Jump to content
Българският форум за музиканти

DIY preamp...къде сбърках?


Recommended Posts

Здравейте.преди около седмица направих бас преамп по тази схема - http://www.albertkreuzer.com/preamp.htm .Като за първи опит мисля, че се получи читаво, в смисъл и платката се ецна добре, и спойките станаха. За усилвател ползвам един дейв лариос ста800, ползвам само единия му канал. Баса е пасивен корт, включвам го във хай входа. Всички потове и суитчове работят, даже съм направил и превключвател 4 от схемата. Поблема е там, че звука е много слаб, баса директно в стъпалото свири по силно. Къде соред вас бих могъл да търся проблема? Операционните са на цокли, а транзисторите максимално стърчащи от страх да не ги опека докато ги запоявам. Също така С1 е заменен с мост, С15 ми е 470 вместо 330 пФ, не успях да намерятакъв. Къде би могъл да е проблема? За съжаление нямам нито фотоапарат, нито гсм с камера. Благодаря

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес ми е ден за критика...

Дефинирай нивото си на познания, за да се знае на какъв език да се комуникира. Дали ще разбираш какво ти се обяснява.

Ако е ниво "нищо не знам, но искам" явно няма да стане.

Ако е ниво имам мултимер, ама не знам какво да правя с него... същото

Ако е на ниво "знам, бе знам, бе, всичко знам..." май същото.

Хайде да видим как ще се прецениш, а после ще видим дали ще може да се направи нещо.

И моля те, попълни си подробно данните в профила, защото нямам желание да обяснявам на секретен агент...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За съжаление познанията ми май не са на нивото, на което ще има смисъл да продължим. Бих се категоризирал като имащ мултиметър,но знаещ какво се прави с него. Все още съм на 15 и нямам почти никакъв опит с тези неща, да речем маалко над нивото "обща култура" . Най точно казано "май че знам какво правя,ама не съм сигурен защо"

Сигурно ви е омръзнало от такива като мен дето питат "вижте какво ако из*ках, ще ми помогнете ли да го забърша" :) примера ми е малко груб, но ми се ще да опитам :)

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

За начало смени Р2 с 1К и си дръпни сигнала след ц7,след това пиши какво е станало.

Така дадената схема не виждам разлика между висок и нисък вход.

Платката може да е объркана.

Редактирано от miroton
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Има разлика, схемата е вярна

За LOW сигналът се е дели от R1 и R2, когато няма жак в HIGH и единия край на R2 е даден на маса през контакта на женския жак.

Когато се вмъкне жак в HIGH, се прекъсва масата на R2 и сигналът минава през паралелно свързаните R1и R2.

 

Най напред трябва да се откачи плюса на С8 и в него да се подаде сигнал от китарата. Изходът да си остане включен в крайното стъпало.

При това полжение силата трябва да е същата, както на директно свързана в крайното стъпало китара. Говоря за централно положение на трите тонконтроли. Когато се усилват или намаляват тези потенциометри, трябва да се усеща силното им влияние върху тона.

Ако не е така проблемът е в схемата между С8 и изхода.

ако всичко е наред, ще продължим после.

 

Нали захранването е симетрично , 2х 12...15 волта? Да не е единично?

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря, че решихте, че има някакъв смисъл :) . При подаване на сигнал на Ц8 звука наистина стана като бодната китара директно в крайното стъпало, а тон корекциите и volume-то работят.

Колкото до захранването, направих го по схемата от линка.Двуполярно, 2x15V . Дава си ми точно + и - 15 между крайните точки и 0 и 30 В между двете крайни, доколкото може да се вярва на китайския уред. Единственото различно е, че не съм ползвал танталови кондензатори(Ц5 и Ц6) в схемата на захранването, както препоръчва човека, лека му пръст, а електролитни

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Схемата е с доволно сложна комутация като за начинаещ и като нищо можеш да объркаш превключвателите и потенциометрите дори при правилно изпълнение.

 

preamp_sch21.gif

За да получиш максимално силен сигнал на изхода:

1. Включи китарата в HIGH input.

2. Потенциометърът P1 в долно (по схемата) положение.

3. S2, S3, S1 изключено

4. S5 в горно положение.

5. S6 включено.

6. P2 и Р6 нагоре.

При тези условия трябва да получиш силен, вероятно изкривен сигнал на изхода.

В т.D на Т1 трябва да измериш половината от положителното захранващо напрежение. Ако захранваш с +/-12V там трябва да е около +6V спрямо маса. Същото е и за т. D на Т2. Важно е да казваш какво си измерил, защото токът не се вижда.

За по-нататък слушай Валяка - той ще те преведе през сигналите на схемата.

 

След като схемата тръгне помисли да преместиш първото стъпало с Т1 в корпуса на китарата и да го свържеш директно за някой адаптер.. Ще има сериозен ефект откъм обезшумяване и "хващане" на по-звучен тембър.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Следващата стъпка е проверка на режимите на полевите транзистори Т2, Т1 и за всеки случай Т3. Понеже маркираните BF245 имат различни параметри за букви А, В, С, при това много различни, може да се окаже, че не са в подходящ режим.

Както е обяснено от автора:

This is best done with a scope. If you don't have one (and I guess so from your question), you have to know the Vgs(off) of your FET. It is the voltage the FET needs to "shut off" and varies between -0.5 and -8 V (normally between -2.5 and -5 V). The drain voltage should be half way between the positive rail and Vgs(off).

Example: V(+) = 15V, Vgs(off) = -4.3V

15 - 4.3 = 10.7

10.7 : 2 = 5.35

15 - 5.35 = 9.65

So the drain voltage for this particular FET would be 9.65V DC. Got it?

Така напрежението на дрейна за конкретния FET трябва да бъде 9.65V.

Това се разминава с казаното от LK, защото той не е взел предвид спада в сорсовия резистор.

Нарочно не превеждам, за да се научиш да превеждаш , ако ще да е с Google Translate.

Премери и напреженията в сорсовете, за да може да се анализира състоянието на стъпалата.

За T3 е важно напрежението в сорса, и там трябва да е около половината на 15 волта (6...10волта). Очаква се там нещата да са добре, щом сигнала е бил добър, но за всеки случай е добре да се провери правотоковия режим.

Забележка: НЕ мери в гейтовете!!!, там импедансът е висок и може да не се отчете правилно напрежението, и да се промени режима от влиянието на измерителния инструмент.

Покажи какво си измерил, и ще видим дали всичко е наред постояннотокво.

 

След това ще мислим за променливотоковите сигнали.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко се забавих с отговора, извинявам се за което. Имах досега ангажименти в училище заради празника

 

Значи от замерванията би трябвало да ми стане ясно, че нещо не е наред около Т1. При Т2 имам 7,4 В при дрейн и 4,35 при сорс, а при Т3 - 7,2В на сорс-а. при Т1 обаче имам 2, 45 при дреин и 2,2В на сорс-а

Сега не ми се смейте на разсъжденията, ама това ме навежда на мисълта, че нещо не е в Р4. Не съм го свалил да го замеря, щото може и да разсъждавам грешно :)

 

А колкото до потовете ме ръководеха ориентирите CW и CCW на леяута с компонентите

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Едно време си правехме един прост уред наречен сигналотърсач. От едната страна най-елементарен генератор примерно на 1кХц, от другата "приемник" (маломощен усилвател) с едно зумерче. С него пускаш сигнал по схемата и после търсиш със сондата къде се губи или неочаквано намалява.

Това разбира се не ти решава проблемите, но поне знаеш около къде да ровиш за тях.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Оше не си попълнил личния си профил! ! !

 

...при Т1 обаче имам 2, 45 при дреин и 2,2В на сорс-а

Сега не ми се смейте на разсъжденията, ама това ме навежда на мисълта, че нещо не е в Р4. Не съм го свалил да го замеря, щото може и да разсъждавам грешно :)...

Къде е Т1, къде е P4?

P4 се намира при IC1b и няма нищо общо с режима на Т1!

Виж дали правилно си монтирал T1 - да не си объркал реда на крачетата.

Може самият екземпляр да е повреден, може да са объркани или дефектни елементите около него.

Сега вече е време да се премери напрежението на гейта на Т1 - трябва да е 0 волта. Ако не е, а и да е , изваждаш Т1 от платката и мериш:

напреженията на трите площадки на платката, за дрейн, сорс и гейт

Трябва да са следните :

Дрейн около 15волта

Гейт 0 волта

Сорс 0 волта

Ако се разминават, трябва да се огледа защо е така.

Ако са като посочените, се мери самия транзистор (ако се знае как да се мери, че товa не е BJT, a FET), респективно да се смени с друг екземпляр.

След като се покажат резултатите, може да се разсъждава нататък.

 

ПП. Май си объркал R4 със Р4 и така подвеждаш!

Така ли е?

ППП. Открих грешка в схемата. Липсва резистор в + входа на IC2a към маса. Ако няма други данни, сложи 100к...1М.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отново искрено съжалявам! Понеже използвам online кирилизатор и той е превел R като Р. Имах предвид 10КОМ-овия резистор а не мид-пота.Освен това съм изял и една дума от бързане или вълнение, тя се подразбира :)

 

При това положение си мисля отново (пак моля не се смейте), да докарам тези 9,35 В вместо с резистори с тримери на дрейна на т1 и т2. разбира се, накрая ще открадна лaка за нокти на сестра ми. Обаче там е работата ,че автора казва"for example" и се чудя дали не е за пример само това - 4,3В шут off напрежение, а всъщност да е друго напрежение...май трябва да се убедя сам по дадения пример? ?

 

И един съвсем лаихски въпрос...защо този преамп е толкова много хвален в чуждите форуми? Като напиша в google "бас преамп" ми излиза 3-ти резултат, а в изображения на 1-во място?

А за профила ми оитвам, ама май не ми се отдава съвсем. Казвам се Стоян, на 15 почти, от Айтос и се опитвам да свбиря на бас. нещо интерфейса на форума ме затруднява

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Стояне, да си кажа право, именно заради 15-те ти години се захванах с темата...

Преди да извършиш това, което написах в последния пост НЕ ПИПАЙ нищо. Авторът добре е преценил какво и как. Не се прави на по-голям от него...на първо време :yes: .

Дай резултатите и после ще коментираме.

 

ПП. Ако нямаш резервен FET, може да поставиш Т3 на мястото на Т1. От измерванията се видя, че той работи. Няма да пробваш с китара, а ще премериш с новия транзистор същите напрежения, за да видим резултата с редовен FET.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Просто се опитах да разсъждавам, а не само да чакам наготово :) Разбира се, не бих пипнал нищо, преди да ми кажете да го направя

 

Изнерих геита на Т1, беше 0.Свалих Т1 и на площадките измерих 0, 0 и 14,85 В при дрейна. След това го замених с Т3 и отново имам 2,5В на дреин, 2,2 на сорс и 0 на геита

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След малко изчисления , които направих, предлагам да смениш 10к в дрейна с 4к3 , 4к7 или 5к1 . Това би трябвало да оправи постояннотоковия режим и на дрейна да имаш 9.6 до 8.6 волта.

След това вече може да възстановиш всичко по платката и да направиш тест с китара. С P1 (5k) ще регулираш коефициента на усилване и ще пишеш какво става.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.