Jump to content
Българският форум за музиканти

Модификация на потенциометъра за звук.


Recommended Posts

Привет! Не можех да намеря такава тема във форума, затова пиша нова. Искам да си направя

следната модификация: когато намалям звукът от потенциометъра на китарата, да не ми се

разваля тона (губят се високите честоти). Повечето китари са такива, че когато се намаля

звукът от китарата, тонът се променя. Става "тъмен" и "мътен" и не вярвам това да се

харесва на повечето хора. Виждал съм и китара с такъв мод, но не знам как се казва (самия

мод).
Някой правил ли си е такова нещо на инструмента и какъв е бил резултатът?
Има ли някакъв урок, по който да се водя (най-вероятно лютиерът в моя град ще извърши

всичко, но все пак искам да отида подготвен)?
Как точно се казва този мод, зада знам как да го търся в нета?
ето клипче на това което искам да постигна:



  Редактирано от viktor.velikov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Treble bleed се нарича. 

 

 

Принципно има няколко варианта - само с кондензатор, с кондензатор + съпротивление успоредно или последователно (capacitor, capacitor + resistor in series/parallel).

 

Успех :)

Редактирано от n1k0
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Правил съм го на няколко мои китари, но трябва да отчетеш много фактори дали ще ти върши работа - стила ти на свирене, апаратурата след това и т.н. - няма точна формула която да ти каже колко да е кондензатора и резистора, които слагаш - купуваш една шепа и пробваш докато ти хареса. Аз лично разкарах всичките, защото адаптерите, които ползвам в момента много приятно се намаляват без този мод.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Апаратурата ми е следната Китарата (Framus DIablo Pro)->wah pedal->Firesound v3->Усилвател (Лампов от Владо Балев)

 

 

а, за стила на свирене, не ми е проблем, точно за това искам да го ползвам. За да мога от волюм пот-а на китарата да си правя от Драйв, клийн и обратно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност точно причината, която визираш е причината да го махна - ако адаптерите ти имат достатъчно високи и дървото е "звънливо", наличието на такъв мод много лесно може да ти направи китарата дрънчаща като в консервна кутия. Не казвам да не опитваш, казвам да пробваш няколко варианта и да пробваш кой и дали изобщо има вариант резистор/кондензатор, в който да те кефи как звучиш :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм си сложил на моита китара 560пФ кондензатор+ключе.Така се променя лесно между двете опции.

Понякога е добре със кондензатора(особено на "чисто"),понякога не.Според зависи.А се слага резистор 300К паралелно на кондензатора за да се добавят и ниски(малко повече плътност) ако се получи много тънък тона само със кондензатор.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моята фабрично е с push-pull волюм пот и 330pF. Някой път е ОК, друг път е прекалено "светло" и обирам от тон пота. Зависи от гиъра, избрания адаптер и контекста. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А относно "стръмността" на звука?

Тоест, с какво да се намалява/увеличава по-плавно нивото на сигнала?

 

"Стръмността" е изцяло характеристика на конкретния потенциометър, който използваш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.