Jump to content
Българският форум за музиканти

седмична програма ?


One_Voice

Recommended Posts

Интересно ми е някой който повече отбира да ми даде съвет за една седмична дори месечна програма за свирене или нещо такова. В смисал искам да знам какво свирите като упражнения какво четете като теория по-колко го упражнявате и тн.

И да речем ако някой сега почва да свири на ел. китара от каде да почне и на каде да продължи ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

уф, аз не разбирам много, ама се съмнявам такова нещо някой да прави. поне аз си свира нещо докато не стане перфектно, след това захващам друго. това ми е седмична, месечна, надявам се и доживотна програма

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аве момче, питаш за смисъла на вселената ли? Ами... 42 е!!! :godbless:

 

Сега сериозно... Много зависи. какъв стил искаш да свириш, какви "хватки" искаш да научиш, кое ти се отдава по - лесно и кое изисква повече работа...

 

Единственото което мога да ти препоръчам със сигурност е като за начало, преди да почнеш с баш свиренето да разцъкваш технически упражнения около 20-30 минути, те са ясни, хроматизми, и още поне 10на мога да се сетя сега.

 

Оттам нататък зависи. Другото е, освен когато гониш точно определен звук на определена песен да свириш по възможност с чиста китара, без да буташ ефекти, дистъри и т.н.

 

Оттам нататък трябва да следиш какво ти се отдава и какво не и да работиш по нещата които искаш да научиш а пък не ти се отдават много.

 

Иииии да си упорит, упорит упорит... И да не си мислиш че след 2 години вече ще си цял звер, дори да свириш по 10 часа на ден.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз не спазвам някаква строга програма и никога не съм спазвал, в общи линии гледам да отделям поне по половин-един час на ден за някакви упражнения

примерно откриваш че безименния ти пръст на лявата ръка не бачка както трябва(аз го имах този проблем) и си разработваш някви упражнения да го управиш и гледаш всеки ден да отделяш необходимото време

друго също много ползено е да си направиш всички ладове(дорииски, йонииски и прочие) по три тона на струна и да си циклиш разни секвенции върху тях, с това ще си пораздвижиш ръцете, хем ще "опознаеш" грифа много по-добре

по същия начин си правиш на ладове и квито други скали докопаш, примерно хармоничен минор, бихармоничен, пентатониката си я правиш по три тона на струна че при нея има много яко чекнене на пръсти и ще си решиш повечето проблеми с лявата ръка(ако имаш такива разбира се :bravo: )

подобни простотии можеш да ги направиш и с тейпинг ама стига съм давал ъкъл па и аз

 

П.С. аз не съм педагог или некаф успял китарист, тъй че е много възможно горе написаното да нема нищо общо с реалноста :cheers: просто това са неща които на мен са ми помогнали и още ми помагат(мисля) :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Alexi_Laiho Публикувано на Oct 15 2006, 10:57 AM

  аз не спазвам някаква строга програма и никога не съм спазвал, в общи линии гледам да отделям поне по половин-един час на ден за някакви упражнения

примерно откриваш че безименния ти пръст на лявата ръка не бачка както трябва(аз го имах този проблем) и си разработваш някви упражнения да го управиш и гледаш всеки ден да отделяш необходимото време

друго също много ползено е да си направиш всички ладове(дорииски, йонииски и прочие) по три тона на струна и да си циклиш разни секвенции върху тях, с това ще си пораздвижиш ръцете, хем ще "опознаеш" грифа много по-добре

по същия начин си правиш на ладове и квито други скали докопаш, примерно хармоничен минор, бихармоничен, пентатониката си я правиш по три тона на струна че при нея има много яко чекнене на пръсти и ще си решиш повечето проблеми с лявата ръка(ако имаш такива разбира се  )

подобни простотии можеш да ги направиш и с тейпинг ама стига съм давал ъкъл па и аз

 

П.С. аз не съм педагог или некаф успял китарист, тъй че е много възможно горе написаното да нема нищо общо с реалноста  просто това са неща които на мен са ми помогнали и още ми помагат(мисля)

 

да, и аз. Само да добавя- в доста от тях (ладове и квито други скали докопаш, примерно хармоничен минор, бихармоничен, пентатониката) можеш да искараш и по четири тона на струна. Знам, непрактично е. Но пак е доста добро упражнение. едно от най-трудните упражнения, обаче, му викат "метроном"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз споделям горните няколко мнения. Малко по-различното при мен е, че преди да почна да свиря каквото и да е свиря някоя песен, която е по-бърза и трудничка. За разгрявка на пръстите. Не е задължително да е песен де, може да са измислени от теб рифове или каквото и да е, което изисква старанието ти за да не бъркаш. Хубаво е това нещо да не е на ръба на възможностите ти (мисля) за да направиш т.нар. "упражнение", защото в противен случай все едно не си почнал със загрявка а направо си почнал да учиш нещо :)

 

Предлагам ти това, което и аз правя - свиря Мастър ъф Пъпетс (Металика) няколко пъти, докато почувствам, че вече единствения ми ограничител до светкавичната скорост е мускулите на ръцете :)

 

П.С. Аз съм още по-малко успял китарист, но до сега това ме осъвършенства доста.

 

 

 

П.С.2. Ако свириш по 10 часа на ден без да циклиш на 1 място, защо да не станеш "е*ати звера" ?

И да не си мислиш че след 2 години вече ще си цял звер, дори да свириш по 10 часа на ден.
:) :) :guitar: :)
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

П.С.2. Ако свириш по 10 часа на ден без да циклиш на 1 място, защо да не станеш "е*ати звера" ?

 

Оптимизмът е чудесно нещо. :) Прав си че ако свириш по 10 часа на ден за 2 години и ако сравниш уменията си със сегашните,ще си ЗВЕР.Но когато можеш повече,също и разбираш повече и искаш повече,така че самият ти пак няма да си доволен

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз говоря за ниво над средното. А над средното има професионално - професионалното ниво вече трудно се гони. А смятам, че на почти всеки ктиарист от форума му стига да може да свири бързо и точно трудните песни на Металика, Мегадет и някои от т.нар. "най-добрите китаристи". :P За това говоря. На мнозинството повече не им и трябва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.