Jump to content
Българският форум за музиканти

Noisy Cricket Mark II


Recommended Posts

Сглобих една бръмчалка като ме мързи да пускам ламбовия да си цъкам пред компютъра. Тия дни ще дялам кутията. Ей тук е схемата http://www.beavisaudio.com/projects/NoisyCricket/ Учудващо добре обади на клийн. Гейна е фишек работа ама до крънч го докарва.  :greenball:  :metalist:

 

 

noisycricet.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 81
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Имам леко питане. MPF102 съм го сменил с BF245, дерекно един вид :) четох че е аналог. На някои схеми гледам че на дрейна има тример за биас, нужен ли е? И т.н. някой ако е правил тази схема с някакви подобрения мога да тествам :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ха добре дошъл :)

 

Моят Cricket е tube варианта на същото добиче и съм си доволен за домашна свирня.

Изобщо му махнах гейн пота, защото както правилно отбеляза кривенето му е майтап работа и идва от чипа...

Всъщност Tube Cricket-a е хибрид, само предусилвателната част е лампова.

Та в него вариант има два тримера за биас на лампата и си вършат работата.

За транзисторния вариант виждам че тример в стандартната схема няма... що не пробваш пък, от много глава не боли :)

 

Пи.Ес. Дано не написах някоя глупост, но той Валяка ще обади ако има такава  :)

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ей, тоя Валяк го слагате навсякъде... Кога ще го сложите на масата (да седне де, не да подскача на нея)  :hooray:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хахаха... ние всички сме много работливи и на маси не сядаме, затова не каним :)

 

Син лимоне, да питам че все забравям да го направя, ти нали се беше отказал от DIY-ването, нямаше нерви и прочие ?

;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То не е така лесно. Веднъж усетил удоволствието и гордостта от собствените си възможности, няма връщане.

Спомням си проф. Славчо Маляков, който казваше " Удоволствието да видиш резултата от създадено нещо свое е по-голямо от сексуалното..."

Това обаче се отнася до тези, които могат да усещат и да разбират.

Мисля си, че Blue Lemon e "скрита лимонка" като DIY ! :yes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Много благодаря!  :girl_witch:  Възгордях се за миг  :greenball: Ама вчера като бях обърнал транзистора ми се  :crying:

^^ Ами малко инерция бях насъбрал ама вече спирам засега когато повече понякога ме засърбят ръцете  :hooray:

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поразцъках малко схемата и утре ще затварям. И припоя ми свърши. Ужас. :) Двата 100n на 7 крак на опампа и на ключа ги махнах. На 7 крак към маса турих 10u и той вкара малко тлъстинка в саунда :) На изхода към маса сложих ключа с едно асиметрично клипване с един свето и два 1N4148. Получи се лек бууст, лек крънч и един допълнителен войсинг на усилвача. Общо взето съм доволен. Да не си помислите че съм вложил инженерна мисъл  :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Я начертай какви си ги натворил, че нещо не ми харесва. Особено диодите в изхода... Ако са към маса, директно претоварваш LM386, и може да го повредиш - него и/или диодите. Дано да не е баш така, ама око да види.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами за кондензатора четох дейташита :) и там си пишеше че е добре такава стойност. Иначе за диодите това което прочетох е че трябва да са или след резистор, но не ми хареса как звучи или след голям кондензатор. Ето схемата.

 

noisss.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Абсолютно грешно решение!!!

386 няма защита, и не ограничава изходния ток.

Което означава, че тези диоди са късо съединение и е чудо, ако още не са заминали. Заедно с тях ще замине и 386. Само не знам кое ще е първо.

Постави едно съпротивление между минуса на C8 и диодите. Минимумът е 8 ома, за да не гръмне 386, но за да не заминат диодите трябва да е

(4.5 - 0.6)/0.01= 390 ома. Сметката важи за 9 волта захранване. При повече трябва да се увеличи съпротивлението, за да ограничи максималния ток през диодите на 10 mA. Минималното допустимо съпротивление би било на половина от изчисленото (защо, за домашно) например 180 ома. при 9 волта или 220 ома при 12 волта.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещо не ми се получава. Като го включих във кабинета си свири, но не клипва. Няма грам драйв. Във компютърните колонки става работата, но те са активни и явно имат някакъв преампец та затуй криви. Сега ще видим какъв ще го накъдря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Това, което си направил е предусилвател. За да работи правилно, особено с диодите в изхода, му трябва краен усилвател, който да храни високоговорителя. Затова с активни става, а директно не!

 

ПП. Ако монтираш една втора 386, вече като крайно стъпало, взимаща сигнал от изхода (диодите) може да имаш на едно място всичко необходимо за свързване към високоговорител. Разбира се, 386 е слаба ракия и няма да е много удачна. Тук вече се отваря сериозен дебат за предназначението, осигуряването на мощности и т.н.. 

 

ППП. За да криви (ако това искаш) трябва да поставиш потенциометърчето за регулиране на усилването (GAIN) на 386 в положение "накъсо". Така усилването е максимално.

Има обаче още нещо. Би трябвало при нормална китара да криви сериозно и без максимално усилване. И без диоди в изхода. Ако това не става, има проблем в частта преди входа на 386.

Може да опиташ да мушнеш кабела от китарата директно през C6 (прекъсвайки лявата част пред кондензатора. Ако тръгне да криви, значи предната част не е в ред и трябва да се оправя.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Тони, с риск да изръся някоя глупост, Output J2 следва да захрани директно 8 омов (не активен) говорител, с достатъчна мощност да не може да се свири в стая с волюм на 10. Твърдя го със сигурност тъй като моят "лампов" вариант (където, пак да поясня, вместо транзистора MPF102 има една 12AU7) работи без никаква забележка , без никакви паразитни шумове, чисто и много приемливо като за такава проста схемичка. Bluelemon, ако това може да служи за ориентир, и моя не криви особено, затова и махнах гейна.

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.