Jump to content
Българският форум за музиканти

Правене на потенциометър


Recommended Posts

Здравейте искам да попитам дали има някой който знае как се прави потенциометър  тези които се използват за гайда кавал и др. само за усилване и намаляване на звука доста хора ми казаха че сами са си ги правили но било играчка защото трябвало да се свързват някакви малки жички но ако някой знае как става ще се благодарен ако ми каже!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Потенциометър за гайда или кавал няма как да има. Тези инструменти не работят с електрически сигнали.

За да се направи озвучавне на такив вид инструменти е нужен електроакустичен преобразувател - микрофон или друго чудо - има най-различни.

Има още изисквания, които трябва да се изпълнят за да се получи качествено озвучаване. Например захранване, предусилвател и т.н.

Работата не опира до малки жички.

 

Хайде сега помисли и обясни какво искаш. Като изпълнител, не като техник, какъвто явно не си.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам гайда има дупка в гайдуницата където слагам микрофона(тип слушалка) от него излиза жак(мисля че е моно) и след това го закачам към тонколони или пулт, надявам се с това допълнение да съм отговорил на въпроса ти!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В зависимост от импеданса на слушалката, която използваш, се свързва потенциометър с подходяща стойност.

Ако слушалката е нискоомна, се слага нискоомен потенциометър, ако е високоомна, високоомен. 

Например ако слушалката е 8...100 ома, потенциометъра трябва да е 500 ома ...1...2 килоома.

Ако е 500 ома - добре е потенциометърът да е 5Кома, и така нататък .

Не е добре да е много по-високоомен, защото ще има много брум и смущения.

Кабелите трябва да са ширмовани (екранирани).

За да е универсална системата за свързване, е добре от слушалката през потенциометъра да отива на женски жак, в който да се поставя всякакъв , например китарен кабел.

Не знам дали можеш да четеш схеми, но ще дам един пример. От жака с нормален китарен кабел - право в пулта.

rh4OY81.jpg

 

Не очаквай обаче някакво качество, защото това не е правилният начин за озвучаване.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.