Jump to content
Българският форум за музиканти

Изработка на ел.китара


Recommended Posts

Споделете мнение за ел.китара направена изцяло от "Орех"

Имам предвид и грифа и тялото но изработени като едно цяло(тоест грифа да не е като отделен компонент)

Въпосът ми е насочен най вече към лютиерите :dance:

 

благодаря :violin:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Едната ми китара е от орех. Масивно дърво е и смятам че е подходящо за целта B)

 

Много ме кефи като звук(свиря мятЪл) :greenangel:

Редактирано от wessy
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам дали ореха ще издържи на напрежението на струните. Нека по-запознатите кажат. Иначе ореха ще даде нисък резонанс. Знам, че го използват за тела на бас-китари. Не знам, обаче как ще звучи при китара.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А какво ще стане ако наистина си направи цялата талпа един парчак? :lol: Няма ли да се скърши грифа от напрежението на струните? или пък така се очаква да е по-силно заради продължението на жилите... А кажете де :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То няма нужда да е от една талпа. По скоро грифа ще е от една дълга дъска, която минава и през тялото, а тялото ще е от още 2 талпи, залепени отстрани.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и 2те талпи на тялото могат да се направят с болчета откачващи се, ако искаш китарата да заприлича на стейнбрегер китароподобна квадратна талпа ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, по принцип neck-trough китарите са така направени, както описах. Едва ли Ще се намери толкова голям качествен масив, от който да се изреже цялата китара.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, по принцип neck-trough китарите са така направени, както описах. Едва ли Ще се намери толкова голям качествен масив, от който да се изреже цялата китара.

Дано се намери,то това е идеята,даже и пластмаса няма да има по китарата а дизайна е страхотен иначе,поне за мен де.Скоро ще кача и снимчица :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво дано се намери? Голяма талпа с необходимото качество едва ли ще намериш на разумна цена, а няма и голям смисъл, значение за звука имат около 5 сантиметра от двете страни на централната линия на грифа. Отстрани на тялото и стиропор да сложиш, промяна едва ли ще се усети. Важното е под струните, и малко отстрани, дървото да е хубаво.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво дано се намери? Голяма талпа с необходимото качество едва ли ще намериш на разумна цена, а няма и голям смисъл, значение за звука имат около 5 сантиметра от двете страни на централната линия на грифа. Отстрани на тялото и стиропор да сложиш, промяна едва ли ще се усети. Важното е под струните, и малко отстрани, дървото да е хубаво.

:) не съм съгласен ама хайде че да не избие на спор.Не знам до колко си запознат с тези неща но аз съм и не-мога да се съглася с теб.Друг е въпроса за какво качество китара говориш.Но със сигурност има значение дали китарата е от цяла талпа истинско дърво или от "талашит" камо ли от матеряла който даваш за пример

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво дано се намери? Голяма талпа с необходимото качество едва ли ще намериш на разумна цена, а няма и голям смисъл, значение за звука имат около 5 сантиметра от двете страни на централната линия на грифа. Отстрани на тялото и стиропор да сложиш, промяна едва ли ще се усети. Важното е под струните, и малко отстрани, дървото да е хубаво.

:D не съм съгласен ама хайде че да не избие на спор.Не знам до колко си запознат с тези неща но аз съм и не-мога да се съглася с теб.Друг е въпроса за какво качество китара говориш.Но със сигурност има значение дали китарата е от цяла талпа истинско дърво или от "талашит" камо ли от матеряла който даваш за пример

Само да допълня че китара със краища от "стиропор"лютиер никога няма да направи защото било все тая. А ако му кажеш подобно нещо ... :)

Има огромно значение за звука дори и фолио да залепиш,също както има значение дали е лакирана или боядисана китарката B)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, по принцип neck-trough китарите са така направени, както описах. Едва ли Ще се намери толкова голям качествен масив, от който да се изреже цялата китара.

Дано се намери,то това е идеята,даже и пластмаса няма да има по китарата а дизайна е страхотен иначе,поне за мен де.Скоро ще кача и снимчица ;)

Не знам дали може да се намери толкова голямо парче материал , но и да се намери е базсмислено да се прави по този начин - прекалено много напрежения ще има в дървото и след време ще се изкриви. :P

Най-добрия вариант е : 1 дълго парче - грифа с адаптерите и от дветв му страни по още едно. B)

Едно приятелче имаше такава китара и тона и е убийствен . :guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абсолютно съм съгласен с тебе! Ако SirAfred беше прав, китарите с малки тела(стил steinberger) и lap китарите щяха да звучат зле, понеже нямат достатъчно дърво около мястото, където минават струните, което определено не е вярно. Ако беше вярно, то автоматично всички китари като Stratocaster, Ibanez JS, и по-голямата част от моделите им, ESP, Jackson, и въобще всички китари, със завинтващи се грифове, щяха да са с класи по-зле от най-скапаната neck-trough китара, което определено не е такаB) .

 

Не знам на базата на каква информация си стигнал до извода, че китарата трябва да е от цяло дърво, и до колко китари си се докосвал до сега, но от моя скромен опит с китарите мога да ти кажа, че въобще не си прав.

 

Не го приемай като заяждане, но спомени една фирма, която прави neck-trough китарите от цяло дърво?!?

 

Това на мен ми се вижда налудничаво.

Недей да се ръководиш от някаква прекалено инженерна мисъл, като ги мислиш тия неща. НИКОГА не можеш да знаеш как ще звучи една китара преди да я направиш.

 

Ето и малко снимки, за да не съм голословен:

 

r247b.jpg

Lucky12c.jpg

 

Честно да ти кажа, не мисля, че тези китари са нисък клас.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И да ти кажа, в БГ я има, я няма 3-ма, 4-ма души, които могат да ти направят китара от такъв клас, като тези на снимките, и то само срещу добри пари.

 

Също си мисля, че колкото по-голяма площ има повърхността на китарата - толкова повече звукова енергия предава тя в околното пространство-> толкова повече енергия губи струната-> толкова по-малка продължителност на тона ще има, а тъй като това е електрическа китара, едва ли е много добре тя да отдава много енергия.

 

Струва ми се, и че производителите на китари не са вчерашни.

 

Извинявай за леко саркастичния тон, нищо лично.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.