Jump to content
Българският форум за музиканти

проблем с колони Behringer


Recommended Posts

Имам ядове с едни колони BEHRINGER B1520 EUROLIVE PRO, ама не съм съвсем сигурен от какво ще е проблема - предполагам че хорните са сдухани по някаква причина, но може и да е друг проблема, само че не съм сигурен. Ето какви са условията - колоните се ползват за репетиция в малко помещение и на доста ниска мощност (не става дума за рок или метъл, а и не обичаме да си издухваме главите). Интересното е че барабаните са в отделна кабинка, тоест не се налага да ги заглушаваме с мощност, но за сметка на това и те са пуснати в пулта, но без да са прекалено усилени. Колоните ги храня с едно стъпало Behringer EP2500 Europower (или Behringer EP1500 Europower...в момента не съм много сигурен за цифрата, но във всеки случай беше с по малка мощност от тази на колоните при съответния импеданс). На стъпалото е включен вградения кросовер, така че да не подавам най-ниските честоти към колоните, включен е и лимитера. Друг важен фактор е че помещението е леко влажно.

Дефекта който се проявява е едно особено пращене в хорните (при едната колона започна преди няколко месеца, при другата наскоро се появи - това е при ниска мощност и при нормални нива (тоест не съм изтървал някой gain или звука да изкривява по някакви други причини). Интересното е че пращенето не е постоянно - появява се преди всичко когато се включи баскитарата, но понякога и при други не толкова басови инструменти. Освен това може цяла репетиция да го има, а на следващата да го няма изобщо или пък да се появи след като сме свирили към час два (нещо да е прегряло?!?) и то без да променяме някакви настройки по миксера или да сменяме инструментите (става дума за собствена репетиционна, така че всеки път се свири с едни и същи инструменти и настройките по миксера се бърникат много рядко)

 

някакви идеи?

въпроса е че не виждам сериозни причини хорните да са сдухани - колоните са купени нови от магазина преди 2 години, бачкали са изрядно и са се ползвали само за репетиция

Редактирано от master_gamgee
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От гореописаното не може да се заключи, че проблемът е в колоните. Направи отделни тестове на стъпалото и колоните с тестов запис, например това. Проблемът може да е в едната колона, двете колони, единия канал, цялото крайно стъпало, нещо преди него.

Редактирано от L.K.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е до разбирането ;)

И аз мога да сменя две хорни, само че ако проблема не е в тях (което явно не е сигурно), толкова ще го реши и този на който дам да ги оправи (само дето той ще захлеби, а аз ще съм назад с парички за две хорни и труда)

 

Както и да е - ще пробвам някои неща, благодаря и на LK за съвета - ще пробвам следващите дни с тестовия запис, пък да видим...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така....

моя съвет важи само, ако колоните отвътре са като моите с лампичка ( 24v, 18W ), която служи за защита на хорните:

Та, лампичката лежи/контактува върху две двойки пластинки, точно както се захващат старите стъклени бушони на телевизорите и по едно време

колоните започнаха да пукат като твоите. Оказа се, че хватката която държи лампата се е охлабила и бушон/лампата не дава добър контакт.

С едно отваряне отзад и леко стискане с клещи проблемът отмина.

Колоните са ми CARVIN.

 

Ако ли не, отвори и провери за кофти връзка - там мисля е проблема...

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

благодаря за включванията

засега не ми е ясно какъв може да е проблема, тъй като се проявява привидно случайно, но това което направих е да извадя хорната, да почистя добре клемите и, както и кабелните обувки които се нахлузват на тях и да ги стегна малко. После изтормозих колоните (и ушите си :wacko: ) с тестовия диск, както и с доста силно ниво по време на репетиция и засега (2-3 репетиции по 2-3 часа) не са се проявявали дефекти...

 

едит: Подозирам че може проблема да се е проявявал от вибрациите създавани от басовия говорител, макар че по време на свирене съм разбутвал клемите на хорната и не е помагало...както и да е

Редактирано от master_gamgee
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.