се измориш....ако си си изтощил мускулите едва ли можеш да продължаваш да свириш бая време(е то зависи кво свириш де). така че хубаво виж дали болката не е в ставите щото работата е лоша

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напоследък жуля селската Е Минор с алтърнът пикинг и пръстите на лявата ми ръка отказват след половин-един час занимавка. Губя желание да свиря и оставям китарата. После ми минава и почвам пак.

Ко да сториш - преди всичко сме човеци, после китаристи :think:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

начи-ако почувстваш болка в някъде в ставите веднага преставаш да свириш. ако почувстваш в мускулите няма проблем-продължаваш да свириш, изнемогваш, обаче гледай да го свириш правилно, дори да е много бавно. само че като разправяш, че продължаваш да си свириш и след като се измориш....ако си си изтощил мускулите едва ли можеш да продължаваш да свириш бая време(е то зависи кво свириш де). така че хубаво виж дали болката не е в ставите щото работата е лоша

Аз продължавам с бавнички упражнения...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... ако почувстваш в мускулите няма проблем-продължаваш да свириш, изнемогваш, обаче гледай да го свириш правилно, дори да е много бавно...

Наистина няма проблем да Фанеш тендовагенитче по тоя начин-аз така го хванах.

Сега при по-тежки натоварвания нямам сила да стисна с тая ръка."Накитника"помага,ама след дъжд-качулка..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Lizardman, наистина много грешно се изказваш. Тендовагинитът засяга мускулите и сухожилията, а не ставите! Затова е хубаво и ти самия да си обърнеш повече внимание, а и не само ти - всички. Имам един приятел, който е на 20 години, но хвана множествена склероза на крайниците. На 20! Сега се пооправи, но с дясната си ръка си служи трудно, не може да пише, да се храни с нея... Страшно е! Затова и аз като усетя нещо нередно в ръцете си, докато свиря - спирам. Китарата няма да избяга, след 15 години примерно може и да не свиря изобщо, ама все още ще ми трябват ръцете...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако искаш да ти заякнат прастите китката и предмишника се запиши на састезателно катерене.Тренирал сам 6 месеца и ми трябва доста време за да се уморя.А и пръстите загрубяват.От катеренето се развиват най-вече сухожилията и тренираш почти всички мускулни групи.На стената си под постоянно напрежение на всичко.За рацете е много полезно.Но не тренирай повече от година защото после прастите стават много дебели.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.