Jump to content
Българският форум за музиканти

Вокали и ефекти


DaInsane

Recommended Posts

Не знам за вас, ама аз от извесно време експериментирам с разни ефектчета с цел окрасяване на вокалите, които правя с бандата си. Опитвам се да използвам гласа като инструмент, демек не само за пеене, а като източник на интересни звуци (без определени думи). Знам, че не откривам топлата вода, ама като се замислиш малко хора в БГ прибягват до тия приоми. Кажете си мнението по въпроса. Падате ли си по тия неща и дайте някакви съвети и препоръки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ти си като вокала на ИТСИ значи... Само внимавай, че той на места се губи, защото ефекта се превръща неусетно в микрофония. :D Иначе идеята не е лоша, само трябва да се внимава да се пее вярно, макар и да е някакъв заден фон или странен звук.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ефектчетата са готини на места (не съм пробвал аз обаче ;) ), но не трябва да се прекалява с тях, защото стават дефектчета! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ти си като вокала на ИТСИ значи... Само внимавай, че той на места се губи, защото ефекта се превръща неусетно в микрофония. :unsure: Иначе идеята не е лоша, само трябва да се внимава да се пее вярно, макар и да е някакъв заден фон или странен звук.

Аз съм въпросния вИкал на I.T.S.I! А микрофонийте и губенето много зависят от тонрежисера. В репетиционната, където аз си правя звука нямам проблеми с това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе не искам да обиждам никой, ама ми се е случвало на check един тонрежисер да нагласи баланса между чист микрофон и микрофон с ефект (става въпрос за случаите, когато ползвам 2 мic-а на концерти), а друг да не успее и да се получават микрофУнийки. То може би не е от некадърност, а от липса на опит?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Мога да ти препоръчам Йълдъз Ибрахимова,тя е невероятна в тв'а отношение.Много джазмени го правят -ти в какъв стил го прилагаш?Аз също се опитвам,понякога става добре,но не винаги .:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Абе не искам да обиждам никой, ама ми се е случвало на check един тонрежисер да    нагласи баланса между чист микрофон и микрофон с ефект (става въпрос за случаите, когато ползвам 2 мic-а на концерти), а друг да не успее и да се получават микрофУнийки. То може би не е от некадърност, а от липса на опит?

няколко конкретни въпросчета:

 

1.микса ефект към чисти сигнал всеки път ли ти е един и същ?я си кажи честно,а тука плува ли корабче ;)

 

2.имаш ли представа и в единия и в другия случай как си звучал ОТПРЕД, а не на сцената брато, щото ако си мислиш че концерта се прави за да ти е кеф на теб , а не на публиката, много се лъжеш :read:

 

3.дали случайно микрофона с ефекта не е бил твъъъърде близо до вокалния монитор, а;)и кой точно е виновен за това?може би вокала който сдори не си е взел дълъг кабел? ;)

 

4.дали си на 100 процента сигурен че си пял и в двата случая с една и съща сила, щото нека те светна, силата на пеене има значение за това кво ще излезе напред;)

 

5. я сега си представи, АМА САМО СИ ПРЕДСТАВИ, че в единия случай на озвучителя не са му бачкали КОМПРЕСОРИТЕ...ако искаш да ти обясня кво е това компресор, има ли почва у нас и защо е особено важен за вокални микрофони на вокали които очакват да говорят и едвааам едвам да викат на вокалния с ефект , ама да се получава "стена от звук" или "атмосфера" или там нещо си;)

 

6.и последно, мили ми смехурко, допусни че чека е за това- да се получават микрофонийки, за да няма микрофонийки на концерта и хората да се кефят и да си викат "ауу, тоя къв вокал извади" без да си дават сметка че това е отнело 20 минути само това на озвучителя и 2-3 години от живота му изразено в нерви;),щото за разлика от теб озвучителя слуша как е пред сцената , а не над нея :read: аз доколкото съм чувал май хората са се кефели,а?

 

5.допускал ли си че въпросния озвучител може да има опит като озвучител колкото ти имаш като певец ако не и повече, да не гояворим за опита му като музикант ;)

 

7. и последно: като те покажат веднъж по телевизията не се превръщаш автоматично в звезда и не е достатъчна причина да светиш ярко по форуми и седенки B)

Редактирано от Katsko
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ухаааа! Имам чувството, че си го приел мнооого лично, бе човек. Никой не те мрази и не те качва на въже. Говорим си съвсем приятелски и споделяме, за да изчистим всичко що е нежелано като звук. Що се засягаш така?

Верно е, че не мога да чуя как звучат нещата пред сцената и всичко, което казах до тук е според това, което ми споделиха приятели занимаващи се с музика след концерта. Един вид аз слушам с техните уши, а те казват, че има к'во да се желае. Вместо да си разменяме хапливи реплики 'що не се опитаме следващия път да общуваме повече на чек-а (аз и ти) и да се постараем да изкараме по-добур звук? Трябва да се разбираме, а не да се ебаваме или не мислиш така?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мога да ти препоръчам Йълдъз Ибрахимова,тя е невероятна в тв'а отношение.Много джазмени го правят -ти в какъв стил го прилагаш?Аз също се опитвам,понякога става добре,но не винаги .;)

В моя случай говорим за тежка музика (напомня малко Slipknot) + залитания към други коренно различни от метъла стилове (например drum 'n' bass beat-ове и т.н.). Абе силно повлиян съм от Патън (ама като идея, не като начин на пеене - не мога да се меря с него). Все още рядко става достатъчно добре, ама се старая.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ухаааа! Имам чувството, че си го приел мнооого лично, бе човек. Никой не те мрази и не те качва на въже. Говорим си съвсем приятелски и споделяме, за да изчистим всичко що е нежелано като звук. Що се засягаш така?

Верно е, че не мога да чуя как звучат нещата пред сцената и всичко, което казах до тук е според това, което ми споделиха приятели занимаващи се с музика след концерта. Един вид аз слушам с техните уши, а те казват, че има к'во да се желае. Вместо да си разменяме хапливи реплики 'що не се опитаме следващия път да общуваме повече на чек-а (аз и ти) и да се постараем да изкараме по-добур звук? Трябва да се разбираме, а не да се ебаваме или не мислиш така?

следващ път няма да има поне за мен, ще се оправяш дледващия път с друг озвучител щото аз там вече не бач;)иначе грижи нямаш, peace ;)

 

и все пак ако възприемеш някои от нещата които съм ти казал като съвет а не като заяждане и ти ще спечелиш от тая работа ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.