Jump to content
Българският форум за музиканти

Nagra 4.2 захранване


BLj

Recommended Posts

Профи преносим магнетофон, моно - много здрава машина.И на батерии работи.В моят случай го ползвам за предусилвател (страхотен)..Имам два, но единия няма оригинално захранване, а ми трябва уреда.

ъъъ..Като не-специалист в областа, виждам 2 варианта

1. Да ги храня чрез съществуващото ориг. захранване двата, като се има предвид ,че те няма да записват и т.н.т, а само предусилват..Дали ще смогне.?

2. Второ захранване, обаче оригиналното захранване е -12 до -36V забележи positive ground.Та са незнам ако просто му дам +12 до 36v DC на шаси и negative вътре, дали ше има огън и искри (примерно поради заземяване на контакти и тн.т.)...Дано остана разбран. Ценна ми е машинката, та реших първо да питам после да действам.

Принципно имам и други въпроси относно Nagra 4.2, но да не ставам нахален.

Благодаря предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С риск пак да ме обвинят в елитаризъм,ще кажа, че Nagra не е играчка за правене на експерименти !

Някое педалче или нещо от сорта , както и да е, но професионална машина на върха на веригата, не заслужава да се осланя на безотговорни форумни мнения.

Ако наистина е ценена, това трябва да се докаже с поведение.

Искаш съвет - Не прави неквалифицирани експерименти с това бижу!

Nagra_4.2_page.jpg

Всяка неквалифицирана намеса може да доведе до сериозни повреди или дори до безвъзвратна загуба на машината.

 

Коя модификация е машината/те?

С кои модули е/са комплектована/ни ?

Какво в края на краищата ще предназначението и/им?

Ако е само за предусилване, ще е малко грубовато да се ползва само малка част от цялата машина.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имаш направо бижутерия! Валяка е прав а и идеята ти е добра - заслужава си инвестицията да се оправят и да ги ползваш като предусилване тоест, сигнала да минава през тях и да се записва от добър качествен конвертор. Въпроса е да им се обърне наистина професионално внимание за да извлечеш максимална полза от тях.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Още един вариант е сигналът да мине през лентата и после да се цифровизира. За определени случаи (даже повечето) това е много добро решение.

Би трябвало в комплектацията да има филтри и лимитер, (качествен, аналогов), което си е дюшеш отвсякъде

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко офтопик, но винаги съм се чудел как на подобни носители се поддържа константна скорост на лентата?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^Как го искаш отговора? Със ракийка и салатка или на сухо? :girl_cray2:

Хайде от мен да мине, че си мой човек :yes: .

Кварцов генератор( не винаги, може да е с фазов дискриминатор), тахометър, ПИД регулатор, и контрол на двигател.

Мога да покажа и конкретната схема, но няма да е малка.

 

PS. Имайте предвид, че има доста допълнения, свързани със синхронизация с филмова техника. Която се осъществява с още един модул, колкото самата NAGRA.

0.jpg

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Уф, по глупав начин си зададох въпроса...

Ако мотора се върти с постоянна скорост, навиващата ролка в края си ще почне да издърпва много повече лента , защото диаметъра на "рулото" ще е по-голям. Значи по някакъв начин "разбира" и коригира скоростта на навиващата ролка така, че през главите да минава лентата винаги с една скорост... та ми беше интересно кое точно дава обратната връзка?

Редактирано от 7thString
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Навиващата ролка се върти по-бързо през фрикционна предавка, която приплъзва, от основния мотор. Така се компенсира разликата, породена от различния диаметър навита лента и се осигурява лек опън на лентата. В някои по-напреднали модели има отделен двигател за всяка ролка. Такива са тримоторните декове - без нито един ремък.

 

Скоростта през главата е константна и се определя от тоноста, която се върти от двигател със стабилизирани обороти, най-често и с маховик. Лентата е притисната към тоноста с тонролката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ Не е така.

Налягането на лентата (силата на опън) се контролира различно за различните видове механика.

При Nagra водещата идея за минимална консумация, все пак е портативна машина, налага използване на елегантни механически системи за контрол на опъването. При други машини , особено тримоторни, всеки мотор е със собствено управление и различни оптимизационни задачи.

Водещия тонмотор има задача да върви стабилно, с твърда характеристика или серво управление, което стабилизира скоростта на въртене по отношение на механическото натоварване.

Подаващия възел и поемащия възел имат самостоятелни, в общия случай независими системи за контрол на опъването на лентата.

За Nagra има две подвижни еластично вързани търкала от ляво и от дясно, които при изменение на налягането/ опъна на лентата, която минава през тях, механически въздействат върху триенето на подаващия и приемащия възли. Така се контролира силата, необходима за да е налягането максимално постоянно.

При тримоторните машини, пак с подобни датчици се снема информация за налягането, преобразува се в електрическа величина, която след това управлява захранването на двигателите, респективно магнитното поле и в крайна сметка силата на опън на лентата.

Това е опростено обяснение , което естествено не навлиза във важни подробности, с които се постигат сериозните показатели на професионалните модели.

 

Ей , съсипахме темата на човека !

Да преместим темата след пост #5 във темата за звукозаписа и там може да продължа с историята на NАGRA?

 

Ако има интерес, може да създадем отделна тема за техническите въпроси отнасящи се към магнетофоните?

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за препоръките.

 

За Parni_Valjak

1. Машините са 4.2 като:

1.NAGRA 4.2 по-старата версия - QPSE-XOYO-200 preamp.,QSLI, QGX-50.

2.NAGRA 4.2 Вградени QPAU-T/QPU-T preamps, QSLI, QGX-50.

Този (2) има превклч. DYN 200, +48, +12, 12 V T powering, а стария не.

Освен това 2 има доста по-високо входно ниво MIКЕ..

Както знаете 2 различни преамапа са QPAU-T mic 1, mic2 -QPU-T(2)

Допълнително имаm само Time varier QSV2 SPEED CONTROL.

External power supply- 1 брой(търся втори или решение)

 

2.Активният бас влиза в line in banana 100Kohm и заспива.

Секви пасивни китари, басове, микрофони отиват в mic 1(1200ohm), mic 2(2200ohm) XLR, за(2)NAGRA 4.2

Има LP, HP реже под 50hz, компресора/лимитер още ги разучавам.

 

Възпитан (аудио) съм някъде по средата между аналоговото и цифровото и на този етап до колкото чувам/виждам, цифровото се приближава до аналоговото качество на звук, а може и просто нищто да не разбирам. Сега, в този случай се кефите (и) на рекордера, но аз основно на предусилвателите.

Не претендирам за "голем разбирач", но за мен хубав звук е без дисторжън (Нежелан) и шум/бръм при високи изходни нива. n

 

Относно Recording :записа е кристал, като старата версия прави по-добри нива/чистота запис (ненам що, памук и спирт ли требе)

 

3.По моя въпрос: Доста внимавам, основно измервам, последната ми идея е от пин 6 на захр. да взема -10V за да захраниме и второто устройство да предусилва и то горкото. Така още няколко барабана Ще са ON AIR.(примерно!)

 

Интересно е как става "сигналът да мине през лентата и после да се цифровизира".?..Не е ли трудоемко?

Като нищо може да се окаже че нищо не разбирам, и затва почвам Лидийския до изтрпня :virtuoz:

 

 

Отново казвам мерси за отзивите, а темата я местете където трябва, или си лафете просто. На мен ми е интересно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми хубаво ще вземеш 10V , ма е възможно напрежението да клекне , защото не е предвидено да храни 2 пред-усилвателя . Може пък и да прегрее и да изгори някой стабилизатор . Най добрия вариант - нареждаш се на опашката при Парни Валяк и ти прави едно захранване за пред-усилвател -инвестицията си заслужава качеството .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точка 2 от справочника на 4,2 дефинира параметрите на изхода:

connector type; T 3478

....

–10 V stabilized voltage, maximum current 50 mA. Noise level

5 μV rms.

 

Тези -10 волта не стават за директна употреба. Вътре в машината има стабилизатори, които формират необходимите хапрежения и разделяне на отделните стъпала.

Единствено може да се използва отделно захранване за целия магнетофон, от типа на ANT-3. Може да се пипа и вътре , но никак не е за препоръчване. Съвсем различен е въпросът за елиминиране на останалата част на магнетофона, за да остане в действие само предусилвателната част. Това не го препоръчвам в никакъв случай!

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.