Jump to content
Българският форум за музиканти

Трупане на техника


bassobor

Recommended Posts

Здравейте !

Минал съм две школи по бас китара, тази на Симеон Венков и на Иван Горинов, но все още чувствам, че ми липсва добра техника. Та сега разучавам разни рок парчета, но не мисля, че те ще ми дадат нужната подготовка. Струват ми се твърде елементарни. Просто тук-там намирам по някоя хубава фигура. А пък все още ми рано да се хвърлям на Pastorius и на другите от гилдията. Въпросът ми е от къде мога да си намеря някакви пиеси за бас китара (също и за guitar-pro или power tab) и въобще те ли са ключат към истината.

Друго което искам да питам е дали има някои,който използа някакви мехлеми или кремове за ръце, когато свири. Питам, защото е немислимо да започна да свиря преди да съм си намазал ръцете с вазелин. Просто нямам никаква свобода на свирене и нищо не мога да изсвиря, ако ръцете не ми са обилно мазни. А пък по принцип не ми са сухи. Преди се чудих кво не ми е наред, защо все ми са "вързани" ръцете. Но откакто преоткрих вазелина, нямам проблеми.

Благодаря !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да си кажа аз надали ще ти помогна особено с това което ще ти предложа, но все пак - учи песни които ти хараресват за китара на бас, като се опитваш да си възможно най-близо до оригинала.

 

Примери (такива с които се мъча аз):

1. Джо Стариани - Midnight - за тапинг - трепач! Свири се същото, но с октава по-ниско - като за бас :D, абстрахирайки се от това че иска тук таме натамъняване на октавите(дали по-горна или долна) и това че не винаги ще можеш секстите с оригиналната им форма, си е голяма играчка според мен.

2. K's Choice - Shadowman - намирам го за уникално за акорди, и тук таме тапинг.

3. "Лейенда" - класика по всички параграфи! :D... И за тапинг...Но е хубаво само по себе си. Аз го правя до колкото мога в оригинална октава, във високия регистър на баса...но не си го спомняма цялото...и за това само половината.

Мисля, че и трите развиват многопластово мислене у човека, което намирам за полезно при композиране занапред, впрочем защо не за всичко друго? И просто са приятни да се мъчиш над тях, а да ти е кеф е идеята на всичко.

 

Още - ако учиш рокерии, импровизирай над тях. Това също е начин за развитие. Само фантазията ти поставя граници в това отношение.

 

Edit: мазило,което да ти помага??? Мисля че или са малко хората които ползват, или няма такива. Аз например не се чувствам добре ако ръцете са ми "мазни"(по какъвто ида е начин) или струните...Съвсеееем минимално количество влага, но не и мазнотия.

 

Пиеси за бас китара...не знам да има. Ако да обаче, и аз не бих отказал да хвърля едно око/ухо над тях. :D

Редактирано от MDFk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Продължавам с песните започнати от MDFk като добавям

 

Еchoes на Satriani. Приятно за лек слап (Стю хам е пича)

 

за приятно дрънкане- Faith no more (или фейт на море - че сега е сезона) специално king for a day целият албум

 

Guano apes. RHCP, RATM и други от тоя род.

На ред хот няма да ги изброявам, че там почти всичко е само за басисти :bravo:

 

Чуй соловите на Stuart Hamm. Някои песни имат и таблатури в мysongbooк. Върхът на сладоледа е Sink- парче от триото на Стю Хам с едни от любимите ми музиканти в джаза Франк Гамбеле и Стив Смит.

 

Ако се кефиш на прогресив давай с импровизацията на Тонли Левин на стик и Майк Портной (песента е от РЕ. Не и помня името обаче)

На там следват ДТ и после симфони ХИКС :cheers:

 

Легендарното come on come over на Джако е приятно и му има таблатурите в нета :bravo: и не мися, че е кой знае колко сложно. Поне основната фигурка е много прятна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако се кефиш на прогресив давай с импровизацията на Тони Левин на стик и Майк Портной (песента е от РЕ. Не и помня името обаче)

Chris And Kevin's Excellent Adventure :bravo:

 

Извинявам се за оффа... :wall:

Редактирано от MDFk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Chris And Kevin's Excellent Adventure :bravo:

Баш !!

 

яко е парчето :bravo:

 

А на 1 видео (не помня от къде) май правенето на LTE имаше няква просташка импровизация покрай това .. голям смях :cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

към басобор......абе бате само 6те те питам .....тоя вазелин....за6то го използва6 не ти ли се парзалят така ръцете....аз гледам мойте да са по сухи а ти вазелин 4ак....как си 4исти6 струните след тва....Манахтън на Ерик Джонсън е пар4ето от мен ....там Роско Бек се е постарал със една много приятна басс партия....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Манахтън на Ерик Джонсън е пар4ето от мен ....там Роско Бек се е постарал със една много приятна басс партия....

Свирили сме го :)

от до # или си бемол май беше :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

моето предложение е една много приятна класика - Bach 1st Sonata, Allegro частта...оригинала е за цигулка, но има табове специално аранжирани за бас...резултатът е доволни количества стречинг, чекнинг, бендинг и определено можеш да извлечен много полза от "парчето" :P

 

това с вазелина и на мен ми се струва бая странно... :)

Редактирано от Burton
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Специално за вазелина не знам, но по принцип има определен момент с мазничките пръстчета, свири се по-бързо легато и плъзгане...но е много субективно на едни харесва на други не....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за гореспоменатата информация (изброените песни имам предвид). :) Ще ги прегледам всичките. :guitar:

 

Btw, намерих един хубав инструментал на John Myung ( басистът на Dream Theater) - Solar Groove.

 

Към Rudibass

Ами точно с в..... ми се плъзгат по-добре ръцете по самия гриф и имам по-добър контрол над него. Свиря по-бързо, правя по-бързи преходи.А иначе пръстите ми "буксуват".А за струните.... - ами не ги чистя. Не ми пречи да са си мръсни. Ако ще свиря някъде, много ясно че ще ги преваря, но пък няма да е и с тоя бас който аз имам (Кремона).

 

Ако искаш пусни едно ЛС. Имам разни школи, мога да ти дам да снимаш неща които ти харесат.

 

От Бургас съм.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За дабълхенд лунната соната . Свири е Стю Хам.

Научих една част, ама много ноти, много чудо, а нали съм проз басист.. И не е научих цялата. Не издържах. Мейдънче къде къде е по-лесно :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бих ти препоръчал тези школи на Aebersold:

 

Aebersold - Vol 042 - [blues in all keys complete bass lines

Aebersold - Vol 1-3 - Rufus Reid Bass Lines

Aebersold - Vol.15 - [Payin' Dues] Ron Carter - Complete Bass Lines .

 

Особено първата. За начало.

Представляват бас линии и сола, транскрибирани от плейбеците на Aebersold. Те също могат да се намерят в нета.

 

Успех!

 

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.