Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос за скалите (от начинаещ)


faraon7

Recommended Posts

Здравейте,

Китарата ми е Acoustic Takamine G320-NS. :wub:

 

1. Преди няколко дена започнах да се уча и упражнявам върху скалите, но не съм сигурен как е най правилно да го направя. От намерената информация от Musıc Theory и Google започнах да уча първо Pentatonic Minor Scale patterns (т.е пентатонича минорна скала), защото разбрах че е най-добре да започна с нея и като я усвоя добре, ще мина към мажор и т.н.

 

Въпрос 1: Правилно ли съм се насочил и ако не, как е най добре да започна, за да ми свикнат пръстите и т.н? Имам желание да свиря сола и някои елементарни импровизации, като за начало.

 

 

2. Разбирам че трябва да науча всички ноти по грифа. Но Искам да знам как е образуват тези скали и акорди (и това необходимо ли е ). Обясниха ми примерно как се образуват мажорните акорди като схемата е: 2цели 1половинка 3цели 1половинка.

 

примерно Сол мажор: сол ла си до ре ми фа# сол

1r 1 1/2 1 1 1/2 1/2 1r

 

1- цяла нота

1/2 - половинка

r - root (Корен)

 

Въпрос 2: Но как когато свиря ще мисля как се образува някой друг акорд и то за секунди? Иначе акордите ги знам по памет.

Но ако искам да изсвиря примерно соло на Сол мажор на различна позиция на грифа как да видя моментално къде са нотите на сол мажор. Така по формулата ги смятам на лист, но трябва да има някакъв трик за цялата работа която сигурно ми убягва или съм тъп незнам вече.

 

Ето моето разсъждение: " научавам нотите по грифа и кой акорд и скала от кои ноти се образува и се движа по грифа където ги има " !?

 

1.Незнам дали се изразявам правилно, но ще ме извинявате за невежеството.

2. Знам че най-добре е да взимам уроци, но нямам възможност в момента така, че....

3. Цялата работа е за удоволствие и защото ме кефи, няма да ставам музикант така че..

4. Музиката която харесвам: Eric Clapton, David Glimour, Eagles, Scorpions, the Civil Wars и т.н ако е важно това.

 

Ще бъда благодарен ако ми дадете насоки и помогнете да разреша тези въпроси, за да мога да се упражнявам по нататък...

Приемам градивна критика, но не и обиди и комплексарски изрази. Никой не е длъжен да помогне, но ако някой го направи си имам уважението.

 

Поздрави и Благодаря !

Редактирано от faraon7
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Въпрос 2: Но как когато свиря ще мисля как се образува някой друг акорд и то за секунди? Иначе акордите ги знам по памет.

Но ако искам да изсвиря примерно соло на Сол мажор на различна позиция на грифа как да видя моментално къде са нотите на сол мажор. Така по формулата ги смятам на лист, но трябва да има някакъв трик за цялата работа която сигурно ми убягва или съм тъп незнам вече.

 

Ето моето разсъждение: " научавам нотите по грифа и кой акорд и скала от кои ноти се образува и се движа по грифа където ги има " !?

 

 

 

 

Здравей ,

Разсъждението ти е правилно.

За въпрос 2 , смятам , че трябва да мине доста време в упражнения , докато с лекота да свириш по скалата по продължението на целия гриф. Иска си търпение и отдаване.... :( Няма трикове!

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе има и някой друг трик ама основно е свиренето. :band1: ТУк можеш да почетеш http://www.chrisjuergensen.com/lessons.htm И това ще ти е от полза за нотите по грифа http://i-love-guitar.com/praxis/mains/img/octaves/a-octaves-all.png В интернет има много материал стига да знаеш какво търсиш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

To e ясно че всичко е до свирене и упражнения и го правя при всяка възможност, но нали трябва да се градят нещата, а грешките си долу горе по слух си ги разбирам.

Ще прочета Music Theory (begginers) и Music Theory (Intermediate) да видим дали ще ги схвана нещата.

Относно нотите по грифа знам последователността по която се образуват и къде коя нота е но ми трябва бързина затова ще назубря ТОВА . И така скали неща, времето ще покаже. Акордите също си ги знам долу горе минорни и мажорни като плъзгам по грифа кой къде е но пак ми трябват рефлекси а и забелязвам че повечето рефлексно си ги хващам.

 

Благодаря за отговорите :) Живи и Здрави !

 

П.С

А междувременно си свиря

да ви в поздрав :)

Изтеглих си Backtrack. Солото и ритъм китарата си ги свиря, сравнително лесно и забавно е .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Научи първо мажорните гами

Научи да ги свириш по целия гриф

например почваш с до мажор и свириш до от първа позиция

до от трета позиция

до от 5 и тн

после повтори това упражнение с минора

след това сподели докъде си стигнал и пак ще говорим

Поздрави

Йордан

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За да научиш по-лесно и трайно тоновете по грифа ги изговаряй, а най-добре ипявай, докато свириш гамите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мога да ти предложа начина по който аз ги уча:

Започни с пентатоника, запомни 5те позиции на Ре (или която нота си решиш, няма значение), това би трябвало да ти отнеме не повече от час-два. Няма значение дали ще учиш мажор или минор тъй като пръстовката е една и съща просто позициите се разминават с 3 стъпки т.е. Да речем че свириш Ре Пентатоника Мажор на 5та позиция ("роот" нотата ти е на 7ми праг на 3та струна), единственото което трябва да направиш е да изсвириш същото с 3 стъпки (прага) по-надолу и получаваш Минорна Пентатоника (отново в Ре). И така за 2 часа упражнение вече знаеш 2 скали (някои китаристи дори не си правят труда да учат други :secret: )

Надявам се съм помогнал, ако имаш някакви въпроси - пиши!

Редактирано от Petar Delov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.