Jump to content
Българският форум за музиканти

Знае ли певецът какво пее


Свилен Бас

Recommended Posts

Става въпрос за следното:

 

1. Текстът рядко е известен но това не е проблем, тъй като може да се чете в движение;

 

2. Тоналността също е променлива (плюс-минус няколко тона, та даже и октава :headbang: и на следващата репетиция дори не помни от къде му е било удобно);

 

3. Ако един китарист не знае нотите, той винаги може да си научи и съответно изсвири точните пръстовки, без да се вълнува от повече. Ако певец не знае нотите, той винаги може да спори за хармонията, както и да продължава да се връща към т.2 :think:, и да продължава да пее всеки път различни мелодии...

 

Та въпросът ми е:

От къде, уважаеми певци, имате тази силно развита музикална памет и всичко, идващо с нея (самочувствие, например), та ви мързи едно До да научите, а успявате по 40 - 100 парчета да изпеете?

:wall:

 

 

П.П.:

Не се заяждам, любопитствам :headbang: , защото аз не мога и искам да се науча :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 38
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Май не те разбрах, но ми се струва, че засягаш перфектния слух, т.е. ако има песен, в която вокалът започва сам (без никакъв инструмент за "сверка"), да може директно да започне от правилния тон ? Това при някои хора е страшно трудно и при всички случаи изисква парчето да е пято много пъти, тъй че да се е набило в паметта и вокалиста да може директно да го запее в правилната тоналност.

Предполагам, че сред големите професионалисти има хора, на които като им кажеш "сол на първа октава" и вече са го изпяли, но примерно аз лично съм доста далеч от това ниво...

 

А ако имаш предвид това, че повечето вокалисти не знаят нотите - т.е. не може да ти каже (например) какъв е интервала между До и Ми от една октава, това си е проблем на отделната личност :headbang: Според мен всеки добър вокалист има поне минимални познания в тази област.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това според мен се постига с много репетиции .Някой песни които съм пял много време мога да започна дори без акомпанимент.Но това наистина се постига много трудно.Каквото ида говорим трябват много репетиции.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няколко пъти прочетох пост-а ти, но ми е трудно да разбера за какво говориш.....още повече да приема, че не се заяждаш. :lol:

Явно имаш някаква болка на сърце.....ако трябва да бъда честен.....и аз съм се сблъсквал с всякакви веселби от различен характер в репетиционната практика.

та ви мързи едно До да научите

Идеята ти, е че певците обикновенно са с по-слабо теоритически подготвени от инструменталистите.........или става въпрос за абсолютния слух?

Тоналността също е променлива (плюс-минус няколко тона, та даже и октава  и на следващата репетиция дори не помни от къде му е било удобно)

Познавам доста добри певци, а много от тях не са абсолютисти!

А че много музиканти подхождат немърливо към работата си - това е белег не само на певците :headbang:

и да продължава да пее всеки път различни мелодии...

Не е лошо човек да може да импровизира, нали? :headbang:

 

С най-добри чувства :headbang:

Редактирано от Misunderstood
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Некадърни има, има и такива, които са трудолюбиви, съвестни, добри дори :headbang:

пожелавам ти да работиш с втория тип и да не взимаш много присърце първия.

А аз, китарист дето не знае нотите направо го :killyou: ...ако става въпрос за нещо сериозно де....то общо взето и певец без да знае нотите и да може да свири на някакъв интрумент не е за препоръчване.... :think: незнам...лека нощ :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Повторението е майка на знанието" :green: Като ти харесва едно парче и го свириш и пееш постоянно го помниш. За да можеш да пееш и да свириш вярно и ритмично ти трябва много добре развит слух. С много повторения се помнят и много текстове. Най-добре е парчето да ти харесва и за нула време ще го запомниш. А и след много тренировки може и да се пее парчето без съпровод, но не всеки може да го направи. Не всеки е дарен с абсолютен слух, но той може да се изработи. "ЖИЦА FOREVER" :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Та въпросът ми е:

От къде, уважаеми певци, имате тази силно развита музикална памет и всичко, идващо с нея (самочувствие, например), та ви мързи едно До да научите, а успявате по 40 - 100 парчета да изпеете?

Не знам :):D

 

ЕДИТ: И освен това, какво значи "да научиш едно до"? Ти си го знаеш къде ти е на баса - то не се променя. Певецът по какво да се води? Това с абсолютния слух е ясно, че малцина го имат.

Редактирано от qbodp
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не се изразих точно в горния пост. Имах предвид, че за певеца това с тоновете доста варира, ако няма пиано във формацията. Китаристът казва - ето това е "до". Певецът се води по него, нали?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

добре е когато можеш да пееш верни тонове без да има нужда от инструменти които да ти дават представя къде точно се намираш

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, ако си пееш в банята, е много добре за съседите да пееш верни тонове. Иначе въобще не разбирам за какво говориш, LOE.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за добър аудишън - да имаш тона който трябва да изпееш в главата си в момента в който ти потрябва

 

но тва е само при условие че имаш добър и развит слух

 

опа забравих идеята - не е задължително вокала да се води по който и да е при условие че всеки знае какво прави

 

поне на мен тия стилове на пеене при които вокала се води прекалено много по инструментала не ми харесват. това си е липса на стил, или на хубав глас

 

много добър пример мога да ви дам с последния албум на stone sour

Редактирано от LOE
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ох не знам...

 

Има и по-свободни стилове, където не всичко е фиксирано в парчето, а има място за лека импровизация. Гласът е част от общата хармония, нали? Значи, стигаме до определен момент в песента, където вокалът трябва да се включи с някаква импровизацийка върху инструментал. Ако инструменталистите внезапно променят леко хармонията, много е вредно ти да си си "намислил" някакъв тон и да стъпиш здраво върху него, а той да се окаже фалшив спрямо фона на който звучи. Същото е и когато стане грешка. Според мен е по-добре да си в час с това, което звучи около теб в момента, и да се нагодиш спрямо него - иначе си най-обикновен некадърник, който пее фалшиво.

 

Между другото сега ти прочетох допълнението към поста и разбирам, че ти не си певец и затова дълбаеш в тази теория :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Майка ми като преподаваше навремето на разни дечица за кандидатсване по разни училища, за една лятна ваканция ги научаваше.

Диктовки ли как там се казва... :think:

Аз дотам не стигнах. Но съм виждал как дете в 7 за 8-ми клас пише квото му се свири на 2 гласа за 3 месеца обучение :think:

Значи не е невъзможно и се иска повече работа...

Редактирано от RockoBG
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

много добър пример мога да ви дам с последния албум на stone sour

Да бе, то там вокалното изкуство пада не е истина :D

Аз лично за пример за готини вокални партии (с пеене !) върху екстремна музика с яки рифове бих дал Fear Factory ('95-'98)), Opeth, Tool и Katatonia.

 

поне на мен тия стилове на пеене при които вокала се води прекалено много по инструментала не ми харесват. това си е липса на стил, или на хубав глас

Определено не е липса на стил, а пък хубавия глас няма ама абсолютно нищо общо с това. Това да пееш интересни неща върху дадена хармония/тоналност си е най-вече до идейност и чувство/умение за импровизация...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много характерно и се струва за музикантите (вклчючае 'певците') да подецняват вокала. Повече няма да пиша по въпроса.

П.П.: Свилка, това за вокалите и дото... Със същия успех мога да те питам, за какво, по дяволите, трябва като се транспонира някое парче да чакаш инструменталистите да го разучат, да му навикнат и чак тогава да ти го свирят? Отговорът ще е същия, като на твоя въпрос.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.