Jump to content
Българският форум за музиканти

Китари ръчна изработка


Recommended Posts

Преди няколко дни се заформи една дискусия за качеството на китарите, правени от БГ майстори. Темата сега е заключена. Много хора изказаха мнение, че обикновените китари по 500 лв са по-качествени.

 

Ако имате ръчно изработвана китара, кажете кой я е правил, какви проблеми има(ако има), и по възможност дайте снимки и най - важното - звукови семпли от нея, чисти и с дисторшън.

 

Хубаво бо било и няколко души с купени китари от 500-600 лв.(Jackson, Ibanez) да пуснат също звукови семпли.

 

Така ще може да се направи сравнение, и да се говори за конкретни неща, без да се теоретизира прекалено много. Също така смятам, че това ще е полезен урок за хората, които искат да си купуват нова китара, както и за майсторите, които правят китари.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:) Надявам се да не обидя някой от колегите и най-вече Евтим, но това е трудно постижимо, да не кажа малко безсмислено, тъй като един и същ инструмент звучи адски различно в зависимост от това къде е включен, с какво е включен и прочие, та камо ли да правиш сравнение между различни инструменти, включени в различни усилватели :D . Не съм против идеята, дано да има полза от цялата работа, ама аз примерно с една и съща китара, включена в едни и същи ефекти, звуча в Marshall не толкова добре (даже няма нищо общо), колкото да речем в Peavey или Randall. To e ясно де, последните две марки знаем много добре за какво служат ;) . Но пък може, при положение че Marshall са май най-разпространените усилватели се предполага, че и повечето от семплите ще са записани с тях. Но пък от страна на ефектите, си мисля че трябва да се ограничат до минимум, в смисъл такъв, че повече от един драйв (по възмижност Маршалски) няма смисъл да се слага, с цел да се чуе "истинският" звук на китарата. Ако имам време ше драсна една жица със среден клас Ibanez и кубе Marshall с неговия си драйв канал.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ми за това да се прави съпоставка на чиста китара включена в звуковата карта

 

или пък с някои предварително указани бленди от гитар риг 2 например

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...има един човек,Владо Хранов се казва -ей това е най-некъдърния ,,лютиер,,прави ми китара на която след 2 дни и се изметна грифа,поправя ми класическа китара която развали повече,адапторите който слага ръждясват много скоро,бави сроковете абе нямам думи повече ама мисля че и тези стигат да го запишете НЕКЪДЪРНИК №1

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ми за това да се прави съпоставка на чиста китара включена в звуковата карта

 

или пък с някои предварително указани бленди от гитар риг 2 например

Не е лош вариант, но чистата китара не винаги е критерий. Старата ми китара е Samick с три single coil адаптери и откъм чиста бленда си е направо Fender, но пък като включех ефекта и край, няма нищо общо с Fender :) . Така че един Маршалски драйв канал според мен би бил доста обективен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има един майстор във Варна Боян той прави само класически китари със звук на скъпи китари от порядъка на 5000 лв. нямам семпли ама мисля, че мога да намеря:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето нещо от мен:

 

Давам 2 сампълчета записани с тази китара, изработка на Иван Вълчинов от Пловдив:

 

Чиста: - без никакви ефекти (chorus, reverb и т.н.) /никога не съм казвал че това мога да го свиря!!! :bravo: /

 

С Дист: - знам че звукът е гаден, ама не е заради китарата, а заради мен :)

 

Еми...енджой :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Да, по чистия канал се чува че китарата има типичен Flying V звук. Аз свирих на една такава преди време (Samick Flying V, копие на Gibson), и звука има същия характер. А другия семпъл наистина е много зле :D, но както и да е.

А как се държи китарата? Има ли някакви пробленми(биене на прагчета, шум, фалшивини)? Колко пари ти взе майстора? И ако знаеш, кажи от какво дърво е китарата.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хахаааа

 

обаче ако звука е за китара от 4999 лв ти връща парите нали ? :D

"Звук като на китара за 5000лв..." - е определение на колегата Fender_str.,а не на Боян.Боян е,дори прекалено скромен,за работата която върши.Все пак,негови инструменти са купувани в USA,Canada,Swiss.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Да, по чистия канал се чува че китарата има типичен Flying V звук. Аз свирих на една такава преди време (Samick Flying V, копие на Gibson), и звука има същия характер. А другия семпъл наистина е много зле :D, но както и да е.

А как се държи китарата? Има ли някакви пробленми(биене на прагчета, шум, фалшивини)? Колко пари ти взе майстора? И ако знаеш, кажи от какво дърво е китарата.

Ами проблемът е, че не е правена за мен китарата, един приятел я купи втора ръка, от някой, който си я е поръчал, та не знам нито от какво дърво е, нито колко пари е взел, но принципно Иван не работи скъпо. Иначе китарата нямаше сериозни проблеми - всичко си беше изрядно, с изключение на това, че шеста струна малко фалшивееше, но на високите прагчета - от 16 нагоре, където реално много малко се използва.

Редактирано от SomeoneElse
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Ето нещо от мен:

 

Давам 2 сампълчета записани с тази китара, изработка на Иван Вълчинов от Пловдив:

 

Чиста: - без никакви ефекти (chorus, reverb и т.н.) /никога не съм казвал че това мога да го свиря!!! :D /

 

С Дист: - знам че звукът е гаден, ама не е заради китарата, а заради мен :D

 

Еми...енджой :)

Иван е опасен тип !

Имам 2 китари правени при него и предстои трета :)

Правете си изводите.

Семпли не мога да дам(мога ама ме мързи по точно), но съм сравнявал 6-струнната с Ямаха за около 1000 лева, Ибанез пак за толкоз и Епифон за около 900. Нещата са горе долу идентични като звук(като качество имам предвид. Иначе звука и на 4-те е безкрайно различен) с разликата че моята е най-удобна (за мен! подчертавам ЗА МЕН) и по гъвкава от към електроника.

 

Имал съм ямаха за около 400-500(не помня вече) и сравнение не може да има. Не че беше лоша и все пак ...

 

При Иван ако знаеш какво искаш го получаваш. По 7 струнната ми има няколко неща който не ми харесват, НО за тях аз съм си виновен и не касаят звука й :D

Имах малък проблем с лака но и за него съм си виновен аз. Исках едни винилови мании под него и там се надигна. Но сега са оправени и няма проблем.

За сравнение бях си ударил предната китара леко и резултата беше дупка в лака, а при тази беше ...никакъв - обели се лака на вратата в която я джаснах(без да искам да не си помислите нещо)

 

Китарите правени при лютиери най-често се правят от хубави и подбрани дървета. Серийна китара за 5-600 кинта не може да се похвали с това колкото и да си кривим душата.

 

Аз лично не смятам да си купувам серийни китари повече. Доволен съм от къстъмчета и смятам да си карам с тях :)

Редактирано от wessy
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

A какви пари ти взе за изработката?! Щото и аз имам нещо в предвид... :D Пиши на ЛС, че тука стана малко офтопик... :D

Редактирано от SomeoneElse
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.