Jump to content
Българският форум за музиканти

Един въпрос относно ефект ?


Recommended Posts

Хвана ме скука и започнах да го лепя лека по лека ефектчето.Платката ми е готова отдавна но бях го позабравил до сега.Схемата е от тук - http://tonepad.com/project.asp?id=53 .Четох отзивите на направилите го там в раздела към ефекта и един се изказва че не е необходимо да се слага ценеровия диод от схемата,при положение че захранването е 9 волта от адаптер.Ценера е RD11EB.Друг казва че го е заменил с ценер на 12 волта 0,25 вата.Та въпросът ми е има ли нужда от тоя диод и задължително ли трябва да е същия?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако зхранваш ефекта с батерия или стабилизирано захранване няма нужда от този диод. Той служи да ти ограничи истабилизира напрежението на 11 волта, когато захранващото напрежение от адаптера ти е по- високо, предполагам, че са го сложили заради ИС MNxxxx, може би са капризни към по- високо напрежение (само предполагам не съм им разглеждал характеристиките). Ценера можеш да го замениш с кой да е със същото напрежение на стабилизация и същата или по- висока мощност. Между другото- от къде се снабди с чиповете MNxxxx?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами чиповете си ги поръчвам по ибей тук търсих но няма.А и там съм си поръчвал доста неща.Хората са точни и нещата ти пристигат без пътни и тем подобни Еконтски щуротии.За пример ще дам едни диоди,които си поръчах от САЩ и които пристигнаха на 3 тия ден и пътните им бяха 1,5 долара (за сравнение 5-7 лв на доставка тук в родината :) ).

 

Забравих да благодаря за съвета ще сложа за всеки случай някакъв диод ценер за 11-12 волта

Редактирано от Baby Thomas
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Би могъл също така, ако знаеш консумацията на ефекта, да поставиш резистор последователно на захранването/батерията, който да ограничава тока през ценеровия диод при пренапрежение,както и при свързване на захранването/батерията наопаки.

Трябва да измериш консумирания ток, да сметнеш пада на напрежение върху резистора при диапазон от пренапрежения, както и разсейваната топлина, за да го избереш по мощност.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.