Jump to content
Българският форум за музиканти

Send/Return Looper с потенциометър?


Recommended Posts

Здравейте колеги искам да направя следнто нещо:

Използвайки луп (сенд и ретърн) дупките на китарджийска глава да си направи стандартен лупаджийски педал, който да е вързан там с едно копче, като пример давам следната връзка http://www.beavisaud...operWithLED.gif но този педал да е с потенциометър и да извършва следната дейност:

1. Входа на педала го връзвам към сенда на главата а изхда към ретърна!

2. При едното положение на копчето сигнала минава през входа прескача сенд и ретърн на педала но минава през потенциометър който ще е намален (демек силата на звука е по слаба)

3. При второто положение на копчето сигнала минава през сенда и ретърна на педала (в които ще са завряни разни камиончета) и прескача потенциометъра (следователно нивото на звука е усилено)

Това нещо ми е нужно ползвайки само каналите на главата (в случая мръсен и чист) без допълнителни ефекти да мога да се усилвам за соло по време на репетиция и когато се усиля, сигнала да премине прз примерно дилей, ревърб или каквото и да е (за това и въпросния педал искам да е със сенд и ретърн).

Въпросите са ми следните:

1. Правилна ли ми е концепцията в случая (аз предполагам, че трябва да се получи)?

2. С каква стойност трябва да е потенциометъра за тази цел?

Малко е оплетен въпроса но е сложно за обяснение ако има някакви неяснотии моля да ме извините!

Благодаря!

Редактирано от lyu_records
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре ще поясня малко имаме ето тази схема:

LooperWithLED+Volume_SML.gif

Това е същото, което искам да направя и аз, обаче в този случай се намалява ретърн входа а аз искам да намалявам байпаса.

Идеята е такава ако входа на тази схема е вързан към сенда, а изхода към ретърна на луп входовете на китарен усилвател с каква стойност трябва да е потенциометъра? То е ясно, че когато е намален потенциометъра при едното положение на копчето силата на звука ще е по-голяма а при другото по-малка, ще повлиае ли това върху гейна на усилвателя?

Или с няколко думи удачно ли е да се направи по този начин, като целта е да се усилвам и намалявам за сола чрез едно копче?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисли нещата така, че все едно имаш устройство което пуска само един от два ефекта. Единия ефект това ще са всички ефекти в лууп веригата, а другия ефект ще ти е потенциометъра. Тоест имаш ключ който подава сигнал от входа или към ефектите или към пота. Аналогично и за изхода.

Каква да е стойността на този пот? Тъй като не се знае какъв сигнал ще идва от сенда на кубето е редно да се види и това. Ако приемем, че изходът е нискоомен след операционен или катоден повторител, то 10к-47к е добър ориентир.

 

Помисли! Вече имаш 2 нарисувани схеми и сам си измисли твоята картинка :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^Колега радвам се, че си разбрал какво искам да постигна :godbless:

Аз съм си измислил картинка и това е тази:

LooperWithLED_sml.gif

Но ще има вързан потенциометър между крачето горе в ляво и крачето долу в средата на 3PDT ключа (лилаво-розовеещ на цвят мост)

Между другото голяма мъка беше да го търся тоя ключ в бг в крайна сметка ще дойде от ибей.

Демек между 10к и 47к но колко е въпроса? Аз съм лаик в тази област!

1. Как мога да измеря какво идва от сенда на самото кубе?

2. Ако поставя примерно произволен потенциометър, като стойност, каво ще се получи?

Редактирано от lyu_records
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Демек между 10к и 47к но колко е въпроса?

колкото има в магазина ;)

 

1. Как мога да измеря какво идва от сенда на самото кубе?

http://www.sengpielaudio.com/calculator-InputOutputImpedance.htm

По-бързо би било ако се види как е направена схемата на изхода.

 

2. Ако поставя примерно произволен потенциометър, като стойност, каво ще се получи?

Ще работи с едни или други ограничения или забележки.

 

Що не хванеш един лист и химикал да си нарисуваш схемата? Гарантирам ти, че ще ти е и по-лесно да работиш по нея отколкото ако гледаш нещо друго и си го доизмисляш. Не знам дали е правилно, но поне при мен така се получава по-добре ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси Ники ще пробвам с 10k и ще си начертая веригата на лист. Но аз се оправям и по картинката по горе. След като я начертая ще я кача тук за да видим дали нещо не съм объркал. Иначе ще го направя когато дойде копчето от UK което ще е тук след седмица.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещо не ти е наред схемата. Прочети какво съм ти писал по-горе. Не ги гледай тия картинки по-горе а си измисли сам схемата.

 

Нint: Ин и аут да са ти средните крачета (ин на мястото на сенд)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

На първо гледане изглежда плетеница, но за всяко нещо си има обяснение. Сенда е там за да може при едното положение на копчето да се замасява. Идеята е следната, ако се завърже дилей примерно (през сенд ретърн) и не му се замасява входа (в случая входа на дилея ще е сенд) при превключване на ключа от едното положение на другото ще се получава нещо неприятно.

Или по просто ако не е замасен сенда докато педала е в байпас дилея ще бръмчи и при превключване той би си повторил бръмченето, ако ме разбираш.

:)

Потенциометъра правилно ли съм го вързал, ако приемем, че неговия изход е средното му краче което отива в ключа?

Редактирано от lyu_records
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, прав си. Докато разбера кое е сенд-ретърн и кое ин-аут. Моя грешка

Тъй, като това ще го включваш в сенд-ретърна сметнах, че сенд-ретърн тук отговаря за сенд-ретърн към кубето а то не е така.

 

Схемата е окей. Ако ще ползваш светодиод с ниска консумация, тоя резистор от 2к2 можеш да го направиш на 4к7. Просто, за да ти черпи по-малко ток.

 

Също така можеш да преместиш трета група (тази на светодиода) да стане втора - по средата и неизползваното краче да е на маса. Така малко или много ще разделиш вход от изход. При разни хайгейн истории това предпазва от осцилации.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако го направя така светодиода ще свети когато веригата минава през потенциометъра. Демек ритъм секцията. Аз искам когато се натисне копчето за соло секцията тогава и да свети диода. За това е там демек трябва да свети когато сигнала минава през сенд и ретърна.

Главния въпрос е дали потенциометъра е вързан правилно?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Незнам дали те разбирам правилно но това ако стане леда ще свети не на желаната секция от мен.

Демек съпротивлението с диода да е на средата а долното дясно краче на маса?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доколкото разбирам: - цялата втора вертикала я местиш на трето място, а третата (секцията със светодиода) отива на второ. На секцията със светодиода и даваш и свободния крак от ключа към маса. Един вид раздалечаваш сигналните вериги в ключа. Средния крак на ключа ти е превключвателя - или ще имаш свързани диодна верига - маса или в другото положение маса - маса.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^ Да ясно мерси колега, може и да го направя въпреки, че е се тая стига ключето да е качествено! Вече всичко ми е ясно благодаря на Ники за помоща :godbless:

Редактирано от lyu_records
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.