Jump to content
Българският форум за музиканти

мога ли да се науча


JennY

Recommended Posts

Бачкам в едно заведение с още двама 1-я е басист другия е певеца аз съм зад синтезатора обаче ме карат и аз да пея а до сега не съм пяла по принцип пея вярно не фалша но не мога да правя хубаво вибрато и там как му казват трилери ли са какви са... пея право... мога ли да се науча да ги правя тез работи като се има предвид че въобще не го мога :cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тук форумът се превърна във футболна площадка и грубияните станаха повече отколкото истински музикантите. Имаше Евтим, имаше Corvus, които биха ти отговорили доста смислено и не биха те третирали като "кифла", сега ги няма. Много жалко.

но не мога да правя хубаво вибрато и там как му казват трилери ли са какви са... пея право... мога ли да се науча да ги правя тез работи като се има предвид че въобще не го мога :P

 

 

Мисля че ефектът който искат от теб е всъщност дефект в пеенето, който се нарича "тремол". Не съм сигурна че точно това е редно да правиш ако искаш да си изработиш хубава постановка на гласа, първоначални стъпки и пр.

 

Възможно е да искат да те използват като невежа "мотика". Не съм сигурна дали е оправдано да го правиш и откъм пари... Ще питам и други извън форума... :)

Редактирано от AlFiA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бачкам в едно заведение с още двама 1-я е басист другия е певеца аз съм зад синтезатора обаче ме карат и аз да пея а до сега не съм пяла по принцип пея вярно не фалша но не мога да правя хубаво вибрато и там как му казват трилери ли са какви са... пея право... мога ли да се науча да ги правя тез работи като се има предвид че въобще не го мога :P

Според мен ако ти лично не искаш да пееш не трябва да се мъчиш.

Иначе разбира се че можеш да се научиш, особено ако познаваш парчетата.

Но ако си начинаеща певица не се опитвай сама, защото може да си повредиш гласа. :) Трябва да знаеш някой основни неща най-добре тръгни на вокален педагог , или фани певеца да ти каже основните неща освен ако не е много зле. :P успех

Редактирано от brysnaria
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имаше Евтим, имаше Corvus, които биха ти отговорили доста смислено и не биха те третирали като "кифла", сега ги няма.

Моля, моля! Не съм мърдал оттук. За Евтин не знам, но аз съм тук.

 

@JennY:

Все пак не мога да кажа нищо по-различно от по-горе казаното. Пей повечко сама, без групата и се слушай какво правиш, опитвай се, ако трябва, да подражаваш на някого от певците, които ти харесват. Не е зле и да минеш през някой вокален педагог, без да казвам, че трябва да пееш три-четири години при него, без да стигаш до сцена. В твоя случай (ако разбирам правилно, трябва да правиш беквокали, а и не пееш фалшиво), ти е достатъчно само да ти се посочи по какъв начин да правиш ефекти и да изграждаш песни, а не просто да попяваш. При положение, че си и вече завършен музикант (клавирист, нали така?), мисля че много бързо ще влезеш в редиците на добре пеещите музиканти. Мога и да си позволя да ти препоръчам педагога, но ще го направя чрез ЛС:greenangel:

Успех!

 

BTW, Моля, не ме сравнявайте с никого от останалите потребители на форума, ако е възможно. Ще съм благодарен!

Редактирано от CorvusCorax
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Каквото каза CorvusCorax - много е важно да се слушаш. Но не докато пееш, когато цялата ти глава бръмчи, трябва да се слушаш как звучиш от страни, демек трябва да се записваш и да се слушаш...

 

Ти каза че пееш вярно, и равно, слушайки се отстрани ще можеш да избегнеш проблеми като лош тембър или монотонност. Ако не можеш да правиш вибрато или някакви по засукани извивки не е чак толкова фатално, забелязвал съм че някой хора го имат този проблем. Ако си остане така винаги може да компенсираш с по-емоционално пеене (което лично според мен си е задължително така или инъче)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

благодаря ви за хубавите отговори. за пеенето по принцип правя терците на певеца а китариста свири и на клавири и за това от време на време за 1-2-3 песни той застава зад клавира а аз ходя да пея е хората се кефят де и им харесва как звучи но аз не съм много доволна от себе си както казах не че фалша но ми се ще вибрато да се науча....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

благодаря ви за хубавите отговори. за пеенето по принцип правя терците на певеца а китариста свири и на клавири и за това от време на време за 1-2-3 песни той застава зад клавира а аз ходя да пея е хората се кефят де и им харесва как звучи но аз не съм много доволна от себе си както казах не че фалша но ми се ще вибрато да се науча....

По принцип има два начина за постигането на вибрато - естествен и изкуствен

Бих ти препоръчал да прочетеш малко теория как механично става вибратото- Вокална фонология на Иван Максимов ще свърши работа.

Най-просто казано вибратото се получава от триенето на въздушната струя в твърдото небце, чрез контролиране на налягането от коремната област.

В зависимост от налягането вибратото бива по-интензивно или по разклатено, което може да достигне до тремолиране.

Нагледно механизма може да се представи като струя вода от маркуч когато се сипва в кофа и се трие по стените и - тва така като за няква представа.

Изкуствено вибратото се постига с някои упражнения - кучешко дишане и кратки атаки чрез гласни звуци като потепенно се стремиш атаките да стават по краткил тези упражнения помагат и за правилна атака и фиксиране на тона.

 

Да се записваш когато пееш е вариант но не най-удачния.

Най-добре е да те слуша човек който разбира и да наставлява за да можеш да си създадеш правилните усещания и да ги запомниш.

В много от случайте ни се струва че тона ни не е добър а той е.

 

Та пеенето е според мен създаване на превилни усещания. Това е единствения инструмент който най-много трябва да се усети щото кой знае какво не може да бъде показано - могат само да бъдат давани насоки.

 

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Простете хора :inlove: , умишлено връщам се към старата тема на Джени за вибратото, понеже тук от всичките постинги този на Карузо най-ми хареса, а за да има втора тема, излиза че въобще - абе чудя се дали?! :) някой дума по дума го е прочел и му е обърнал внимание:

 

 

Най-просто казано вибратото се получава от триенето на въздушната струя в твърдото небце, чрез контролиране на налягането от коремната област.

В зависимост от налягането вибратото бива по-интензивно или по разклатено, което може да достигне до тремолиране.

 

Така е! :bravo: Само малко ще го допълня, за да стане определението малко по-точно...

 

 

Въздушната струя по пътя през гласните връзки ги кара да вибрират! :bravo: и при контролиране на налягането в коремната област, звукът може да бъде насочван към твърдото небце, за да резонира.

 

 

В зависимост от налягането вибратото /скъпи Карузо, грешка! - РЕЗОНАНСЪТ/ РЕЗОНАНСЪТ! :exclaim: - бива по-интензив/ен/но или по разклате/н/о, което може да достигне до тремолиране /на звука/.

 

.....тоест когато не ти издържа "пусината" :) се получава досадното резонансно тремолиране на звука. /в нашите планини зелени на тремолът му викаме Ехооооо.... / :bravo:

 

 

 

 

 

По нататък разглеждаш два начина - изкуствено и естествено.

Направленията бих ги нарекла "вокално" и "коремно" е по-точно - според мен

 

 

 

Бих ти препоръчал да прочетеш малко теория как механично става вибратото- Вокална фонология на Иван Максимов ще свърши работа.

 

 

Ахам. И аз искам да я прочета за по-добра сверка на часовника...

Би ли ми казал къде мога да я открия? :)

Редактирано от AlFiA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

...тук леко да допълня че има и една разновидност на вибратото,която е неправилна,но широко разпространена....така нареченото "клатене" или пречупване на въздушния поток с гърло,респективно ларинкс.Във времето води до изхабяване на целия гласов апарат.

...освен чисто механичното вибрато,има и дадености,специфики при всеки,индивидуално....чисто физически дадености,които са нещо като кодирано вибрато...при хора с достатъчно опит вероятно го има и усещането за едно цялостно трептене,резониране,след добро разпяване.

Лично аз мисля,че вибратото не е и не може да бъде техника специфична,обособена и сведена за изпълнение до една или дори две области от тялото,участва целия организъм,като разбира се основните тласъци идват от гръднокоремната област,да не казвам диафрагмена :) ....при някои го има чисто импулсивно и както казват "вродено"даденост е,при други е въпрос и плод на много труд.

Пеенето на скали или гами...както ви е удобно,помага за ъпгрейда на този вид украса при вокалиране.

..има и значение теситурата на гласа....някои сопрани да речем говорят за главово "трептене" или "кънтене"....сериозна работа :wow:

 

..в допълнение,от вибрато до трилери...разлика дълбоко осезаема :)

Редактирано от Ivan
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Давам само пример. Като малка се опитвах да пея така както вокала на съответното парче, сиреч да го имитирам.

Сега когато трябва да правя кавър, аз пея така както и авторските си неща.

Не си преправям гласа, за да е по дрезгав или по чист. Тоест пея си с моя глас, с моя тембър. Ето като пример давам едно парче на Джудас, аз не съм Роб Халфорд, а само певицата. Аранжимента така е направен че да ми пасва на гласа, и като се поднесе на публиката да не седи идиодски изпълнено.Ако ме разбираш правилно.

1. Ние не сме Джудас

2.Правим тяхно парче на кавър, а не да го изкълвем тон по тон и да си мислим че е кавър / има разлика/

3. И така вече Аз съм си Аз.

 

пп: с този пример се надявам да съм се изразила правилно, колкото мога,

за да разбереш какво исках да ти кажа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.