Jump to content
Българският форум за музиканти

Леко бръмчене при делим humbucker в single режим


Recommended Posts

Привет!

 

Не можах да се нарадвам като хората на новите адаптери за баса ми и моля за компетентно мнение по следния въпрос...

 

 

Дойдоха си със схема за свързване - http://www.emgpickups.com/content/wiringdiagrams/40TWX_0230-0192A.pdf

 

Понеже обаче конкретния случай (наличие на активен преамп в баса) не е описан експлицитно в инструкциите, намерих схема за свързване на същия преамп с активни адаптери и я използвах. Та схемата, по която съм вързал адаптерите в момента, е такава (дадената е за активни P/J адаптери, но предполагам за H/H е същата):

 

Tonepump_Euro.jpg

 

 

...като 25К потенциометрите всъщност са в комплект със самите адаптери и са ето такива:

 

EMG_PP_pot.jpg

 

 

 

Не съм сменял 10К и 100К потенциометрите - стандартните на баса са си.

 

 

Проблем:

 

В single-coil режим единият адаптер издава едно леко средночестотно бръмчене. Не е неприятно силно, но е достатъчно, за да бъде отчетено (макар и минимално) като пусна запис на компютъра... Чува се при усилен gain на звуковата карта; като намаля gain-а, почти се губи в слушалките.

 

Когато усиля И втория адаптер, шумът намалява, без обаче да изчезва напълно. В dual-coil режим няма шум.

 

 

Първоначално помислих, че имам проблем със схемата и я проверих още няколко пъти, както и презапоих съмнителните връзки. Бръмченето си остана.

 

Смених местата на адаптерите (те са абсолютно еднакви; няма изискване за преден/заден), без да сменям нищо по схемата - същият този индивид пак бръмчи по описания начин.

 

 

Въпрос:

 

Има ли някаква вероятност да имам всъщност проблем със схемата / вградения преамп в случая? Това "изкуствено" смесване на сигналите от двата адаптера между двата 25К потенциометъра и преампа може ли да повлияе на качеството на изходящия сигнал?

 

Ако да - моля, дайте акъл как да подобря нещата!

 

Ако не - направо да го засилвам въпросния адаптер обратно за смяна...

 

 

Предварително благодаря на всички отзовали се!

 

Поздрави!

Данчо

Редактирано от yordaniy
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди да мисля по темата сериозно - не е ли нормално един адаптер да има брум, когато е единичен?

Нали това е главната разлика между единичните адаптери и хъмбъкера?

Наличието на предусилвател не може да намали шума на адаптера, само може да го усили заедно със сигнала.

Идеята на хъмбъкера е, че сумира сигналите от двете намотки и изважда шумовете.

Като имаш една намотка, няма какво да ти изважда шума. То затова и примерно Фендер Стратокастер има

брум на позиции 1,3,5 на ключа(всеки адаптер поотделно).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Евтим, това са адаптери с по три намотки. В single режим се включва третата, за да гаси шумовете. Тук са го показали: http://www.emgpickups.com/content/wiringdiagrams/40TWX_0230-0192A.pdf

 

@Yves, да, само единият. Съмненията ми са силно насочени именно към него - че има дефект, но преди да го засиля обратно и да се приготвя за поне 2-месечно чакане за нов, искам да изключа останалите възможности...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Размени кабелите на този, който бръмчи с тези от другия, който не бръмчи. Всичките заедно !

Така ще се разбере дали проблемът е в адаптера, за да се изключи проблем със свързването.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Parni_Valjak, не знам дали те разбрах правилно, но аз вече им сменях местата на адаптерите, един вид - първият адаптер отива на мястото на втория и ползва неговите кабели и неговия пот, а вторият адаптер - обратното.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако само единият адаптер прави тоя проблем и ако двата са идентични(бриджа е абсолютно същия като нека), пробвай

да им размениш местата и да ги свържеш пак внимателно.

Ако пак същият адаптер бруми, може би наистина е за смяна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Както споменах - изпробвано - няма подобрение...

 

По подразбиране, EMG бяха дали един преходник, спомагащ инсталацията на адаптерите без запояване. Вижда се на тази снимка:

 

HDMcontrol_1.jpg

Първоначално използвах нея, но след като установих бръмченето и заподозрях, че може нещо от нея да е, я разкарах и запоих кабелите. Резултатът, за съжаление, беше същия...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Сагата приключи.

 

След известно количество разправии с немците, на които върнах проблемната бройка и които твърдяха, че според официалния представител на EMG за Германия (GEWA) нямало проблем с адаптера, ми изпратиха нов.

 

Вързах, тествах - бачка перфетто - няма бръм, няма шум.

 

СпекторО вече е официално ъпгрейднат почти изцяло до Euro серия. :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Offtopic:

 

^ Мдааа... И за капак на всичко установих, че звукът на баса повече си ме кефи с оригиналните пасивни EMG 40HZ... :wallbash:

 

Затова си взех едни 500К push/pull потове, направих си една схема за смяна от последователно в паралелно свързване на всеки адаптер и те така. :whistle:

 

В крайна сметка тия така изтерзани активни EMG-та май ще ходят в базара...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.